Vekillerimiz, Kadınlarımız, 100 Yıl!

Bu haber 20 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.651 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Evrensel şairimiz Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı anlatan “Kuvayı Milliye Destanı” müthiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu insanını arkasına alarak gerçekleştirdiği Kurtuluş Savaşı’nı Nazım Hikmet’in bu eserinden daha güzel anlatan bir başka eser olmamıştır.

Kuvayı Milliye Destanı 7. Bap; Kurtuluş Savaşı’nda Kadınlarımızı anlatır. Orada şiirin bir bölümü şöyledir: “.. anamız, avradımız, yârimiz / ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen / ve soframızdaki yeri / öküzümüzden sonra gelen / …

Muğla’nın Kadın Milletvekili Adayları” başlıklı (14.04.2015) yazımın altında Av. Esin (Altaş) Özel’in yorumunu görünce Nazım’ın bu dizeleri aklıma geldi.

Günümüzde kağnı çeken öküzler yok, ama kadınlarımız hala sonra geliyor!

xx        xx        xx

Muğla’nın ilk İl Genel Meclisi Üyesi, ilk kadın il başkanı sıfatlarına ilk kadın milletvekili sıfatını da, hem de sağ bir partide Adalet Partisi’nin devamı DYP’de ekleyecekti ki önseçimden liste başı çıktığı halde partinin Genel Başkanı Tansu Çiller O’nun yerine İbrahim Yazıcı’yı getirmişti… Esin Altaş’tan söz ediyorum. “Muğla’nın Kadın Milletvekili Adayları” başlıklı yazımın altına şöyle yazmış:

Sevgili Özcan, güzel yazın için teşekkür ediyorum. Muğla’da Muğlalı bir kadın olarak birden çok ilklerim olmasına rağmen ben Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının hazırladığı ‘Muğla’da ilkler’ kategorisine bile giremedim. Emin ol çok, ama çok üzüldüm. Bana cevaben aday olarak önerilmeniz gerekiyordu, bu konuda kurul karar verdi… denildi… Sen unutmadığın için çok teşekkürler canım arkadaşım…

Bu satırları okurken, içim burkuldu. Haksızlık bana, hatta Muğla’ya yapılmış gibi geldi…

xx        xx        xx

Önümüzde genel seçim var. Bütün partilerin adayları kesinlik kazandı. Ne zamandır ben barajı geçebilir partilerin listelerinde “seçilebilir yerde kadın aday olmamasından” yakınıyorum.

Av. Esin Altaş’ı yeni kuşaklar bilmezler. Av. Ayla Kara’yı, Av. Sevinç Göçügenci’yi, Sema Alagöz’ü bilmezler. Bilenlere sorabiliriz; hangi partinin adaylarının kaçı bu kadınlarımızın önünde, arkasında? Seçilemeyecek yerlere serpiştirilmiş kadın adayları değil, erkek adayları kastediyorum!

Ben bu anlamda Menteşe Belediye Meclisi Üyeleri CHP’li Gonca Köksal Kılıç ve AK Partili Meclis Üyesi Av. Özlem Dural ile CHP’de Parti Meclisi Üyesi seçilen Rana Bozkurt’u ve AK Parti’de eski ilçe yönetim kurulu üyesi Av. Nazlı Gökalp’i çok önemsiyorum. Elbette Anadolu Partisi’nin liste başı adayı Eniz Tunca ile AK Parti’nin üçüncü sıra adayı Elvan Göçer’i de…

Hangi partiden olursa olsun özellikle genç kadın siyasetçilere sahip çıkılmalı, önleri açılmalı…

xx        xx        xx

Tabi kalkar Muğla Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri Esin Altaş’ı Muğla’nın 100 yılında 100 kadını arasında göstermediği gibi, “Neden?” diye sorulduğunda “Sizi öneren olmadı” gibi akıl almaz bir gerekçe ortaya koyarsanız genç kadınların hevesini kırarsınız… (!)

Adama demezler mi; oluşturduğunuz kuruldakilerin aklına gelmemiş, siz niye akıl edemediniz? Tabi 48 kişilik meclisinde ancak 2 kadına yer verebilen bir anlayıştan ne bekleyebilirsiniz ki!

Yukarıda adını saydığım kadınlardan Av. Ayla Kara ve Av. Sevinç Göçügenci iyi ki kurulun aklına gelmiş veya önerilmiş. Eczacı Sema Alagöz de var mıymış bilmiyorum.

Bildiğim Muğla siyasetinde ve STK hareketlerinde iz bırakmış isimlerden biri olan ve Muğla il merkezinden milletvekili adayı çıkan ikinci kadın Eczacı Gülören Sungur unutulmamış…

xx        xx        xx

Gülören Sungur törenin ertesi gün beni aradı. Orada beni göremeyince olup biteni paylaşmak için aramış. Kadınlarla ilgili önemli bir etkinlikte kadınlara söz verilmemesine, erkeklerin konuşup kadınların dinlemesine öfkelenmiş. Şöyle diyordu:

Güya başarılı kadınlar için bir etkinlikti. Hiç birimize söz verilmedi. Bari Muğla’ya hizmetlerimizden dolayı uygun görülen teşekkür belgelerinin bir kaçını da bir iki kadın vermiş olsaydık. Yine etkinlik süsü, aksesuar olduk.

Söz verilse ne diyecektin diye sormaya kalktım, “Bunları derdim. Elbette o kadar kadının konuşmasına zaman yetmez, ama bir kaçımıza söz verilebilirdi. Bir de iyi ki Osman bey seçici kurulda yokmuş. Yoksa bu teşekkür belgesini alamazdım, derdim.” diye karşılık verdi.

xx        xx        xx

MUTSO’nun (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) bugüne kadar hiç kuruluş yıldönümü kutlaması olmamıştı. Belki de kutlanmıştır da davet edilmemişiz ve haberimiz olmamıştır! Bu sene 130. Kuruluş Yıldönümü kutlandı. Orada ne olup bittiğini bilmiyorum. Davetli değildim.

Milletvekili Ali Boğa partisi AK Parti tarafından yeniden aday gösterilmedi. İsabetli olmuş. Haziran ayında görevi sona erdiğinde ardında Muğla’nın 1913 yılında Aydın’dan ayrılarak bağımsız liva (sancak) oluşunun kanıtı olan Osmanlıca belge kalacak…

Ne dolmaydı ama… Hep birlikte; valiliğimizle, üniversitemizle, yerel yönetimlerimizle ve hatta meslek odalarımızla birlikte yedik!

Sayın Boğa Ankara’dan bulup geldiği o belgeyi bize Muğla’nın vilayet olduğu yılın belgesi diye takdim etmişti… Valilik Muğla’yı 100. yılında; yeni 2013’te marka yapma çabası içine girerken, MUTSO’da “Muğla’nın 100. Yılında 100 Kadın” kitabı çıkarma hazırlığına girişmişti.

MUTSO’nun 130. Kuruluş Yıldönümü’nde işte o kitabın tanıtımı yapılırken, kitapta yer alan kadınlara ve vefat edenlerin yakınlarına birer teşekkür belgesi verilmiş.

xx        xx        xx

Muğla’nın 100. Yılına yine döneriz.

Törende odanın 130 yılını Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün deyişi ile MUTSO Başkanı Bülent Karakuş oldukça mütevazı bir şekilde özetlemiş. Keşke o kadar mütevazı davranmayıp, hiç değilse kendi devri iktidarlarına hizmet binası dışında neleri sığdırdıklarını; Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni, Yılanlı’da Yaşayan Yörük Köyü’nü ve yılan hikâyesine dönen Akçaova’da Fuar Alanı’nı anlatsaydı… Bir de Bayır’da Sektörel Sitelerin başına neler geldiğini… (!)

Neyse… Milletvekili Boğa’nın 100. Yıl Dolması hiç değilse MUTSO’nun adı 100 Yılda 100 Kadın olmakla birlikte Muğla’nın 90 yılına damga vurmuş 100 kadınımızı kayıt altına almasını sağlamış oldu.

Çalışma için de MUTSO’yu kutlamak isterim. Güzel ve anlamlı proje…

xx        xx        xx

Törende açış konuşmasını yapar MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, “Kurulduğu 1884 yılından bu yana Muğla ticaret hayatına yön veren bir kurum olma vasfımızla üyelerimize hizmet vermekten gurur duymaktayız.130 yıl süresince üyelerimizle büyüyüp geliştik.” demiş. Şaşırdım… Neyimiz gelişti Allah aşkına demeyeceğim… Elbette gelişip, büyüyenler vardır! Muğla, Büyükşehir statüsüne geçti tabi… Geliştik ki büyüdük… (!)

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başta 100 Yılda 100 Kadın kitabı içerisinde yer alan kadınları selamlayarak, “Benim kanaatime göre bu kitap yeni kitapların ortaya çıkması için tetikleyici bir rol alacak. Muğla kadınları ve kadına verdiği önemle gerçekten bir farklılık yaratıyor. Kendi aile yapımız içerisinde de bunu değerlendirdiğimizde bunu görebilmemiz mümkün.130’ncu yıl ancak böyle güzel kutlanabilirdi çünkü her kurum temsil edilmiş durumda. Bizi yine hep bir araya getiren galiba kadınlar.” demiş.

Güzel demiş. Bir de o kadınlarımız özellikle siyasette “sonra gelenler” olmasalar… (!)

xx        xx        xx

Muğla Cumhuriyet ile yaşıt bir il… 100. yılımızı Cumhuriyetimizin 100. yılı ile birlikte kutlayacağız…

Muğla’nın vilayet oluşunun 100. Yılı için 6 yıl daha var. O 6 yılda bakarsınız Muğla’nın 100 yılına kültürel, sosyal, siyasal ve ekonomik yaşamına damga vuran bir veya birkaç kadınımız daha çıkabilir. Pek umudum yok ama… Belli mi olur!

O zaman bir ek kitapçık çıkarılır mı bilemem… Ama keşke Av. Esin Altaş belirlenen 100 kadınımızın içine sığdırabilseydi.

Av. Esin Altaş oraya sığdırılamayacak kadar büyük desek, öteki kadınlarımıza saygısızlık olur… Keşke “Sizi öneren olmadı” değil de “Sizin farkınıza varamamışız” deme olgunluğu gösterilebilinmiş olsaydı…

Çünkü hepimiz miyobuz. Burnumuzun büyüklüğünden ucunu göremiyoruz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Zafer KARADAĞ 22 Nisan 2015 / 19:25

Özcan Kardeşim,

Hem kadın, hem de Muğlalı olmak bile, başlı başına bir değer ifadesi olmakla birlikte, “Muğla’nın 100. Yılında 100 Kadın” kitabına dahil etmeyerek Av. Esin Altaş Özel’e haksızlık edenler, aslında O’nu tanıyan ve örnek alan Muğlalı genç hanımların da şevkini kırmış oldular.

Ayrıca, MUTSO’nun özrü kabahatinden de büyük olmuş.

Eğer Esin Hanım o liste için kendisini önerseydi, işte asıl o zaman listeye alınmaması isabet olurdu, bu nüansı da göz ardı etmemek gerekir.

Muğla’ya hizmet eden değerli kişilerin takdirini ancak Muğlalılar yapabilir, kendileri değil ve seçici kurulların asıl görevi de o değerleri bulup, ortaya çıkarmaktır.

Şanghay’dan selam ve sevgilerimle.

Zafer KARADAĞ