Var mısınız, Sağlık Okullar Projesini Başlatmaya?

Bu haber 18 Eylül 2014 - 21:48 'de eklendi ve 950 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Dünya Sağlık Örgütü Anayasasına göre sağlık;sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam ve iyilik halidir.

Ulaşılabilir en yüksek sağlık standardı seviyesine ulaşmak,ırk,siyasal görüş,ekonomik ve sosyal konum ne olursa olsun, tüm bireylerin temel hakkıdır.

Bundan önceki yüzyıl bulaşıcı hastalıklarla mücadele içinde geçmiş ve bu konuda anlamlı gelişme sağlanmış iken, yeni yüzyılda kronik hastalıklar ve yeni yaklaşımların gerçekleştirilmesini gerekli kılmıştır.

Bulaşıcı hastalıklarda yol alınmış iken sağlığın geliştirilmesi öncelikli konu olmuştur.

21 Kasım 1986 Ottawa’da toplanan sağlığı geliştirme konulu ilk konferans 2000 yılı ve sonrasında herkes için sağlığa ulaşma eyleminin şartlarını sunulmuştur.

Sağlığın geliştirilmesi; kişilerin optimal sağlık durumunun sağlanması yönünde hareket edebilmeleri için,yaşam tarzlarını değiştirmelerine yardım eden bir sanat ve bilim dalıdır.

Optimal sağlık için; fiziksel, ruhsal,sosyal,duygusal ve entellektüel açıdan tam bir iyilik halidir. Bu iyilik hali, yaşam tarzı değişiklikleri, farkındalığın sağlanmasını destekleyen çevreler oluşturulması gibi faaliyetler aracılıyla sağlanabilir. Bunun için DSÖ sağlığın geliştirilmesi adına önemli projeler ortaya koymuş ve devletlerin bu programları uygulamasını sağlamaya çalışmaktadır.

Bu programlar nelerdir derseniz;

Tütün kontrol çerçeve sözleşmesi: DSÖ Avrupa BölgesiAtina Sağlıklı Şehirler Deklarasyonu, Avrupa Sağlıklı Okullar Ağı projesi,Avrupa Kalp Sağlığı Ağı ve Kalp Sağlığı Sözleşmesi projesi gibi uluslararası ölçekteki sözleşme ve politikaları ile küresel ölçekte de tüm bölgelerine yaygınlaştırarak sağlığı geliştirmeye çabalıyor.

Sağlığı geliştirilmesi için tüm dünyada dört temel taahhüt mevcuttur.

Bunlar;

Küresel gelişim gündemin merkezinde olmalıdır. Sağlık ve sağlık güvenliğini artıracak hükümetler arasıgüçlü antlaşmalara ihtiyaç vardır.Zengin fakir gözetmeden her bir bireyin tam bir iyilik halinde olması sağlanmalıdır.

Sağlığın geliştirilmesi hükümetlerin esas yükümlülüğü haline getirilmelidir.

Sağlığın geliştirilmesi sivil toplumların ve toplulukların odak noktası olmalıdır.

Özel sektör ve kamunun müşterek uygulamalarını gerekli kılmaktadır, der DSÖ.

Ülkemizde de DSÖ’nün kaptan olduğu proje ve programlar yürütülmeye çalışılmaktadır.

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü )Avrupa Bölgesi Atina Sağlıklı Şehirler Deklarasyonu, burada amaç ulusal hükümetlerin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yerel ve kent düzeyinde sağlıkla ilgili eylemlerini destekleme yollarını tanımlamıştır.

Ülkemizde de sağlıklı kentler birliği kurulmuş ve ilk Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Projesi üye kenti olarak ilk üye olan şehir Bursa’dır…

Daha önceden Muğla Belediyesi Sağlıklı Kentler Birliği üyesiydi. Büyükşehir statüsünden sonra Merkez Menteşe Belediyesi olmuştu.Yakın bir tarihte birliküyeliğine girdi.Ey Menteşe Belediyesi sizden daha fazla projeler bekliyoruz.

Tütün kontrolü çerçeve sözleşmesi; DSÖ bu program ile tütün fiyatlarına, vergilerine,reklam,sponsorluk ve promosyonlara kanunsuz satışlara pasif içiciliğe ve tütünsüz ortamlara standartlar getirmektedir.

DSÖ’nün Avrupa Sağlığı Geliştiren Okulları Projesi yine sağlığın geliştirilmesi adına önemli bir proje.Bu proje DSÖ, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu tarafından mali ve teknik yönden desteklenen bir projedir.

Ülkemizde; Avrupa ‘da Sağlığı Geliştiren Okullar Ağı Projesi Milli Eğitim Bakanlığı,Sağlık Bakanlığı ve DSÖ ile yürütülmektedir.

Proje, ilköğretim okullarında öğrencilerin sağlık bilgilerini geliştirmek,sağlıklı bir çevrede sağlıklı bir yaşam tarzını öğretmek amacıyla 1995 yılında bir iş birliği protokolü ile uygulamaya başlamıştı ve bu bağlamda proje birçok okulda hayat buldu.

DSÖ sağlığı geliştirmek adına çok projeleri var. Ben buradan diğer projelerinide anlatmak istemiyorum.Lakin odaklandığım proje, okullarında eğitime başladığı şu günlerde Sağlıklı Okullar Projesidir…

Çocuklarımız okullarda sağlıklı gıdalarla buluşsun istemekteyim.

Çocuklarımızın sağlık bilgi düzeyleri arttırılsın istemekteyim.

Eğitimci ve yöneticilerinde bu konuda farkındalıklarının artırılmasını konuya muadil olmalarını istemekteyim.

GELİN; bu eğitim ve öğretim yılında, tüm il genelinde Sağlıklı Okullar Projesini başlatalım.

İş tek beslenme eğitimi ile yavan bir şekilde kalmasın. Okulların hijeni gibi bir çok faktör de ana kriterler içine girsin.

Var mısınız Sağlıklı Okullar Projesini başlatmaya?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.