Vali tarafları toplayamaz mı?

Bu haber 24 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 699 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Aman yanlış anlaşılmasın…
Kâğıt üzerindeki Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ilgili “Muğla’ya ihanet ediliyor” başlığını taşıyan haberimin ve iki gündür yayınlanan köşe yazılarımın kaynağı meslektaşım Mustafa İnci’dir.
Biz gazeteciler “hepimiz olmasa da” Muğla’nın hayrına işlerde paslaşırız. “Muğlalı” olduğunu iddia eden meslektaşlarım ve yerel yayın organlarımız da paslaşmalılar…
Mustafa İnci, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir ile görüşmesi sonucu yaptığı haberine “Muğla’ya ihanet ediliyor” başlığını atmış. Ben aynı haberi farklı ele aldım ve
Dekan Prof. Dr. Demir de birebir “Muğla’ya ihanet ediliyor” dememiş olabilir, ama başlık hoşuma gitti. Aynen kullandım.
Çünkü yaşanan olumsuzluklar ancak bu kadar ifade edilebilirdi!
Suyu kim bulandırıyor olursa olsun, CHP’li olsun, AKP’li olsun kimse de kalkıp o suda balık avlamaya kalkışmasın…
Üstelik o balık, kılçığından zor yenir!
xx xx xx
Tabi ben gerek haberimi yapmadan, gerek dün ve önceki gün yayınlanan köşe yazılarıma “Muğla’ya ihanet ediliyor” başlığını atmadan önce Dekan Prof. Dr. Nurettin Demir ile de görüştüm. “Muğla’ya ihanet ediliyor” sözünün muhatabının her hangi bir kişi olmadığını belirterek, “Tıp Fakültesi’nin faaliyete geçememesinde herkesin sorumluluğu var. Muğlalıların da var, benim de var. Gazeteci olarak sizlerinde var. Şu veya bu kişiyi hedef almam söz konusu değil. Önümüzdeki yıl fakültemize öğrenci kabul edemezsek, bundan ben dahil hepimiz sorumluyuz. Ben fakülteyi faaliyete geçiremezsek Muğla’ya yazık ederiz demek istedim.” dedi.
Evet, Muğla’ya yazık edeceğiz.
Ama neden?..
xx xx xx
Dün ve önceki günkü yazılarım yayına girerken, AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır, Muğla Öğretmenevi’nde partisinin Muğla köy ve mahalle temsilcilerini bir araya getiren kahvaltıda konuşuyordu. CHP ve MHP muhalefetini “istemezükçülükle” suçlayan Milletvekili Dr. Nilhıdır muhalefeti yatırımlara karşı oldukları eleştirisinde bulunarak şöyle diyordu:
“Hastane yapacak yer için ruhsat verin, mevcut hastaneyi 5 katlı yapalım. ‘Hayır istemeyiz.’ Yeni hastane yapacağız, tıp fakültesi ile birleştireceğiz. ‘Hayır istemeyiz.’…”
Mevcut Devlet Hastanesi’nin 5 katlı hale getirilmesi isteğini tartışmanın alemi yok.
Muğla Belediyesi, Muğla’ya yazık edilmemesi için bu konuda olumlu yaklaşım gösterir diye umuyoruz. Hem görelim bakalım, 5 kata “evet” denilirse ne olacak?!!
Ama…
“Yeni hastane yapacağız, tıp fakültesi ile birleştireceğiz.” denilince, orada durmak, “Türkiye’nin neresinde var; tıp fakültesi ile birleşik bir Devlet Hastanesi?” diye sormak lazım…
xx xx xx
Ne yapılmalı?
Sorunun yanıtını ben verecek değilim. Yanıtı bilim verdi. Bu konuda ODTÜ tarafından hazırlanan rapor ortada…
Herkes üzerine düşeni yapsın. İpe un sürmenin alemi yok!
Hem bu ikinci hastane nereden çıktı ki?..
Kimsenin ikinci hastane beklediği de yok. Bütün Muğla, Devlet Hastanesi’nin yanında Tıp Fakültesi Hastanesi bekliyor…
xx xx xx
Tabi eğri oturalım, doğru konuşalım. Muğla Devlet Hastanesi “fiziki” olarak bu haliyle Muğla’ya yakışmıyor. ODTÜ Raporu’nda da vurgulandığı gibi olduğu yerde restore edilip, hastane bahçesindeki Sağlık Meslek Yüksekokulu üniversite yerleşkesine taşınarak yerine ve yanındaki boşluğa 5 katlı yapı yapılabilmeli.
Tabi anlaşılan o ki, Sağlık Bakanlığı da, Muğla’ya yeni bir hastane için belli bir parayı gözden çıkarmış. O parayı da kaçırmanın alemi yok!
Gelin o para ile de ODTÜ raporunda vurgulandığı gibi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sahip olalım.
Muğlalılar da bu güzellikleri yaratanlara veya yaratacak olanlara minnettar olsun…
xx xx xx
Belki unutulmuştur, anımsatayım; Prof. Dr. Nurettin Demir, M. Ü. Tıp Fakültesi Dekanlığı’na herhangi bir üniversitede görev yaparken getirilmedi. Kendisi emekli idi… Çağrıldı, bir Muğlalı olarak memleketine hizmet etme aşkı ile kabul edip, geldi.
Yani O’nun Tıp Fakültesi’ne, Tıp Fakültesi Hastanesi’ne ihtiyacı yok.
Ama Muğla’nın o fakülte hastanesine ihtiyacı var…
Hatta Muğla, mevcut Devlet Hastanesi’nin yenilenmesinden önce Fakülte Hastanesine sahip olmalı. Tıp Fakültesi de gelecek öğretim yılında öğrenci kabul edilebilmeli.
Yoksa hep birlikte yazık edeceğiz…
Bir de merak ediyorum; acaba ilin ‘ondusmanı’ olarak Vali Dr. Ahmet Altıparmak tarafları bir masa etrafında Muğla için, hizmet için toplayamaz mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.