Valilik anketi ve üniversite…

Bu haber 06 Ekim 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.114 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Valisi Fatih Şahin’in talimatıyla, kamu hizmetlerini etkili, verimli ve daha hızlı hale getirmek amacıyla bir anket gerçekleştirildi. “Vatandaş Memnuniyeti Anketi”… Böyle bir anket Türkiye’de ilk kez düzenlendi. Bu anlamda Vali Şahin’i kutluyorum…
Bu önemli amaç için düzenlenen ankette15 bin kişiye ulaşılarak 9 soru sorulacağı açıklanmıştı, ama 342 kişiye 8 soru yöneltilmiş!
Ankette 342 kişiye “Çevre Düzenleme ve Temizlikten Memnuniyet”, “Personel Genel Hal ve Tavırlarından Memnuniyet”, “Hizmet Alırken Bekleme Süresi Memnuniyeti”, “Başvurulara Zamanında Cevap Alabilme Memnuniyeti”, “Kurumlarda Sıra Bekleme Süresi Memnuniyeti”, “Yöneticiye Rahat Ulaşabilme Memnuniyeti”, “Kurumlarla İlgili Haber ve Duyuruların Zamanında Öğrenilmesi Memnuniyeti” ve “Engelliler İçin Kolaylık Sağlamada Memnuniyet” soruları sorulmuş.
Gerçekten 342 kişiye ulaşıldı mı?.. Ulaşıldığı söylenen 342 kişinin %29’u kadın, %71’i erkek imiş. % kaçı engelli?.. Bu sorunun yanıtı yok…
Ben ortalıkta en çok görünen engelliyim, bana anket yapmaya gelen olmadı!
 
xx      xx      xx
Hizmette kaliteyi arttırma yönünde çok önemli olan ve Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl İdare Kurulu, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Valilik Yazı İşleri Müdürlüğü, Bayındırlık, Defterdarlık, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Devlet Hastanesi, İl Nüfus Müdürlüğü, Tapu Sicil ve Tapu Kadastro Müdürlüğü’nü sorgulayan bu anketi ben sonuçları itibariyle çelişkili buluyorum. Bütün kamu kurumlarını bir gazeteci olarak yakından tanımam nedeniyle sağlıklı ve gerçekçi bulmuyorum.
Çünkü;
En rahat ulaşılan kurumda, vatandaşlar, gerekli durumlarda en çok İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Müftülüğü’nde rahatlıkla yöneticilere ulaşabildiklerini belirtmişler.
Vatandaşların İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Müftülüğü’nde ne işi olur ki?!!
Kurum yöneticilerine ulaşabilme açısından en az memnuniyet düzeyine sahip olan kurumlar olarak ise, % 40’lık oranla Devlet Hastanesi ve %56’lık oranla İl Sağlık Müdürlüğü ortaya çıkmış.
Oysa benim bildiğim müdürlük binası içinde bütün odaların kapılarını söktürmüş tek kamu kurumu Sağlık Müdürlüğü…
Muğla’da engellilerin kullanamadığı rampalara sahip kurumların başında Valilik ve İl Özel İdaresi geliyor. Kültür Turizm Müdürü’ne merdivenle ulaşılabiliyor… Çevre ve Orman İl Müdürlüğü şehir dışında, ama anket sonucuna göre, engelliler bu müdürlükle Kültür Turizm Müdürlüğü’nden, İl Özel İdaresi’nden, Valilikteki Yazı İşleri Müdürlüğü’nden, orada ne işleri oluyorsa (!) İl İdare Kurulu’ndan, Sanayi Ticaret Müdürlüğü’nden memnunlar… Ama en çok işlerinin düştüğü ve kendileri için her türlü düzenlemenin yapıldığı, özürlü tuvaletine bile sahip olan İl Sağlık Müdürlüğü ile Devlet Hastanesi’nden memnun değiller!
Asansörle en kolay ulaşabildikleri Tapu Sicil ve Tapu Kadastro Müdürlüklerinden hiç memnun değiller!
Aklım almadı. Olacak iş değil…
 
xx      xx      xx
Ben bu anketin gerçekçi olduğundan emin olamıyorum. Anketin nasıl ve kim veya hangi kurum tarafından yapıldığını da bilmiyoruz. Ama Muğla Üniversitesi’nden birilerine yaptırıldığı; İl Özel İdaresi’nden birilerinin ve hatta bir AKP’li İl Genel Meclisi Üyesi’nin anketörlük (!) yaptığı duyumlarını da aldım.
Öyle olduysa akıllı iş değil…
Anket sonunda Devlet Hastanesi en başarısız kurum olarak gösterilip, öteden beri istenilen yeni (Üniversitenin Tıp Fakültesi’nin de kullanması istenilen) hastane yapımının önü açılır mı bilemem, ama başarısızlık binadan değil, yönetimden kaynaklanır!..
En önemlisi, bu anketle kurumlar genel anlamda “başarılı” gösterilerek, Muğla’da AKP’nin başarılı olduğu izlenimi yaratılamaz… Vatandaş nereden hangi hizmeti, nasıl aldığını biliyor…
Muğla Valisi Fatih Şahin doğru bir iş yaptı. Yapılan işin sonucu; teşhis doğru olursa, tedavi sağlıklı olur ve böylece başarının artısı AKP hanelerine yazılır!
Çok bilmişlik, işgüzarlık yapıp doğru bir uygulamayı yanlış sonuç verir hale getirmenin alemi yok. Yapan kendini kandırır!…
Ayrıca toplumla iç içe olan Devlet Hastanesi ile İl İdare Kurulu nasıl yarıştırılır? Sanıyorum (anket yenilenirse ki yenilenmeli) soruların doğru sorulmasında yarar var…
 
xx      xx      xx
İşte bu noktada Muğla Üniversitesi’ne görev düşüyor.
Bu güne kadar Muğla Üniversitesi’nin “Muğla üzerine” anketler düzenleyip, Muğlalılar ile paylaştığını görmüş değiliz.
Muğla Valisi Fatih Şahin’in Türkiye’ye örnek olabilecek “anketi” Üniversite tarafından “kurumsal” olarak yapılmış olsaydı, doğruya ulaşılabilirdi.
Bu günlerde rektörlük seçimine iyice yaklaştık.
Muğla Üniversitesi’nin yeni seçilecek rektörüne büyük görevler, sorumluluklar düşüyor.
Anket deyip geçmeyin, bu da üniversitenin önemli işlerinden biri.
Üniversite’ye güvenmeyip de kime güveneceğiz?!!
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.