Varroa mücadelesiyle ilgili toplantı düzenlendi

Bu haber 23 Kasım 2018 - 0:24 'de eklendi ve 502 kez görüntülendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde ili genelinde uygulanacak olan Toplu Varroa Mücadelesi hakkında toplantı yapıldı.Dosya yükle

Metin Karakoç

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde ili genelinde uygulanacak olan Toplu Varroa Mücadelesi hakkında toplantı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Enver Aydın başkanlığında yapılan toplantıya Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen, Menteşe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kuray, ilaç firması temsilcileri ve ilçelerden gelen ilgili personellerden toplam 26 personel katılım sağladı.

Toplantıda konuşan İl Müdür Yardımcısı Enver Aydın, “Arıcılarımız Varroa hastalığı ile mücadele ederken veteriner hekim desteği alması gerekiyor. Üreticilerimiz bugüne kadar bilinçli bir mücadele yapmış değil. Öncelikle arıcılarımızın şunu bilmesini istiyorum, bu proje hayata geçirildiğinde bakanlığımızdan ruhsatlı olan ilacı kullanmayan arıcılarımız kontroller esnasında cezai yaptırımlarla karşılaşabilir. Arıcılarımız merdiven altı ruhsatsız ilaç almasın. Bunun bir faydası da yok, daha da zararı var. Kontrolsüz ilaç kullanımı başta doğaya zarar veriyor. Sonra üretilen üründen, bozulan doğal çevreden insan sağlığı tehlikeye giriyor. Yanlış ilaç kullanımı, maddi anlamda da kazanç sağlamak bir yana daha da kazanç kaybına sebep oluyor. Bu nedenle arıcılarımızın Varroa ile toplu mücadele projesine bağlı kalması gerekiyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.