Weekend Holiday Olur Tabi « Hamle Gazetesi

Weekend Holiday Olur Tabi

Bu haber 22 Haziran 2016 - 0:22 'de eklendi ve 1.137 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ortada fol yok, yumurta yok sorular gelmeye başladı. Dünkü yazımla ilgili gelen sorulardan biri de oldukça ilginç.

Menteşe Belediyesi yaylada 12 ay turizm yapacakmış. Sizde ‘neyi, nasıl yapacaklarmış?’ diye soruyorsunuz. GEKA proje maliyetinin tamamını karşıladığına göre, demek ki proje sağlam. Burada önemli olan ulaşım… Diyelim ki 12 ay turizmin maddi koşulları sağlandı. Sezon dışında turistti nasıl getirecekler? Belediye uçak mı kaldıracak?

İlginç soru değil mi? Haydi verin yanıtını…

 

xx           xx           xx

Aslında bu sorunun yanıtı var.

Anımsayanlar olacaktır YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç Hamle’nin “Yılın EN’leri” seçmelerinde bir değil, birkaç kere ödül almış bir isimdir. “Turizm” dalında…

Güvenç o ödülleri gerçekten hak eden isimlerden oldu. Halen de Muğla Turizmi için çabalıyor. Muğla’ya gelen turist sayısının artması için elinden geleni yapıyor. Son günlerde ardı ardına projeler üretiyor, organizasyonlar gerçekleştiriyor. Onlardan biri de “Weekend Holiday Projesi” oldu.

25 yıllık havalimanı ihalesini geçen yıl yeniden kazandıklarını ve bu ihale çerçevesinde dış hatlarla birlikte iç hatları da aldıklarını anımsatan Hamdi Güvenç, 1 milyar Euro’luk bir yatırım yapacaklarını anlatırken, Weekend Holiday Projesini de anlatmış ve şöyle demişti;

Bu proje ile nasıl Bodrum’a her mevsim yerli turist geliyorsa, Dalaman bölgesine de aynı turisti çekmek.

İşte sorunun yanıtı bu…

 

xx           xx           xx

YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç bu işleri elbette babasının hayrına da yapmıyor. Düne kadar Dalaman Havalimanı’nın Dış Hatlarını işleten YDA (Yaşar Dede Aslan Group) şimdi İç Hatları da işletmeye başlamış. Muğla turizmden kazansın ki, YDA da kazansın

Dalaman İç Hatların yılda 500 bin yolcu ağırlamakta olduğunu, Dış Hatlar gibi yeni İç Hatlar yaparak kapasiteyi arttıracaklarını belirten Güvenç, Yeni Terminal Binasıyla birlikte iç pazarı mercek altına aldıklarını belirterek şunları söylüyor;

İç pazarda bize çok yakın bir destinasyon olan Bodrum’un hakimiyeti var. Dalaman’ın ise biraz daha fazla tanınması gerekiyor. Dalaman Havalimanı’nın 500 binlik yolcu potansiyelini mutlaka artırmamız gerekiyor. Bunun için de bir kampanya başlatmaya karar verdik. Bu kampanyamız yüksek sezonun dışında gerçekleşecek. Dalaman bölgesini kışın da ziyaret edilebilir bir hale getirmeye çalışacağız. Büyükşehirlerde hafta sonu biraz soluklanmak için kısa kaçamaklar yapmak isteyen çok sayıda tatilci var. Biz de bu tatilcilere hitap edip, hafta sonu Dalaman’a gelmek isteyenleri bölgemize çekmeye çalışacağız.

 

xx           xx           xx

Tabi Hamdi Güvenç’in “Dalaman” dediği, Dalaman ilçesi değil, Dalaman Hava Alanı’nı kullanan Kaş, Kalkan, Fethiye, Sarıgerme, Dalyan, Köyceğiz, Marmaris, Akyaka bölgesi…

Hamdi Güvenç’in “Weekend Holiday Projesi” bizim Menteşe Belediyesi’nin GEKA’dan yüzde 100 maddi destek sağladığı “Karabağlar Yaylası’nda 4 Mevsim Turizm” projesi gibi soru işaretli bir proje değil, oldukça açık ve net bir proje…

Projeyi “Muğla’da onlarca çok güzel doğa köşeleri var. Bunlar büyükşehirin yoğun hayatından kaçmak isteyenler için güzel bir fırsat olacak.  Başlangıçta bir uçakla Bisiklet Turları başlayacağız. Talebe göre bu sayıları artıracağız. Bir yıl içinde 100 bin tatilciyi bölgemize çekmeyi planlıyoruz.” diye hedef  belirleyen Hamdi Güvenç’ten dinleyelim:

Otelcilerle birlikte yürüteceğimiz paket tur kampanyası, özellikle tabiat severlere hitap edecek.. Yürüme, doğa gezisi, trekking, bisiklet ve yeme içme gibi aktiviteler düzenleyeceğiz.

Yörenin mutfağının tanıtılmasına ağırlık vereceğiz. Doğuş Grubu restoranlarının danışmanı Adnan Bay’den destek alıp, ‘Muğla Mutfak Şenlikleri’ düzenleyeceğiz. Konuyla ilgili bölgede bir icra komitesi oluşturduk. Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda hemen kampanyamıza başlayacağız. Seyahat acentelerinin yetkilerini bölgeye çağırıp tanıtacağız ve bir ürün yaratacağız. Sonra da bu ürünü geliştirip, piyasaya sunacağız.

 

xx           xx           xx

Weekend Holiday Projesi ürününün alıcısı olur mu?

Bence olur…

Hatta Akyakapilot uygulama bölgesi” olarak düşünülebilir. Hamdi Güvenç’in kafasında olan “paketin” içini doldurabilecek her şey var… Akyakayıldızlı tesislerin” yığılmadığı, her şeye rağmen ve halen bakir denilebilecek, “butik” olmasa da butikvari küçük otellere sahip, “klasik kahvaltı” yapılabilen, sofraya organik ürünlerin konulabildiği bir “kasaba”…

Azmak lokantalarında su ürünleri, otellerde “Muğla Mutfağı”…

Rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, yelken kanat, Kıran’a yürüyüş, bisikletle Çınar, Kıran Sahillerine ziyaret, körfezde olta balıkçılığı veya sahilde tembellik cabası…

Neden olmasın?

 

xx           xx           xx

Elbette Dalyan ve Köyceğiz de çok önemli iki uygulama durağı olacaktır.

Üstelik bu iki durağın paketlerinde DOKTOB Başkanı Yücel Okutur’un projelerinden narenciye, nar toplama aktiviteleri de yer alacaktır.

Doğrusunu söylemek gerekirse Akyaka, Dalyan, Köyceğiz paketlerine doğru tanıtım yapılırsa yabancı turistlerde ilgi gösterecektir.

Nitekim Hamdi Güvenç de projeyi anlatırken “İç pazardan sonra asıl amaç, dış pazarda da weekend grupları oluşturmak, bu konuda ilk adımı Corendon ile attık. Hollandalılar, bisiklet turunu çok severler. Avrupa’da hafta sonu herkes bir yerlere kaçar. Corendon ile bir işbirliği yaparak Hollandalıları hafta sonları bölgemize çekmeyi planlıyoruz.” demiş.

 

xx           xx           xx

YDA Dalaman Havalimanı öncülüğünde AnadoluJet, Pegasus ve Muğla Valiliği işbirliğinde başlatılan, İstanbul ve Ankara’dan Dalaman’a uçak, otel ve transferi kapsayan hafta sonu tatili “Dalaman Weekend Projesi”; turizm sektörünün önde gelen temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve yerel yöneticiler yanında TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un katıldığı toplantıda tanıtılmış.

Güvenç’in verdiği bilgiye göre, 3 gün 2 gece tatil paketlerinden oluşan Dalaman Weekend Projesi ile hafta sonunda tatile gitmek isteyenlere uçak, transfer ve otel konaklamasını kapsayan alternatifler sunan projeyle ilk uçuşlar Sabiha Gökçen ve Esenboğa Havalimanlarından Dalaman’a gerçekleştirilecekmiş.

Güvenç, Zaman içinde talebe göre Adana, Trabzon, Gaziantep ve benzeri şehirlerden de uçuş fırsatı yakalanacağını ifade etmiş.

 

xx           xx           xx

Büyük uçaklar tabi. Doldurmak bir dert, dolu gelip boş dönmek; boş gelip dolu dönmek bir dert!

Acaba diyorum, projeye Pegasus ve Anadolujet Hava Yolları da destek verdiğine göre, neden bütün kalkış noktalarından “Dolmuş Uçak” seferleri gerçekleştirilmiyor?

Kayseri’den, Trabzon’dan Dalaman’a paket tur getiren dolmuş uçak geriye hafta sonunu ailesi ile geçirmek isteyen üniversite öğrencisi ile dönebilir. Pazar akşamı onları getirir, paket tur müşterilerini götürür.. Muğla’da 40 bine yakın üniversite öğrencisi var… (!)

Benimki bir düşünce tabi…

 

xx           xx           xx

Düşünüyorum da bizim Karabağlar Yaylası’da Kentsel SİT Alanımızla, canlandırılırsa Muğla Mutfağı ile en cazip destinasyon olabilir. Hatta Karabağlar Yaylası Paketi’nde Efes ve Leodikya’da hacı olmak yer aldı mı kış ortasında Avrupa’nın yaşlısını da Muğla’ya taşımaya başlarsınız…

Hele bir “Karabağlar Yaylası’nda 4 Mevsim Turizm” projesinin içini bir görelim…

 

——————————————

Günün Sözü;

Yeme içme orucu tutmak kolay, fakat hased, kin, nefret, intikam, öfke, şiddet orucu tutmak çok zor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.