Valilik, AB fonları, basın…

Bu haber 23 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.455 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AB’ne aday ülkelerin kalkınmaları için AB’nden iki ayrı kanaldan destek veriliyor. Bu kapsamda Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)  aday ülkeler tarafından kullanılıyor. 2007-2013 döneminde IPA‘da 11 milyar Euro fon oluşturulmuş. Belli oranda Türkiye’nin de katkı yaptığı bu fondan 11 milyarın 4.9 milyar Euro’luk kısmı Türkiye‘ye tahsis edilmiş.

Bir de Genel fonlar var. Bu fonlardan yararlanmak için sadece aday ülkeler değil, AB üyeleri de proje sunabiliyor. O yüzden bu fonda rekabet çok büyük.

Peki, Türkiye bu fonlardan yeterince yararlanabiliyor mu?

2011 yılında Eğitim projesi bulunmadığı için 150 milyon Euro AB’ye iade edilmiş!

AB‘nin destek programları kapsamında Türkiye‘ye eğitim için ayırdığı 200 milyon Euro’luk fonun sadece 50 milyon Euro’luk kısmı kullanılmış.

xx        xx        xx

DHA’nın Londra Muhabiri Aynur Tattersal’ın 2012 de kaleme aldı habere göre, AB destekli projelerden 2000’li yıllardan itibaren yararlanmaya başlayan Türkiye’nin, ayrılan hibeleri yeterince değerlendiremediğini iddia eden AB projeleri uzmanı Ersin Erdoğan, “Bu fonlardan faydalanması gereken kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları proje yazmasını bilmiyor. Bu işin danışmanlığını yapan firmalar da etkin projeler yazamıyor” diyor.

Neymiş? Proje yazamıyormuşuz. (!)

Ama yazabilen iller var… 24 AB projesini hayata geçiren Ordu 2008-2012 yılları arasında AB projeleri kapsamında 60 milyon 122 bin Euro hibe aldı. Bu ilimiz Ajans ve AB fonlarından bugüne kadar yaklaşık 140 trilyon Türk lirası hibe sağlamayı başarmış.

xx        xx        xx

Proje yazamadığımız doğru. Bu yüzden Valiliklerde danışma merkezleri oluşturdu. Muğla’da da Valilikçe Özel İdare Genel Sekreteri Veli Çelik başkanlığında “AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi” faaliyete geçirilmiş durumda.

Geçirilmiş de ne olmuş? Proje yazamıyoruz… Üniversiteler ne işe yararlar bilemiyorum. (!) Bizim de bir üniversitemiz var ama…

Ordu’da “Bal Borsası” bile hibe almış. Ordu Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Direktörü Ersin Erdoğan, atık su arıtma tesisi projesi için 30 milyon Euro aldıkların söylüyor. Muğla Belediyesi ise kanalizasyon ve arıtma tesisi için Muğla’yı Dünya Bankası’na borçlandırdı… (!)

Ordu’da “Bal Borsası” da hibe almış. 9.5 milyon lira hibe ile bal paketleme fabrikası kuracaklarmış. Muğla Ticaret Borsası da geçen yıl “Bal Borsası” kurmuştu. Acaba borsamızın fonlardan haberi var mı? (!)

Erdoğan, “Her il Ordu’nun yaptığını yapabilir.” demiş.

Yapamıyoruz… (!)

xx        xx        xx

Yapabiliyor muyuz?

AB Bakanlığı web sitesinde yer alan AB fonlarından yararlanmada başarılı olan projeler listesine bakalım. Çok ilginç… 201 proje 19.365.924,12 avro ile Van liste başı.

Van‘ı 190 proje ve 22.039.590,40 Euro ile Ankara, 182 proje ve 22.344.334,37 Euro ile İstanbul, 176 proje ve 17.469.725,92 Euro ile Konya, 147 proje ve 20.365.924,40 Euro ile Kayseri, 131 proje ve 15.028.476,41 Euro ile Samsun ve 112 proje ve 13.167.198,36 Euro ile Trabzon izliyor.

İlk 10’da Sivas, Elazığ ve Tokat da yer alırken Muğla yok… Muğla ilk 20’de de yok. İlk 30’da da yok. İlk 40’ta da yok. 50’de de yok. Kırkıncı sırada Antalya yer alırken, Ellinci sırada Şırnak yer alıyor.

Komşumuz Denizli 14 proje ve 1.285.991,27 Euro ile 54. sırada yer alırken, Aydın da 14 proje ve 1.236.651,51 Euro ile 55. sırada yer almakta.

Muğla ise 81 ilin içinde 9 proje ve 642.185,09 Euro ile ancak 63. sırada yer almakta.

Muğla, Türkiye’nin hani batıya açılan penceresi idi?

xx        xx        xx

Muğla proje yazamadığı ve AB fonlarından en az yararlanan illerden biri olduğu için geçtiğimiz günlerde Vali Mustafa Hakan Güvençer beraberinde “AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi”nden de sorumlu Özel İdare Genel Sekreteri Veli Çelik olduğu halde Muğla basını ile kahvaltıda buluştu.

Vali Güvençer, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi tanıttı. Vali Güvençer, bu proje çerçevesinde Türkiye’nin AB’ye tam üye olma hedefinin toplum katmanları ile en geniş biçimde paylaşılmasının amaçlandığına dikkat çekti. Tüm kamu birimlerinin AB’ye girme süreci içerisine dahil edilmesi ve bunun sağlanabilmesi için Valilikler bünyesinde kurulan bürolar aracılığıyla illerin proje geliştirme ve proje uygulama kapasitesinin arttırılmasının hedeflendiğini söyleyen Vali Güvençer, şöyle devam etti:
Bundan sonra ilimiz adına 4 tane proje hazırlayıp sunmak zorundayız. Bu 4 projeden 2’si uygulanmak üzere bize verilecek ve bir miktar mali fon ilimize aktarılacak. Konunun sivil katmanlara, kamuya yaygınlaştırılması, gündemde tutulması, bu konuda bir bilincin oluşturulması, sokakta bu işin konuşuluyor olması konusunda basına önemli bir görev düşüyor.

Vali Güvençer’in amacı basın aracılığı ile konuyla ilgili farkındalık yaratmaktı.

Ertesi gün gazetelere baktım, hiç birinde o kahvaltının haberini göremedim… (!)

xx        xx        xx

O kahvaltıda Genel Sekreter Çelik, Valilik AB Ofisi olarak çıkan çağrıları yayınlamak, proje hazırlamak isteyenlere teknik destek vermek adına faaliyet yürüttüklerini belirtirken

Muğla, gelişmiş bir il olduğu için AB fonlarında her çağrıya uygun değil. Bölgesel, Kırsal Kalkınma ve Sınır Ötesi İşbirliği fonlarından yararlanamıyoruz. Sadece IPA’nın insan kaynakları, yani kurumsal yapılanma, kapasite artırımı ve eğittim fonlarından yararlanabiliyoruz. Valiliklerde kapasite oluşturma ile ilgili AB Bakanlığımız bir proje yürüyor. Yaklaşık 1 milyon 950 bin Euro bütçeli projede ilimiz pilot illerden birisi.” diyordu.

Bu proje ile ilgili basın kahvaltısının ardından Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda da 9 Eylül’de toplantı yapıldı. AB Bakanlığının Muğla‘nın da içerisinde olduğu 20 pilot ilde yürütmüş olduğu yaklaşık 2 milyon Euro bütçeli ‘Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması’ projesi kapsamında projenin çok önemli bir ayağını oluşturan ‘Kapasite Geliştirme Faaliyetleri’ içerisinde iki adet teklif çağrısı yapıldı.

Çağrıya kaç kişi gelmiştir? Bilmiyorum. Gelen olduğunu da sanmıyorum!

xx        xx        xx

Benim anlayamadığım şu…

Bu konu sadece Valiliğin sorunu mu? Nerede Muğla Üniversitesi? Nerede Muğla’nın anlı şanlı belediyeleri? Sivil toplum örgütleri nerede? Başta Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere meslek odaları nerede?

Sahi Muğla, Türkiye’nin batıya açılan penceresi mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
mustafa ege 23 Eylül 2013 / 10:51

Sayın Özcan ÖZGÜR Yazınızda da belirttiğiniz gibi Muğla olarak hangi projelerimiz var ki? Bu projelerimizi tartışalım konuşalım bu projeleri oluşturmak için önce Birlik, Ortak AKIL vede hiçbir çekişme hevesi olmayan topluluk olmak gerek bütünlük ve birliğin olmadığı yerde ne Projesi olacak ki Övünebileceğimiz daha Muğlada tesis veya Yatırım YOK ki biz bunlarla uğraşalım şimdi büyüklerimize sorsak yayla havasının güzelliğinden akyakanın malum balık ve ….. güzelliğinden hafta sonu yapılan geyik ve birbirlerini yermekten başka ne yaptıklarından başka birşey duyamazsınız vede biz torunlarıda aynı mirası devam ettirmekten başka da birşey yapmammaktayız Ne yazıkki ne övünecek tesislerimiz nede Kültürel mirasımız var nede yarınlara örnek oılabilecek bir projemiz bol bol havanda su döven. Sivil Toplum Seçilme Hevesindeki Örgütlerimiz var Seçim zamanı gezerler Kazandı larmı. Bu Seferde, İL İL yada Yurtdısı seyahatlerde gezelerler.