Vatan aşkı engel tanımadı « Hamle Gazetesi

Vatan aşkı engel tanımadı

Bu haber 17 Mayıs 2019 - 0:20 'de eklendi ve 949 kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesinde ‘Engelliler Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde Muğla Jandarma Alay Komutanlığı’nda gerçekleşen törende 31 engelli birey yemin ederek vatan görevini yerine getirmenin gururunu yaşadı.

Kadir Tamer

Muğla’nın menteşe İlçesi’nde ‘Engelliler Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde 30 engelli birey yemin ederek bir günlük temsili askerlik yaptılar. Muğla jandarma Alay Komutanlığı’nda gerçekleşen törende yemin eden 30 engelli birey vatan görevini getirmenin gurunu yaşarken tören sırasında aileleri duygusal anlar yaşadılar.

Muğla Jandarma Alay Komutanlığı’nda gerçekleşen törene Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir, Muğla Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas yavuz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile engelli aileleri ile askeri erkan katıldı.

Törende konuşan Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mine Menteş, büyük bir heyecan içinde olduklarını belirterek, “Hep otizmli bir çocuk annesi olarak anıldım. Bugün ise bir asker annesiyim. Aslında şu anda kelimelerin yetersiz kaldığı bir anı yaşıyorum. Bir tarafım delice kahkaha atmak istiyor, bir tarafım hıçkıra hıçkıra ağlamak. Biricik oğlumu bir günde olsa asker ocağına gönderebildim. Rabbim bazı insanların omuzuna kelebek kondurur. Kimimiz anlamayız o kelebeğin güzelliğini, bereketini. Neden sürekli omuzlarımızda olduğunu. Silkeleriz, düşürmek isteriz, kelebek ağır gelir bazı insanların omuzuna. Ama anneler bilir kelebeğin o güzelliğini. Umuttur, inançtır, dengedir, hoş görüdür, korumaktır. Rabbim onlarla gurur duyduğumuz günleri bize hep göstersin, bugün olduğu gibi.

Bu güzel duyguları yaşamamıza vesile olan değerli komutanlarımıza ve değerli yetkilileri saygıyla selamlıyorum” dedi.

Daha sonra konuşan Muğla Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, “Bugün bir gün süreli bile olsa kutsal vatani görevini yapmak üzere Jandarma Teşkilatına katılan kardeşlerimizin yemin töreni için toplanmış bulunuyoruz. Askerlik hizmetinin çok daha fazla anlam kazandığı bu günde gençlerimizi yalnız bırakmayarak teşriflerinizle bizleri onurlandırdığınızdan dolayı teşekkür ederim. Temsili askerlik uygulaması yüce Türk milletinin vatan sevgisinin göstergesi olarak dünyada ilk ve tek uygulama olması nedeniyle daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Bugün engelli vatandaşlarımız ve ailelerimizin bir gün süreli dahi olsa askeri ortamı yaşamalarına ve bu hazzı tatmalarına imkan sağlamaya çalışmaktayız. Sizlerin sevginizde, düşüncenizde ve başarınızda engel yoktur. Biz bugün bunları gördük, sizlerle gurur duyduk. Bizim yüreğimizde sizin için engel yoktur. Sizleri seviyor ve sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından bir günlük temsili askerlik yapan 30 engelli birey tören alanına gelerek yemin ettiler. Yemin töreni sırasında engelli aileleri duygusal anlar yaşadı. Yemin törenin ardından 31 engelli birey terhis belgelerini Muğla protokolünden aldı. Tören bir günlük temsili askerlik görevini yerine getiren engelli bireylerin resmi geçit töreni ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.