Vekiller mazbatalarını aldı

Bu haber 15 Haziran 2015 - 23:56 'de eklendi ve 766 kez görüntülendi.

mansatttt7 Haziran tarihinde gerçekleşen Milletvekilleri Genel Seçiminde Muğla milletvekili seçilen CHP’den Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Ak Parti’den Hasan Özyer, Hasan Kökten ve MHP’den Mehmet Erdoğan İl Seçim Kurulu’na gelerek mazbatalarını aldılar. Muğla Adliyesi binasında gerçekleşen mazbata törenine CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in Yörük kıyafeti ile katılması dikkat çekti. CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ise mazbatasını kızları İrem ve Burcu ile birlikte aldı.
Kadir Tamer
7 Haziran tarihinde gerçekleşen Milletvekili Genel Seçimlerinde partilerinden Muğla Milletvekili olma başarısı gösteren 6 aday İl Seçim Kurulu’na gelerek mazbatalarını aldılar. CHP’den Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Ak Parti’den Hasan Özyer, Hasan Kökten ve MHP’den Mehmet Erdoğan, Muğla Adliye binasına gelerek düzenlenen törenle mazbatalarını aldılar. Mazbata törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Ak Parti İl Başkanı İhsan Küreci, Ak Parti İlçe Başkanı Erdoğan Ünal, MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve partililer katıldı. Mazbata törenine CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in Yörük kıyafeti ile katılması dikkat çekti. CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ise törene kızları İrem ve Burcu ile birlikte katılarak mazbatasını aldı.
CHP’den Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Ak Parti’den Hasan Özyer, Hasan Kökten ve MHP’den Mehmet Erdoğan İl Seçim Kurulu Başkanı Haluk Okul, İlçe Seçim Kurulu üyeleri Bilal Saydam, Emin Erol ve Sema Arslan Erol’ın elinden aldılar. Mazbata töreninin ardından Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Hasan Özyer, Hasan Kökten ve Mehmet Erdoğan adliye binası önünde objektiflerin karşısına geçerek birlikte gazetecilere poz verdiler.
İl Seçim Kurulu Başkanı Haluk Okul, mazbata töreni öncesi yaptığı açıklamada, “7 Haziran tarihinde Muğla’da hiçbir sıkıntı olmadan seçimlerimizi yaptık. İnşallah vatanımıza ve milletimize bu seçimler hayırlı olur” dedi.
Her şey yeni başlıyor
MHP’den ikinci dönem de Muğla milletvekili olarak meclise giden Mehmet Erdoğan, mecliste çalışmalara devam edeceklerini belirterek, “Hep birlikte bir seçim kampanyasını daha sonuçlandırdık. Mazbatamızı aldık. Öncelikle memleketimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Tabi ki biz geçen döne Muğla Milletvekili olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bu dönemde de geçen dönemden edindiğimiz deneyimler ile birlikte memleketimize hizmet etmeye gayret edeceğiz. Bugün bütün kamuoyunun kilitlendiği konu hükümetin kurulması konusu. Basında her gün yeni bir hükümet kurulup, yeni bir hükümet yıkılıyor. Ancak bildiğiniz gibi mazbatamızı şu anda alıyoruz. Henüz Yüksek Seçim Kurulu kesin listeyi ilan etmedi. YSK kesin milletvekili listesini ilan ettikten 5 gün sonra TBMM en yaşlı üyesi başkanlığında toplanacak. Ardından TBMM Başkan seçim süreci başlayacak ve başkanlık divanı oluştuktan sonra sayın Cumhurbaşkanı hükümeti kurma konusunda görevlendirmesini yapacak. Ondan sonra hükümet kurma süreci başlayacak. Bütün bunlar yok farz edilip sanki Türkiye hükümetsiz kalmış, bu anaysa önceden yoktu, kanunlar önceden yoktu algısı yaratılmaya çalışılıyor. Türkiye’nin demokrasisi bu parlamentodan hükümet çıkaracak olgunluktadır” dedi.
Huzur içinde bir seçim
Üçüncü ke Muğla Milletvekili olarak meclise gidecek olan Hasan Özyer ise, “Huzur içerisinde bir sesçim geçirdik. Seçim sonuçları ülkemize hayırlı olsun, milli irade böyle gerçekleşmiştir. İnşallah bu sonuçlar hem Muğla’mız hem de Ülkemiz için hayırlı olur. Umarım bir koalisyon hükümeti kurulur” dedi.
Seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “Türkiye’de yüzde 85 katılımla demokrasinin oldukça yol kat ettiğini görebiliyoruz. Bu seçimde milletimiz önemli bir karar verdi ve önemli bir süreç yaşandı. Seçmen koalisyon yapacaksınız, anlaşacaksınız dedi. Anlaşmayan bu konuda puan kaybederler düşüncesindeyim. CHP olarak biz Türkiye Cumhuriyetini kuran bir parti olarak mutlaka bir hükümet çıkacaktır. Bizde o hükümetin içinde yer alacağız. Bundan sonra normal sürecin devam edeceğini düşünüyorum. En kısa süre de de bir hükümet çıkacaktır.
7 Haziran seçimlerinde partisinin Muğla’dan istediği sonucu aldığını kaydeden CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Muğla’da partimiz istenen sonucu aldı. Seçim dönemi ufak tefek olaylar dışında sorunsuz geçti. Şuandaki tabloya göre mecliste bir aritmetik oluştu. Bu konudaki önerim CHP’nin tek başına bir azınlık hükümeti kurmasıdır. MHP ve HDP onu dışardan desteklemelidir. Bu taktirde belli bir protokol yapılır, protokol çerçevesinde halkımıza verdiğimiz taahhütlerimizi yerine getiririz. Üç partinin de birbirine yakın bir takım taahhütleri var, emekli maaşları gibi bunları yerine getire biliriz, arzum bu. CHP-MHP koalisyonu da gündemde bunun dışındakilerde parti meclisimiz toplantı halinde o toplantıdan çıkan karara uyacağız” dedi.
Üstündağ ve Kökten ilk defa seçildiler
Muğla’nın mevcut milletvekilleri içinde CHP’den Ömer Suha Aldan, Nurettin Demir ve MHP’den Mehmet Erdoğan üst üste ikinci defa seçilirken, AK Parti’den Hasan Özyer, üçüncü defa meclise gitmeye hak kazandı. CHP’den Akın Üstündağ, AK Parti’den Hasan Kökten ise ilk defa meclise gitti. 7 Haziran tarihinde gerçekleşen Milletvekili Genel Seçimlerinde Muğla’dan CHP’den 3, AK Parti’den 2 ve MHP’den bir kişi milletvekili seçilerek TBMM’ye gitmeye hak kazanmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.