Veterinerler Odası’ndan basın açıklaması

Bu haber 04 Ekim 2018 - 23:48 'de eklendi ve 594 kez görüntülendi.

Muğla Veterinerler Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen ve yönetim kurulu üyeleri 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi Hayvan Koruma Barınağı’nda bir basın açıklaması yaptı.

Metin Karakoç

Muğla Veterinerler Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen ve yönetim kurulu üyeleri 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi Hayvan Koruma Barınağı’nda bir basın açıklaması yaptı.

Muğla Veterinerler Odası Başkanı Serkan Alpözen yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki ülkemizde son zamanlarda hayvanlara karşı kötü muamelelerin olduğu görüntülere, gerek sosyal medyada gerekse ana akım medyada şahit olduk. Vicdan sahibi her insanın içini sızlatan görüntüler birbiri ardına eklenerek çığ gibi büyüdü. Toplumda vicdani infiale neden olan bu görüntüler, insanların kötü oluşundan dolayı ortaya çıkmış olan hayvanları koruma yasasının, hayvanları insanlardan koruyamadığını kanıtlamıştır. Peki bu durum karşısında ne yapmalıyız? Öncelikle mevcut yasanın ivedilikle çağımızın gereksinimlerine uygun olarak yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Yetkililerin toplumsal infiali göz önüne alarak kötü muamelelere karşı caydırıcı tedbir alması zaruridir. Hayvanlara zarar veren veya onları öldüren kişiler mala zarar verme suçundan değil de ‘can’ kastetmekten yargılanması artık zorunluluktur. Böylelikle toplumsal vicdan bir nebze olsun rahatlamış olacaktır. Çünkü bilinmesi gereken en önemli şey şudur ki; bu dünya sadece biz insanlara ait değildir” dedi.

Alp özen açıklamasına şöyle devam etti:

Ancak sadece yasalarla hayvanları korumaya çalışmamız doğru olmayacaktır. Sorumlu bireyler olarak, ağaç yaşken eğilir düşüncesiyle, çocuklarımıza eğitimin her kademesinde sevgiyi ve merhameti işlememiz, gelecek nesillerimizin de bizim yaşadığımız vicdani travmaları yaşamamaları için çok önemlidir. Eğer bütün bu düşüncelerimizi gerçekleştirebilirsek, günün birinde 4 Ekim’i farkındalık yaratmak için kutlamaya gerek kalmayacağına inancımız sonsuzdur. Ve o gün gelinceye kadar; araba arkasına bağlanıp sürüklenen köpekler, şeytani ayinler için ayakları kesilen kediler, fayton çekmek zorunda bırakıldığı için ölen atlar, sebepsizce ve anlamsızca denizlerde kurşunlanan yunuslar, sirklerde ve hayvanat bahçelerinde işkenceye maruz kalan hayvanlar görmemek dileğiyle.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.