Validen belediye başkanlarına çağrı

Bu haber 08 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 736 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Trafikten arındırılmış bir şehir merkezini düşünebiliyor musunuz?
Bu Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın arzusu.
Vali bey, zamanı geldiğinde Muğla’dan ayrılacak. Biz hep Muğla’da yaşayanların böyle bir arzusu olamaz mı?
Elbette var…
Gerçi ben zaman zaman Kurşunlu Cami önünün, Turgutreis (Zeybek Sineması) Caddesi’nin trafiğe kapatılmasını bu köşede istedim ama, şehir merkezinde “bölgesel arınmayı” ilk dillendiren, sesli düşünen Vali Dr. Altıparmak oldu.
 
xx           xx           xx
Aslında Vali Dr. Altıparmak’ın ‘arzusu’ bütün Muğla ilinin arzusu olmalı…
Bodrum’da Kale önü ve Barlar Sokağı ile çarşı; Marmaris’te Yat Limanı ve çarşı, Fethiye’de de eski kent dokusu içinde çarşı kısmen trafikten arındırılmış durumda.
Yeter mi?
Yetmez.
Turizm merkezlerimiz “yürünebilir” ve hatta artık klakson çalınmayan yerler olmalı.
Dalyan’ın, Akyaka’nın, Göcek’in, Ölüdeniz’in, Gündoğan’ın, Yalıkavak’ın, Göltürkbükü’nün, Turgutreis’in, Selimiye’nin, Bozburun’un ve öteki küçük turizm merkezlerimizin tamamına yakını trafikten arındırılabilmeli.
Yunanistan’ın adalarının önümle bölümünde, İstanbul’un adalarında motorlu araç göremiyorsunuz, ama problem yok…
 
xx           xx           xx
Dünkü yazımda da belirttiğim gibi Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın Mimarlar Odası’nın “Mimarlık Haftası”nda düzenlediği “Yerel Yönetimler Gözüyle Muğla Kentsel Sit Alanına Bakış, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı söyleşide yaptığı konuşmada, ortaya koyduğu “arzusu”nun yanında çağrıları da vardı. Belediye Başkanlarına, mimarlara ve Muğla eğitiminin kurmaylarına…
Bu çağrılara kulak vermekte ve Muğla Basını gündeminde sıcak tutmakta yarar var.
 
xx           xx           xx
Vali Dr. Altıparmak, Muğla eğitiminin kurmaylarına seslenmiş olsa gerek ki, şöyle diyordu:
“Mimarlık kadar, endüstri meslek liselerinde usta yetiştirilmesine de ağırlık vermeliyiz. Mimarlar, mühendisler, ustalar kültürümüzün, kimliğimizin geçmişi, tarihi ile barışık olmalı.”
Düşünün bir kere, bir mucize olmuş, Kayaköy’ün, Muğla Kentsel SİT’i nin tamamı aynı anda restore ediliyor…
Yeterli taş ustasını, ahşap ustasını aynı anda nereden bulacaksınız?..
Bir “geleneksel Muğla evi”nin benzerini istediğiniz, mimara, inşaat mühendisine, ustaya yaptırabilirsiniz. Restorasyon ise ayrı bir ‘ihtisas’…
Keşke, o gün o toplantıda Milli Eğitim Müdürü veya müdürlükten birileri de olabilseydi. Üniversitemizin rektörü gelememiş, vekili vardı!…
Halen “Mimarlık Fakültesi”ni faaliyete geçiremeyen Üniversitemizin Endüstri Meslek Lisesi ile elele vermesinde yarar var.
 
xx           xx           xx
Salonun neredeyse tamamının mimarlar tarafından doldurulduğu toplantıda Vali Dr. Ahmet Altıparmak, mimarlarımıza da belediye başkanlarımız ile birlikte “Anıtsal örnekler olarak geleceğe ne aktaracağız?” diye sorup, şöyle sesleniyordu:
“Bu kadar mimarlık fakültesi, mimar varken, son dönemde yapılan yapıların birbirine benzemesinden utanç duyuyorum. Onca tarihi eserin içinde yetişen bizler, neden gelecekte sevilecek, korunacak yapılar yapamıyoruz? Bu gün yapılan yapılara gelecekte ‘sanat eseri’ denilebilecek mi? Çok katlı apartmanların arasında yetişen çocuklarımız hangi estetik duygulara sahip olabilecekler? Bakın etrafınıza gecekonduların bile estetiği var…”
Yorum yapmayacağım. Başta belediye başkanlarımızın ve mimarlarımızın şapkalarını önlerine koyup düşünmelerinde yarar var…
 
xx           xx           xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın belediye başkanlarına doğrudan yaptığı çağrı da şöyle oldu:
“Estetik Kurulu oluşturulmalı.”
Böyle bir kurula sadece Muğla il merkezinin değil, bütün Muğla ilinin ve Türkiye’nin de ihtiyacı var. Vali Dr. Altıparmak şöyle devam etti:
“Estetik Kurulu mevzuatta yok, ama böyle bir kurulun oluşturulması için mevzuatta engel de yok.”
Vali Dr. Altıparmak, bu “estetikten yoksun olmayan kişilerin oluşturduğu” kurulun ada bazında çalışmasını öneriyor. Yani bu kurul ile şehir, ada ada estetik hale getiriliyor.
Bu konuyu basınımızla, çevrecilerimizle, mimarlarımızla, yerel yönetimlerimizle birlikte tartışmamızda ve bu kurulun her ilçede bir an önce oluşturulmasında yarar var.
Avrupa’ya açılan pencere dediğimiz turizm merkezi Muğla’ya bu yakışır…
 
xx           xx           xx
Aslında Vali Dr. Ahmet Altıparmak bu kurulun benzerini, kendi yetki alanında oluşturmuş bulunuyor. Kıyılarımızın estetiği ile ilgili bu kurul, örneğin bir iskele talebi geldiğinde “Burada iskele yapamazsınız” veya “Burada fiziki yerleşmenin siluetine göre şöyle yapabilirsiniz.” diyor. Siluete uygun olmayanları yıktırıyor…
Söyleyin Allah aşkına “estetik Muğla’yı” kim istemez…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.