Valinin açılımına ne dersiniz?

Bu haber 26 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 780 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

“Bu da Muğla açılımı işte…”
Geçen günlerde bu köşede çıkan bir yazımın başlığı böyle idi.
Yazıya şöyle girmişim:
“Kürt açımı; kafama basmıyor.
Sizin basıyor mu?
Ülkemizde büyük bir kesimin kafasının bastığını da sanmıyorum.
Muğla açılımına ne dersiniz?”
Bu gün de “Valinin ‘açılımına’ ne dersiniz?” diyorum.
 
xx           xx           xx
“Bu da Muğla açılımı işte…” başlıklı yazımı okuyanlar anımsayacaklardır. Muğla’nın ünlü muhtarlarından rahmetli Hamdi Baş’ın torunu Hayati ile Damla kızımızın Bayır’da gerçekleştirilen evlilik törenleri öncesi yapılan kına gecesinde olup bitenleri konu edinmiştim.
Okurlarımdan ve siyasi çevrelerden olumlu tepki alan yazımı şöyle noktalamışım:
“O gece, Baş Ailesi’nin, oğlan evi düğününde, her parti temsil edilirken, o partililerin içinde; Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Alevisi-Sünnisiyle her kimlikten insan vardı… Hep birlikte çaldık, çığırdık, eğlendik… O gece orada; Türkiye’m vardı. Ne silahlar patladı, ne bir olay oldu. Bayır Jandarması önlem almaya bile gerek duymamıştı. İşte bu da Muğla açılımı…”
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın “Her öğrenci bir enstrüman çalacak” sloganlı projesi bana o güzel Bayır gecesini, gece ile ilgili “Bu da Muğla açılımı işte…” başlıklı yazımı anımsattı…
 
xx           xx           xx
Basında yer alan haberlerden öğrenmişsinizdir. Cumhuriyet Bayramı’nda Muğla’da Türkiye’nin en büyük öğrenci korosu halka konser veriyor…
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın talimatı ile Muğla’da her öğrencinin bir enstrüman çalabilmesi için çalışma başlatılmış. “Her birey mutlaka müzikle ve öncelikle de kendi öz müziğimizle ilgilenmeli.” diyen Vali Dr. Altıparmak, enstrüman çalma yeteneği olmayanlarında korolarda yer almalarını istemiş.
Geçen sene, bu proje ile 600’e yakın öğrencinin oluşturduğu koro ulusal bayramlarımızda halkımıza konser vermiş.
Bizi “biz” yapan, “ortak şarkılarımızı, türkülerimizi” söylemişler…
Benim haberim olmamıştı… Duyunca üzüldüm…
 
xx           xx           xx
Konu ile ilgili haber bülteni gazetelere servis edilmeden önce, Akköprü Barajı inşaatı ve Eren Dağı Kış Sporları Merkezi hazırlıkları incelemesinde birlikte olduğumuz Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile Muğla’ya dönüşümüz sırasında Muğla’yı konuşurken, kendisinden “Her öğrenci bir enstrüman çalacak” sloganlı projeyi dinlerken heyecanlanmıştım.
Yıllardır, bu köşeden ben de “Türkiye’nin dört bir yanından Muğla Üniversitesi’ne okumaya gelen gençlerimize, Zeybek oynamayı öğretelim ve bu gençlerimiz bir 19 Mayıs Bayramı’nda hep birlikte kollarını kaldırıp, toprağa diz vursunlar.” diye öneride bulunmuşumdur.
Üniversiteden ‘tık’ çıkmadı, ama benim bu önerimden haberi olmayan valimiz, benim kafamdaki fikri, bir başka türlü zikre dönüştürmüş bile…
Valimizi ve Muğla Eğiti’nin müzik öğretmenlerini kutluyorum…
 
xx           xx           xx
Fethiye dönüşünde, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın ağzından “Her öğrenci bir enstrüman çalacak” sloganlı projesini dinlerken müthiş heyecanlandım ve ilk aklıma gelen de Ermenilerin, Azerilerin, Kürtlerin ve bizim ayrı ayrı yerlerde, ayrı ayrı zamanlarda söylemiş olsak da “hep bir ağızdan” ve “yürekten” söylediğimiz “Sarı Gelin” türküsünü anımsadım..
Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin “üst kimlik oluşturulamamış olması” olduğunu vurgulayan Vali Dr. Ahmet Altıparmak şöyle anlattı:
“Zaman zaman gözlemler yapıyorum. Çocuklarımızın ve hatta yetişkinlerimizin büyük bölümünün bir şarkıya, bir türküye başladıklarında sonunu getiremediklerini, pek çok insanımızın kendi yöresinin şarkılarını, türkülerini bilmediğini gördüm. Bir de üst kimlik sorunumuz var. Bu sorunun çözümü ortak değerlerden geçiyor. Müzik bunun en iyi yollarından biri. Çocuklarımız şarkılarımızı, türkülerimizi hep bir ağızdan söyleyebilmeliler. Bunun için ‘Her öğrenci bir enstrüman çalabilmeli’ sloganı ile projeyi başlattık. Enstrüman çalamayanlar koroda yer alsın dedik.”
Katılmayan var mı?
 
xx           xx           xx
Proje, herkesin ve özellikle Milli Eğitim Bakanlığımızın sahip çıkması gereken bir proje…
Vali Dr. Ahmet Altıparmak, “Bu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızda Muğlalıların karşısına 4 bin öğrencinin oluşturduğu koro ile çıkıyoruz.” diyor.
Muğla’da, Türkiye’nin her yanından insanlarımız yaşıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk Stadyumu’nda halkımızın karşısına çıkacak 4 bin kişilik koronun içinde İdiller, Berfinler, Delfinler, Zeynepler, Dilanlar, Ayşeler, Rojinler, Mustafalar, Buraklar olacak…
Tribünlerde Muğlalılar ve çocuklarımızın aileleri…
Hep bir ağızdan “Şu Köyceğiz Yolları”, “Üsküdar’a Giderken”, “Hey Onbeşli Onbeşli” ve “Kalenin Bedenleri” söylenecek.
Bu eylemin, etkinliğin, güzelliğin bütün Türkiye’de gerçekleştirilebildiğini düşünebiliyor musunuz?
 
xx           xx           xx
Bizim Bekir Tosun’da, konu ile ilgili habere “Bu da Vali açılımı” başlığı atmış.
Yakışmış…
Sanattan daha güçlü ve birleştirici ne var söyler misiniz?
İki gün sonra Cumhuriyet’in 86. kuruluş yıldönümünü kutlayacağız.
Hep birlikte şarkılar söyleyebildiğimiz Cumhuriyet çocukları, yurttaşları olabildiğimiz kutlamaları da yaşabilmemiz dileği ve umuduyla bu günden bayramınızı kutlarım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.