Vekillerden TOKİ Müjdesi!

Bu haber 25 Aralık 2015 - 0:11 'de eklendi ve 1.629 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’ya vekillerden TOKİ müjdesi ilk değil…

Dün anlattık, ilk müjde veren vekil 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu olmuştu. O müjdeden Muğla’nın dar gelirli evsizlerine bir şey çıkmadı. O zaman 880 konut üretilmiş, 208’i dar gelirli evsizlere ayrılmıştı. O 208 konutun 100’ü de TOKİ tarafından altyapı karşılığı dönemin Muğla Belediyesi’ne vermişti.

Sosyal Demokrat Belediyemiz de dar gelirliler için üretilmiş olan o 100 konutu yine dar gelirli evsizlere TOKİ koşullarında satmak yerine (TOKİ taksitle 60 milyona satmışken) 60 milyon liranın üzerinde “peşin para verene” sattı. Muhtemelen de o satın alanlar yeni kira gelirine sahip oldular!

Şimdi 2. Etap gündemde. Umarız bu defa dar gelirli evsizler ev sahibi olurlar…

 

xx           xx           xx

TOKİ Evleri üzerine çok yazdım. Dün de yazdım, bugünde yazdım. Muhtemelen bundan sonra da yazarız.

Bu konu bu kadar önemli mi? Önemli…

Önemli olmasa Hamle de Ağustos 2014’te “2. Etap TOKİ geliyor” diye kaleme aldığım haber 6 bin kere tıklanmazdı…

AK Parti Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer’in 2. Etap TOKİ müjdesi bizim Hamle’de Kadir Tamer imzası ile “AK Partili vekillerden TOKİ müjdesi2016 Nisan’ında temeli atılacak” başlığı ile yer aldı. Ben bu yazımı kaleme alırken baktım, haberin tıklanma sayısı 500 bile olmamıştı.

Artık Muğla’da TOKİ’nin önemi kalmadı mı?

Galiba vatandaşların inancı, umudu kalmadı. Ne de olsa konu yılan hikayesine döndü!

 

xx           xx           xx

Seyfi Terzibaşıoğlu’nun ardından 2. TOKİ müjdesini 23 ve 24. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden verdi. O çok tıklanan haberde “TOKİ’nin asıl amacı ev sahibi olmayanların ev sahibi olmasıdır. Kâr amaçlı yatırımlar sonra gelir.1. etap TOKİ Konutları’ndan ağzımız yanık! Gerçek ihtiyaç sahiplerini ev sahibi yapamadık” diyen Özden, Muğla’da bugüne kadar yerel yönetimlerce dar gelirliler için konut veya en azından arsa üretimi yapılmamış olmasının büyük eksiklik olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri vermişti:
Yeni TOKİ konutlarına dair, belediyenin çıkardıkları dahil tüm zorluklar aşıldı. Orman ile sorun vardı, çözüldü. Muğla’nın beklenti ve taleplerinin farkındayım. Öncelikle 100 konut sosyal güvencesi olmayan evsizlere ayrılacaktır. Geri kalanlarda öncelik dar gelirlilere yönelik olacaktır. 1. Etap TOKİ de yaşadıklarımızı bu kez yaşamayalım. Muğla’nın konut ihtiyacı için 750 konutluk 2. etap TOKİ de yetmeyecektir. Bu nedenle 3. etap için çalışmalarımız çoktan başlamıştır. Ancak 2.etap ihaleye çıkmadan 3. etabı konuşmak doğru olmayacaktır. İhale yapılsın, Muğla’da konut sorununu hep birlikte değerlendireceğiz.”

Belediye hadi neyse, Orman ile sorun olur mu?

 

xx           xx           xx

O haberde Milletvekili Özden sorunlar çözülmeden önce Valilik’te alınan başvuruların yenileneceğini belirtirken, konutların özelliklerini ve sahip olabilme koşullarını da şöyle anlatmıştı:

Öteden beri bu evlerin Muğla mimarisine uygun yapılmamış olmalarını da eksiklik olarak vurguladım. Rusya’da Sovyetler Birliği döneminde işçiler için yapılan apartmanlar gibi oldu. Bu yönde girişimlerimiz, ricamız oldu. TOKİ yönetimimiz hassasiyet gösterdi. Artık TOKİ Evleri yapıldıkları yerin özgün mimarisine uygun yapılacak. Baştan beri 100 konutun hiçbir geliri olmayan ve yardıma muhtaç olanlara verelim görüşümüz vardı. TOKİ bunu da kabul etti. Her türlü çalışması tamamlandı, artık ihale sürecine geçildi. Evler, 224 dönüm arazi üzerinde olacak. Bu bölgeye 3+1 ve 2+1 olmak üzere 750 konut yapılacak. 2+1 evler net 86, brüt 102 metrekare, 3+1 evler net 97, brüt 114 metrekare olacak. Projede sosyal alanlar, spor salonları, geniş çim alanları ve havuzlar yer alıyor. Yenilenecek başvurularda TC vatandaşı ve il nüfusuna kayıtlı olmak ve1 yıldır Muğla’da ikamet etme zorunluluğu aranacak. Şehit aileleri, dul ve yetimler öncelikli olacak. Başvuruda bulunanların kendisine, eşine ve çocuklarına ait gayrimenkul olmaması lazım. Yüzde 40’ı aşan engeli bulunan vatandaşlarımız için yüzde 5 oranında ev ayrılacak. Talep yüzde 5’i aşarsa kuraya gidilecek. Son olarak hane halkı gelirinin 3 bin 200 lirayı aşmaması lazım.

 

xx           xx           xx

Ankara Çıkartması’nın ardından “artçı haberlerden” biri olan “TOKİ Müjdesi”, “Sevgili Basın Mensupları Muğla’ya hizmet için Milletvekilimiz Hasan Özyer’le birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Güzel haber ve müjdeleri sizlerle paylaşmak dileğiyle…

İyi Çalışmalar” girişi ile elektronik postada “850 KONUT MÜJDESİ” başlığı ile şöyle duyurulmuş:
850 KONUT MÜJDESİ

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, TOKİ Başkanı ile yaptıkları toplantıda önemli gelişmeler yaşandığına işaret ederek, şunları söyledi:

‘Muğla’ya yapılacak ikinci etap 850 konutun temelinin en geç 2016 yılının Nisan ayında atılacağı müjdesini Muğlalı hemşerilerimle paylaşmak istiyorum. Projenin teknik ayrıntılarını önümüzdeki günlerde Muğla kamuoyu ile paylaşacağız. Muğla Menteşe’ye yapılacak olan ikinci etap konut alanına bir okul yapılması için de TOKİ Başkanımızla görüşmelerimiz sürüyor. Muğlalı hemşerilerimin yıllardır beklediği ikinci etap konutların müjdesini vermekten mutluluk duyuyorum. Konutlarla ilgili fiyat, büyüklük ve kimlerin başvurabileceğine dair bir basın toplantısını önümüzdeki aylarda yapacağız’”

 

xx           xx           xx

Milletvekili Özden’in ihale aşamasına getirebildiği projede okul yoktu ve 4 katlı bir planlama yapılmıştı. Yeni gelişmede okul var. Bloklar zemin + 4 kat olurken, konut sayısı 850’ye çıkmış. Sosyal donatı alanları da havuzuyla, spor salonuyla aynı…

Beni tedirgin eden ise konut büyüklüklerinin ve kimlerin konut sahibi olabileceğinin önümüzdeki aylarda açıklanacak olması…

Yoksa 750’den 850’ye çıkan konutların metrekareleri de büyütülerek, “dar gelirli evsizler” için olmaktan çıkarılıp, parası olan herkesin başvurabileceği hale mi getiriliyor?

İnsan kuşku duymadan edemiyor. Sayın milletvekili bu açıklamaların önümüzdeki aylarda yapılacağını belirtirken, temelin en geç Nisan ayında atılacağını söylüyor…

Aralık bitti gitti… Kaldı Ocak, Şubat, Mart… Umarım ve inşallah bir oldubitti ile karşı karşıya değilizdir…

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Öztürk yazılı açıklamasının “ÜÇÜNCÜ ETAP TOKİ” başlığı altında da şu müjdeyi vermiş:

Muğla’ya yapılması planlanan üçüncü etap TOKİ, konutlarıyla ilgili yer tespit çalışması sürüyor. Allah izin verirse üçüncü etap konutların yapılmasını da sağlayacağız. Ayrıca, Köyceğizli hemşerilerime de TOKİ müjdesini vermek istiyorum. Köyceğiz’le ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. TOKİ Başkanımızla yaptığımız toplantıda Kavaklıdere’ye yapılacak ek konutlar yanında Milas, Bodrum, Fethiye ve Marmaris ilçelerimizde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için TOKİ konutları yapılması da gündeme geldi. Bu konularda ayrıntılı bir çalışmayı en kısa sürede Muğlalı hemşerilerimizle paylaşacağız

Bodrum, Fethiye, Marmaris’e TOKİ Evi yapılması düşüncesi oldukça yerinde… Bu üç ilçede turizm tesislerinde karı-koca çalışanların ciddi barınma sorunu yaşadıklarını, pahalılık ve kiralar yüzünden bu üç ilçemizin başta emniyet olmak üzere, sağlık ve eğitim personeli için adeta “sürgün yeri” olduğunu biliyoruz.

Umarız proje kısa zamanda hayata geçirilir de yapılması halinde o evler yeni 2. Konutlar olmaz!

Ben yine de konut sorunu hassasiyetleri için Sayın Nihat Öztürk ile Sayın Hasan Özyer’i kutluyorum…

 

xx           xx           xx

Bu yazımın altına yapılacak yorumları tahmin edebiliyorum. Ben peşin yazayım: Başvurular ne zaman, nereye yapılacak? Buradan kira rantiyecileri mi, evsiz dar gelirliler mi konut edinecek?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Tuna Han 26 Aralık 2015 / 22:00

TOKİ müjdesi kirada oturanlar veya ev sahibi olma hayali ile yaşayanlar için en büyük müjde.

Nursel baskaya 06 Şubat 2016 / 15:57

Marmarisede gelirse toki allah razi olsun derim