Vekilimiz, Belediyemiz, Camilerimiz

Bu haber 02 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.395 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bir ara twitter, facebook neden kapatılmak istendi anlamakta güçlük çekiyorum. Çünkü sosyal medya denilen bu mecraları ne CHP’liler, ne MHP’liler ne de öteki partililer AK Partililer kadar kullanıyorlar!

Henüz başına gelen bir şey yok, ama gelirse AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Çelebi’nin başına gelen bu yüzden gelmiş olacak.

Bir ara Milletvekili Ali Boğa’nın Muğla İmam Hatip Lisesi bahçesinde yaptığı konuşma da sosyal medya sayesinde yaygın basının manşetlerine taşınmıştı.

Sosyal medya müthiş!

xx        xx        xx

Son zamanlarda AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in yüzünü gören cennetlik… Kendisiyle en son geçtiğimiz hafta sonu twitter da görüşebildik. Sohbete AK Parti Menteşe İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Nazlı Gökalp de katıldı.

Ortada iki konu vardı. Birisi “camilerin yetersizliği”, diğeri “sahillerde günübirlik alanların kiralanması”…

Sayın ÖzdenOsmanlı ve Selçuklu döneminde yapılan camiler olmasa bugün Muğla’da namaz kılacak yer bulamazdık.” ve “40 yıldır şehri yöneten CHP cami yapılmasına izin vermeyince Muğla’da Çadırda Teravih” şeklinde tivitler atınca dayanamayıp itirazda bulundum. Hoş bir tartışma oldu.

O “Özcan abi eski camiler olmasa CHP’nin Muğla’sı Menteşe Mahallesi gibi olurdu, bunu sen de biliyorsun. Yıllardır izin vermedi Sayın Gürün.” diye ısrarını sürdürdü.

xx        xx        xx

Muğla’nın eski camileri Osmanlı değil, Selçuklu’dur. Hepsi ahşap çatılıdır. Bir tek Kurşunlu kubbelidir. O’nun da yapı ustası Rum Filvari’dir. Kubbe ustadan kaynaklanmış olabilir.

Kurbanzade Camisi (Serpil Park’ın yanı) Nakşibendi Kurbanzade Hacı Süleyman Efendi tarafından yaptırılmıştır. Sekibaşı Camisi’nin yapım tarihi de net değil. 1840’lar olabilir. Yaptıran da bilinmiyor. Bilinen Kabasakal Mehmet Ağa 1872 yılında camiyi onarmış ve yanına ahşap bir minare eklemiştir. Saburhane Camisi 1829’da Hacı Osman Ağa tarafından mescit olarak yapılmıştır. Hacı Zorbaz Mehmet Ağa 1863 yılında bu mescidi yıktırmış ve yerine ahşap bir cami yaptırmıştır.

Şahidi Camisi yıkık bir Mevlevi mescidi üzerine Hacı Osman Ağa tarafından 1848 yılında yapılmıştır. Camiye Mevlevi Şeyhi Şahidi’nin ismi verilmiştir. Pazaryeri Camisi’ni Batıkoğlu Hacı Ahmet Ağa eski bir yapının olduğu yere 1843 yılında minaresiz olarak yaptırmıştır. Köseoğlu Hacı Mehmet Ağa 1866 yılında camiye tek şerefeli bir minare eklemiştir.

Şeyh Camisi 1565 yılında Şeyh Bedrettin tarafından yaptırılmıştır. Ulu Cami kitabesinden öğrenildiğine göre, Menteşeoğullarından İbrahim Bey tarafından 1344 yılında yaptırmıştır. Yaşayan en eski camidir. Kurşunlu Cami 1494’te yaptırılmıştır.

Yaptıranlardan Allah razı olsun…

Eğer bu camilerden başka cami yapılmamış olsaydı, bu gün Muğla ayağa kakardı!

xx        xx        xx

Tarihi camilerimiz pek öyle Devlet eseri değil… Görüldüğü gibi hep beyler, ağalar tarafından yaptırılmış.            

Sayın Özden görmek istemese de 40 yılına değil, Muğla’da neredeyse tamamına CHP’nin damgasını vurduğu Cumhuriyet döneminde öncesinden daha çok cami yaptırılmış. Hepsinin de yapımı geçmişte olduğu gibi bu gün de hayırsever insanlarımız tarafından gerçekleştirilmiş.

Ne Diyanet’in ne Vakıfların bir camisini göremedik daha…

Geçen yıl olduğu gibi bu sene de “Cami isteriz” feryadı 112 Evler’den yükseliyor. Orada Vakıflar’a ait büyük bir arazi var. O yerde hastane yapılmaya kalkışılmıştı. Vakıflar oraya bir cami yaptırıverse olmaz mı?

Bilmeyenler için anımsatalım. İşte Muğla’nın Cumhuriyet dönemi camileri; Kavaklı Cami ve Konakaltı Cami. Bunlar mescit olarak yapılmış ve minare eklenince cami olmuş olabilirler. Dönemimizin eski camileri… En yeni camimiz Rüya Camii geçenlerde en yeni mahallemiz Menteşe’de ibadete açıldı. Akyol Camisi yapılırken ben çocuktum. Namaz kılmayı burada öğrenmiştim. Arsasını o zaman Akyol’da komşumuz olan Neşet Ağa bağışlamış ve minaresini de yaptırmıştı. Namaz kılmayı orada öğrenmiştik. Kuran kursuna herkes gibi Şeyh Camii’ne gitmiştik…

Ötekileri Orhaniye, İmam Hatip, Emir Beyazıt, 41 Evler, Muslihittin Camileri. Ayrıca Sanayi Camisi ve Düğerek’te Ahi Sinan, Alaattin Yalçın ve Eşi Camii sayılabilir.

xx        xx        xx

AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’i az çok tanıyorum. Dehşet inatçıdır. O gece twitter sohbetimizde de inadı yerindeydi. Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yeni ibadet yeri yapımına engelleyici olduğunu savunup, yeni camimiz Rüya Camii’yi örnek gösterdi. “Rüya camisinin yapılmasına vesile olan önceki müftümüz Hasan Başiş’in belediyece hangi tehditlere maruz kaldığını biliyoruz.” dedi.

Duymadık” deyince Milletvekili Özden şaşırdı ve şöyle devam etti:

Müftü Hasan Başiş’i para cezası ile tehdit etti. Çok konuşuldu o günler. Duymadığınızı düşünemedim. Konuyu o zaman Belediye Meclisi Üyesi olan Ziya Ercan arkadaşımız biliyor.

Ağır bir itham… Bakalım Belediye yönetiminin yanıtı ne olacak?

xx        xx        xx

Ben Sayın Özden’in ortaya koyduğu iddianın konusuna gerçekten yabancıyım. AK Parti galiba Muğla’da meselelerini sosyal medyada paylaşmayı tercih ediyor.

Duyduğuma göre belediye 6 bin nüfuslu Menteşe Mahallesi’ne belediye küçük bir cami yeri ayırmış. Müftülük mahallenin yakınındaki orman alanından yer tahsis yaptırma yoluna gitmiş. Rüya Camii orada yapılabilmiş.

Bu duyumumdan da hareketle Milletvekili Özden’e, “Şehircilik ve Çevre Bakanlığı bu işler için de kurulmadı mı? Belediye engel oluyorsa bakanlıkla aşarsınız.” demeye kalktım, “Bundan sonrası için halktan talep gelmesi durumunda Bakanlık devrede olacaktır.” yanıtı verdi.

Talep var… Çadırda namaz kılan 112 Evler semtinin yaşlı sakinleri yakınlarındaki camilere gidemediklerini gerekçe gösterip, evlerinin dibine cami istiyorlar.

Gelsin Bakanlık vakıf arazisini ibadet alanı haline getirsin… 112 Evler sakinleriz de toplarlar parayı, yaparlar camiyi…

Ama insaflı olmak lazım… Her isteyene teravih için cami üretmek bana tuhaf geliyor. O çadırda ibadet eden 20 kadarı erkek, 40 kadarı kadın olmak üzere 60 kişilik cemaat var… Her mahallenin bir semtinde yakınındaki camiye gidemeyen “yaşlı cemaat” ayağa kalkarsa hemen 13 cami yapılması gerekir!

xx        xx        xx

O gün twitır da sohbette araya giren birisi “112 Evlerde yüzlerce kişi çadırda namaz kılıyorlar” diye yazmıştı. Bunun üzerine Milletvekili Özden’de “CHP li belediyeye kalırsa Muğla’da Ramazan namına hiç bir şey kalmayacak. Kıyıları korumak da Ramazan geleneğini yaşatmak da bizim görevimiz.” diye karşılık verdi.

İddialı bir söz… Bu sözün üzerinde yarın duracağız. Biz Milletvekili Özden ile tatlı tatlı tartışırken araya giren AK Parti Menteşe İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nazlı GökalpŞehir merkezinde bayanlar için ayrı kapalı abdesthanesi olan bir cami var mı?” diye soruverdi. Güzel soruydu… Yerim kalmadı yanıtını yarın ararız…

112 Evler’de kurulan çadır beni çocukluğuma götürdü. Çocukluğumda teravih namazlarına babamla giderdik. Gençlik eşiğinde arkadaşlarımızla gider olduk.  Rahmetli babamla cami cami gezerdik. Bir gün “Neden?” diye sorduğumda, “Sevabı vardır” deyip, “Emek vermek lazım” diye devam etmişti.

Antikapitalist Müslümanlar bu Ramazan’da da polis engellemesine rağmen “Yeryüzü sofrasını” kurdular. İşte budur… Bütün yeryüzü iftar sofrası, bütün yeryüzü ibadethane…

Taşımalı eğitim gibi taşımalı ibadet de olmaz tabi, ama belediyemiz yakınındaki camiye gidemeyen yaşlıları taşıyamaz mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Anonim 02 Temmuz 2014 / 11:33

bırakın cami tartışmasını o tartışmalar yerim dar kolum kısa bahanesi olanların tartışmalarıdır.esas muğla ilinin merkezini prefabrik poliklıniklere mahkum edenler bu halka bunu reva görenler kendileri özel hastanelerde tedavi olup yeni devlet hastanesi yapılmasın diye eylemler yapanlar ve bunlara destek çıkanlar utansın ve bunun cevabını versin.o prefabrik polikliniklere gidinde bir düşünün kendinizin nerede olduğunuzu hissedeceksiniz muğlada mı güneydoğuda biryerlerde mi(güneydoğuda böyle yer bile kalmadı)

Anonim 02 Temmuz 2014 / 14:31

sana takdir ediyorum her gazeteci keşke sizin gibi olsa cami meselesini ankaraya
vekilimize sorman gerek yok caiyi yaptıran kardeşimiz size geçekleri anlatır

Anonim 02 Temmuz 2014 / 18:00

1950 yılı sonrasında orhaniye camii, koop birliği ptt yanındaki cami, düğerek mezarlık yanındaki cami, yeni garaj yanındaki cami, köteklide mehmet acarın yaptığı cami,muslihittin mahallesi GÖB deki camilerin yapıldığını en az 3 adedinin tapusunun belediye mülkiyetinde olduğunu da unutmayalım…

Mehmet Tanır 02 Temmuz 2014 / 23:33

Cami cemaatsiz olmaz. Camisiz ve ibadethanesiz de cemaat olmaz. Cami toplumun toplanarak ibadet yaparken toplumsal olaylar hakkında bilgilendirildiği yerdir de. Muğla da gerçekten burası büyükşehir dedirtecek şanına yakışır halkın ihtiyaçlarını gören sosyal faaliyetlerin de yapılabildiği fonksiyonel, bir nevi külliye gibi camilere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. saygı ve selamlarımı sunuyorum.