“Valilik Malları Kaçırdı” « Hamle Gazetesi

“Valilik Malları Kaçırdı”

Bu haber 11 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.418 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yerel seçimler yapılalı ve Muğla Büyükşehir Statüsüne geçeli neredeyse 4 ay oluyor. Günler değil, aylar geçiyor. Hala Muğla İl Özel İdaresi’nin Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ne kadar borç, ne kadar alacak, ne kadar menkul, ne kadar gayrimenkul bıraktığını bilmiyoruz!

Bu konu ile ilgili bilgiler Valilik yetkileri nedense “devlet sırrı” gibi saklıyor.

Kendi ağzından basına yansıyan bir şey yok, ama Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün “Çok büyük borç devraldım” dediğine dair duyumlar alıyoruz.

Bu köşeden açıklanması gerektiğine işaret ettik, olmadı…

xx        xx        xx

Ben Muğla İl Özel İdaresi’nin Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne borç değil, önemli miktarda gayrimenkul bıraktığını tahmin edebiliyorum.

Ama tahminle olmaz, açıklanmalı.

Ben ayrıca hala “Muğla’nın tanıtımı” ve “markalaşması” adı altında harcanan paraları merak ediyorum. İstanbul’da faaliyet gösteren Takkunya firmasına ve Almanya merkezli Arsnova Medya firmasına nerelerden, neden ve ne kadar para aktarıldığını; o firmaların Muğla’ya kim veya kimler tarafından bulunup getirildiğini merak ediyorum…

Bence Muğla İl Özel İdaresi ve bağlı kuruluşu MELSA ile MELSA’nın ortağı Muğla’ya Hizmet Vakfı kendini kamuoyuna karşı ibra etmeliydi…

xx        xx        xx

Özel İdare Mülkiyetinde bir Valilik kuruluşu olan MELSA 2011 yılında da dönemin İl Genel Meclisi’ne hesap verememiş veya hesap vermek istememişti. O günlerde basında “İl Özel İdaresi MELSA’nın Hesabını Veremiyor” başlığı ile yer alan haberlerde şöyle deniliyordu:

Fethiye’de, Ölüdeniz Kumburnu, Belceğiz, Kıdrak, Saklıkent ve Babadağ gibi gelir getirici yerleri işleten Muğla Valiliği’ne bağlı MELSA Şirketi’nin 2010 yılı sermayesinin 12.550 TL TL (On iki milyar beşyüz elli milyon), net karının ise 1.066.244,84 (Bir Trilyon atmış altı milyon ikiyüz kırk dört lira seksen dört kuruş) olduğu öğrenildi…

Fakat bu hesaplar kafaları karıştırdı. %75 oranında hisseye sahip olan Muğla İl Özel İdaresi’nin de MELSA hesap detaylarına ulaşamadığı için faaliyet raporunda yer veremediği iddia ediliyor. Kamuoyu ise Fethiye’den Trilyonlarca para kazanan MELSA Şirketi’nin gelir ve gider tablosunu merak ediyor.

Haber böyle, ama aslında hesaplara ulaşamayan Muğla İl Genel Meclisi

Ama şimdi o ulaşılamayan hesaplar Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin elinde…

xx        xx        xx

MELSA ile ilgili yukarıda yer alan 2011 tarihli haber şöyle noktalanıyordu:

Bazı yetkililer bu karın çok çok düşük olduğunu savunurken, sadece Kumburnu girişinden bunun kat kat üstünde bir ücretin kazanıldığı belirtiliyor.

Yerel gazetelerimizde bu tür yanlışlar olur. Siz o “ücretin” sözcüğünü “kazancın” olarak algılayın…

Bu kazançlı kurumun yüzde 75 hissesi Muğla İl Özel İdaresi’nin olurken, yüzde 25’i de Muğla Valiliği Muğla’ya Hizmet Vakfı’na aitti. Gelmiş geçmiş bütün valilerde şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı…

xx        xx        xx

Merkeze alınan Muğla Valisi Fatih Şahin’in, görevde olduğu dönemde Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Muğla El Sanatları Şirketi (MELSA) İstanbul’dan Takkunya Şirketini getirip Muğla’yı turizmde “marka” yapmaya kalkışmıştı. Biz de o zaman bu köşeden uygulamayı eleştirmiş; kimseden destek görmediğimiz gibi dönemin Valilik ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü yönetiminden makul, mantıklı yanıt alamamıştık.

Bu konuda bu günlerde Muğla Büyükşehir Belediyesi kaynaklı olarak basında yer alan haberler ise şöyle:

Muğla eski Valisi Fatih Şahin’in, görevde olduğu dönemde başkanlığını yaptığı Muğla El Sanatları Şirketi’ni (MELSA), borçlanma yetkisi olmadığı halde eski manken olan arkadaşı Murat Başoğlu’nun şirketinden 563 bin 487 lira avans vererek yöresel küçük hediyelik eşya alıp zarara uğrattığı ileri sürüldü.

Demek ki Takkunya firmasını şimdi Merkez Valisi olan Fatih Şahin getirmiş. Bense dönemin İl Kültür Turizm Müdürü mü bulup geldi acaba diye merak ediyordum!

xx        xx        xx

Almanya merkezli Arsnova Medya Şirketinin yönetici veya sahibi de Fatih Şahin’in arkadaşı olabilir miydi? Bilmiyoruz… Ama haber şöyle devam ediyor:

Büyükşehir’e geçen MELSA’nın yeni yönetimi, Muğla Valiliği Hizmet Vakfı’na bir yazı gönderip, bu paranın kendilerine iade edilmesini istedi.

Muğla’ya Hizmet Vakfı bu parayı öder mi bilemem.

Ancak bildiğim Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın geliri gideri incelenmeden MELSA’nın nasıl kullanıldığı bilinemez!

Tabi Büyükşehir kaynaklı haberlerden Fatih Şahin‘in, Türk Ticaret Kanunu‘nun anonim şirketlerle ilgili 358. maddesindeki ‘iştirak taahhüdünden doğan borç hariç, pay sahipleri şirkete borçlanamaz’ ifadesine karşın, yakın arkadaşı eski manken Murat Başoğlu‘nun şirketi Takkunya‘ya, yöresel küçük hediyelik eşya yapılması için 563 bin 487 lira avans verdiğini öğrenmiş bulunuyoruz!

Çok şaşırmadım… O zaman valilik isteseydi o Çin Malı ürünlerin daha kalitelisini bizim Kütahya Porselen temsilcisi dostumuz Fettah Bardakçı’ya yarı fiyatının altında yaptırabilirdi!

Arsnova Medya firmasına yaptırılan işte (ne ödendiğini bilmiyoruz) yerel imkanlarla ödenen miktarın çok altında yaptırılabilirdi!

xx        xx        xx

İşin acı yanı, yılda 3 milyona yakın turist ağırlayan Ölüdeniz plajları ile Gökova Seyir Tepesi, Bodrum ile Dalaman Havalimanı ve gümrük kapılarında satılması için yarım milyon liranın üzerinde bir para ödenerek ilin tanıtımı için alınan Çin malı bardak, tabak, fincan seti gibi hediyeliklerin büyük kısmı, MELSA’nın deposunda kaderine terk edilmiş olarak bulunmuş… (!)

Bu arada Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı ve MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, yaptıkları araştırmalarda usulsüzlüklerle karşılaştıklarını söylemiş. “Bu yaşanan olaylarla ilgili olarak vakfın şu anki başkanı çıkıp kamuoyunu bilgilendirsin. İlimize yakışmayan olaylarla karşı karşıyayız. Diyecek söz bulamıyorum.” demiş.

Yavuz bey ile Hamle’nin Yılın EN’leri ödül töreninde karşılaştık. Eğer açıklamayı törenden önce yapmış olsaydı, bulamadığı o sözü ben kulağına fısıldardım!

xx        xx        xx

Sayın Kayı’nın iddialarına göre, 30 Mart yerel seçimlerden 9 gün önce valilik bünyesindeki Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi tarafından turizm bölgelerindeki yıllık yaklaşık 8 milyon lira getirisi olan 2 işletmenin, büyükşehir belediyesine geçmemesi için düzenlenen protokolle feshedildi.

Bu anlamda ortada “Valilik malları kaçırdı” iddiası var. Valilik sanırım bu iddiaya yanıt verecektir… Ki bu arada kaçırıldığı iddia edilen yerlerde ihaleye çıktı… Bu yüzden Fethiye ayakta…

Benim merak ettiğim, yeni yönetimince zarara uğratıldığı ileri sürülen MELSA’nın, Muğla Valiliği Hizmet Vakfı’na gönderdiği yazı çerçevesinde, Takkunya firmasına yapılan ödemenin bir hafta içinde MELSA’ya iade edilip edilmeyeceği, edilmemesi halinde MELSA’nın Muğla’ya Hizmet Vakfı’nı icraya verip veremeyeceği…

Bir de şu Arsnova Medya meselesi…

Ben Valiliğin mal kaçırdığı iddiasına katılamıyorum. Çünkü devlet devletin malını kaçırmaz…

Bitmedi. Devam edeceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 11 Haziran 2014 / 23:34

Gocaman;yazınızı okurken,Büyükşehir aday adayı eski Milletvekillerinden sayın Musa GÖKBEL’in Muğla’ya Büyükşehir Ödül mü? Ceza mı? görüşü aklıma geldi.Basından öğrendiğimize göre Meclis çalışmaları hakkında sadece HAMLE Medya da görebiliyoruz.Goca moğlam sancılı günler bekliyor gibi sanki.sevgi ve saygı.