Valimizi Paralel Yaptılar!

Bu haber 13 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.440 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Beyaz TV” diye bir kanal. O güne kadar hiç izlemedim.

Bir arkadaşım gecenin yarısı telefonla aradı. “Beyaz TV’yi aç. Muğla Valisini yargılıyorlar.” dedi. Şaşırdım. Kendi kendime “Televizyonlarda bir mahkeme kurulması eksik kalmıştı. O da tamam oldu galiba” diye düşündüm.

Kanalı açtım. İzledikçe dehşete düştüm.

Latif Şimşek adında bir gazeteci “Dinamit” adında bir programı yönetiyor. Programın adı bana manidar geldi, ama olup biteni izlerken patlamaya hazır hale geliyorsunuz!

Dinamit programı sanki bir mahkeme gibi…

xx        xx        xx

Programı moderatörü Latif Şimşek sanırsınız “yargıç” …

Programın daimi tartışmacılarından Akit Yazarı Fatih Tezcan da iddia makamı (Savcı)…

Daimi tartışmacılardan birisi de ünlü medyatör Rasim Ozan Kütahyalı. O da savcı yardımcısı gibi…

Program ilginç… Bu üç ismin dışında iki isim daha vardı. Onlardan biri de Yeni Akit Yazarlarından Serdar Arseven. Son isim programdan da ilginç. O ne zaman gazeteci olmuş bilmiyorum, ama son isim de Deniz Baykal’ın şebeleki  Savcı Sayan. Eh bunlar için de jüri diyelim!

xx        xx        xx

Fatih Tezcan’ın iddiası şu: Gazeteci ve Yazarlar Vakfı yöneticilerinden Mustafa Yeşil Antalya’nın Kaş İlçesi’nde Muğla’dan bir takım hakim ve savcılarla toplantı yapıyor. Toplantıda Muğla Valisi M. Hakan Güvençer de var.

İddia karşısında şaşırdım.

Programın yargıcı, pardon moderatörü Latif Şimşek de şaşırdı. “Bu çok ciddi bir iddia” deyip, kaynağını sormaya kalkıştı.

Fatih TezcanKuşçu Eşref twitter da açıklamış.” diye hemen yanıt verdi.

Moderatör Latif Şimşek tedirgin oldu… “Burada olmayan biri için bu çeşit iddia da bulunamazsınız. Konuyu kapatalım.” demek varken, “Belki seni beni yönlendirmek isteyenler var… Ay sonunda valiler kararnamesi var. Kaldı ki içişleri bakanı, başbakan sayın valiyi biliyordur. Cevap hakkı doğdu. Sayın Vali telefonla programa katılabilir.” dedi.

xx        xx        xx

Kuşçu Eşref’i tınamam. Sosyal Medya’da Kuşçubaşı Eşref (@kuscuesref) diye takma isim kullanan biri. Ama twitter hesabında açık açık adını kullanamayan birine itibar edilerek Muğla Valisi M. Hakan Güvençer’in ipi çekiliyor…

Programın medyatörleri tartışırlarken Savcı SayanŞimdi valiler kararnamesi gündemde. Bazıları bazılarını yok etmek istiyor. Birilerini yok etmek için ‘cemaatçi’ diyorlar.” demeye kalkıyor, ama O’nu pek dinleyen yok…

Bu sırada Fatih Tezcan iddiasını sürdürürken Rasim Ozan Kütahyalı kükredi:

Mustafa Yeşil hâkimlerle, savcılarla toplanamazlar. Kimmiş onlar? Hakimlerle, savcılarla otel köşelerinde toplanamazlar. Devlet bunları tespit etti ise hayatları kayar. Mustafa Yeşil doğru. Bu tespit edildi ise bunun bedelini ağır öder. Çok ağır öder.

xx        xx        xx

Neredeyse bir buçuk saat bu minvalde süren programa bir mesaj geliyor. Moderatöre  “Latif Şimşek paralel misin sen? Gizli paralel misin sen?” diye soruluyor. Bu sefer moderatör Latif Şimşek gürlüyor:

İşte Savcı Sayan’ın söylediği bu. Böyle alçaklar, böyle şerefsizler var. Kişisel meseleleri olanlara paralelci yaftası yapıştırıyorlar. Mustafa Yeşil orada değilsen ara söyle. Cevap hakkını kullan. Bir hafta sonra avukatınla arayıp orda değildim deme. İnandırıcı olmaz. Aynı şey vali içinde geçerli. Bir saattir aramıyor vali. Bir Allahın kulu da mı islemiyor programı. Oteli arayalım, vali orada mı soralım.

Otel aranıyor, telefona çıkan otel yetkilisi “Bilgi veremeyiz” deyince Rasim Ozan Kütahyalı, “Muğla Valisi, Fetullah Gülen seni kurtaramaz.” diye telefona çıkıp bilgi vermeyeni fırçalıyor.

Akıl alacak gibi bir program değil. Hani derler ya “Allah kimseyi ellerine düşürmesin”…

Ama bu program Okan Bayülgen’in eline düşse bir başka reyting yapar…

xx        xx        xx

Fatih Tezcan, moderatör Latif Şimşek’in “Gizli paralel misin sen?” diye mesaj atanlara “Şerefsiz” demesine takılmış. “Sen kime şerefsiz diyorsun!” diye çıkışıyor. ŞimşekSen iddiayı ortaya atanı tanıyor musun?” diye soruyor. Fatih Tezcan tanıdığını belirtip, “Sen de tanıyorsun.” diyor. Şimşek tereddüt geçiriyor. Ama Vali Güvençer’in yargısız infaz edilmesine de cansiperane karşı gelmeye çalışıyor. Bu durum Fatih Tezcan ile Latif Şimşek’i zaman zaman karşı karşıya getiriyor.

Belki reytingi için format böyle! Veya iyi polis, kötü polisçiliğin ürünü bu…

O sırada neredeyse bir saattir hiç konuşmayan Yeni Akit Yazarı Serdar Arseven, “Vali bey değil de, Muğla var ya üniversite dâhil, paralel yapılanmanın çok etkin olduğu bir yer.” diye söze karışıp, gecenin ikinci bombasını patlatıyor.

Ben de ikinci şokumu yaşıyorum. Birilerinin buna, bunlara “Muğla ile ilgili ne biliyorsan anlat.” demesi gerekiyor.

xx        xx        xx

Program bu minvalde 1.5 saat kadar akıp giderken filmin esas oğlanı çıkıp, telefonla programa bağlanıyor. Bütün beyefendiliğiyle “Antalya’da değil, İstanbul’dayım. Bir arkadaşın oğlunun nikahındaydım, 23.15 gibi ayrıldım. Programınızı Muğla’dan telefonla arayıp haber verdiler.” dedi.

Programın stüdyosunda buz gibi bir hava esiyor. Ancak Fatih Tezcan kararlı ve inatçı. “Vali İstanbul’dayım diyor, ama makam aracı Antalya’da otelin önünde.” diyor. Vali Güvençer, bütün sakinliği ile bunun mümkün olamayacağını söylüyor. Fatih TezcanVali Yardımcısı makam aracınızı götürmüş olamaz mı?” diye soruyor.

İnsan çileden çıkar… Vali. M. Hakan Güvençer müthiş sabırlıydı. Programa iyi geceler dileyip, telefonu kapattı. Vali Güvençer aynı zamanda hukukçu. Doğrusu ben gereğini yapar, “Çamur at izi kalsın”ı engeller diye umuyorum.

Ayrıca RTÜK bu tür program formatlarına müdahale etmeli… O gece Muğla’dan bir dostu Vali Güvençer’i aramayabilirdi. Ve programda yargısız infaz uygulanabilirdi…

xx        xx        xx

Vali M. Hakan Güvençer  Muğla’da göreve başladığında bazı arkadaşlarımız kendisini göklere çıkarmıştı. Ben de “Durun bakalım, nereden ne kadar tarıyorsunuz?” diye onları eleştirmiştim. Çünkü sarımsağın kokusu 40 günde çıkardı… O günlerde bir icraatı görülmeden övülmesi doğru değildi… O günden beri de bir icraat göremedik! Sayın Vali’nin o gün bu gün Muğla Basını ile oturup bir fikir alışverişinde bulunmuşluğu yok… Kendisine ulaşmak zor. Benim bu köşeden aylardır sorduğum sorular havada dolaşıyor… Sanki Sayın Vali ‘üç maymunu’ oynuyor…

O yüzden ben Valililer Kararnamesi ile giderse üzülmem, gitmezse de sevinmem…

Ancak görünen o ki birileri Vali M. Hakan Güvençer’i hedefe almış… Birileri de tetikçiliğe soyunmuş. Eğer bu program bahane edilirde Vali Güvençer  “paralelci”  suçlamasıyla veya şüphesiyle Muğla’dan alınırsa, işte buna üzülürüm.

Vali Güvençer’i paralelci olmakla suçlamak büyük haksızlık olur. Ayrıca Yeni Akit Yazarı Serdar ArsevenMuğla var ya üniversite dâhil, paralel yapılanmanın çok etkin olduğu bir yer.” Sözü için ispata davet edilmeli. Hatta üniversitemiz yanıt hakkını kullanmalı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.