Vali Güvençer ve Muğla « Hamle Gazetesi

Vali Güvençer ve Muğla

Bu haber 18 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.299 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bir okurum “Bu aralar çok özür diliyorsun” diye uyardı.

Özür dilemek erdemdir” derler. Buna sığınmak mümkün ama…

Ben bir yere sığınmak istemiyorum.

Çok çalışan yanlış yapar” da derler.

Alakası yok…

Yanıldı isen özür dileyeceksin. En azından düzelteceksin.

İnsan” olmak insanı yerinde özür diletir.

İnsan beşerdir, şaşar da…

Ama Papaza gidip günah çıkarma durumuna da düşmemek lazım.

xx        xx        xx

Daha dünkü yazımda MHP’li Muğla Belediye Meclisi Üyesi İlhami Önuçan’dan özür diledim.

Geçenlerde Vali Mustafa Hakan Güvençer’in Muğla’da görevine başlaması ile ilgili 08.06.2013 tarihli ve “Kavun mu bu koktunuz?” başlıklı yazımda iki yerel gazetecimizi “Karşılama töreninde halkla kucaklaşan bir vali”, “Halkın Valisi” başlıklı yazıları için eleştirmiştim. Ama Sayın Güvençer ile ilgili sözlerinde genel anlamda “izlenim olarak” haklı çıktılar.

Şimdi onlardan da mı özür dilesem?

Hayır. O kadar da değil…

Unutmayalım, giden valimiz de “halkın valisi” dedirtebilecek hal ve hareketler içinde oldu. Mesela, Ankaralı’nın Kahvesi’nde bizimle birlikte kahve milletiyle Ramazan Ayı’nda “iftarda, sahurda” bulunmaktan imtina etmedi.

Ama…

xx        xx        xx

Sayın Güvençer ile bizde tanıştık. Hamle Ailesi olarak yaptığımız ziyarette tanıştım.

Akşam eve geldiğimde eşime anlattım. “Derviş gibi adam… Huzur veriyor.” dedim. Boş boş baktı, “Abartma” dedi… “Abartan arkadaşlarını da eleştirdin, unutuma.” diye ekledi.

Eşim İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nde görevli. O da Vali Güvençer ile dairelerine olan ziyaretlerinde tanıştı.

O gün Bakanlıklarının yarattığı kaynağın yerinde kullanılıp kullanılmadığını görmek için görevli olarak Yalı Belediyesi’ne gitmişti. Yorgun dönmüştü. Vali Güvençer Saat 17.000’de kurumu ziyaret edecekmiş. Eşim, “Daireden çağırdılar, gitmek zorundayım.” dedi. İstemeye istemeye gitti… Kısa süre sonra da geldi. Vali beyin gelmediğini sandım. Gelmiş. Eşim keyifle anlattı:

Çok nazik. Bütün personelin gönlünü fethetti. Hepimizin mesai dışı kendisini bekliyor olmamızdan rahatsız olduğunu hissettirdi. Bir helallik istemediği kaldı. Müdür yardımcıları, şube müdürleri kaldı, biz ayrıldık.

xx        xx        xx

Hafta sonunda Hamle’nin 37’nci yaşını kutladık. Hamle Hotel’de gerçekleşen kokteylde Hamle okurlarının belirlediği Muğla’nın en iyileri de ödüllerini aldılar. Muhteşem bir tören oldu. Hamle o gün yine konukları ile Muğla’nın iki yakasını değil, pek çok yakasını bir araya getirdi.

Hayati Nizamoğlu’nun dediği gibi Hamle bir “Muğla klasiği” ve “Muğla’nın balans ayarı”…

MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, CHP eski İl Başkanı Süleyman Uslu, Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi, DP Merkez İlçe Başkanı Abdullah Eskihisarlı, CHP’li İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden, Ali Boğa, Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla eski Milletvekilleri Şükrü Zeybek, Ali Arslan, Musa Gökbel, Muğla ekonomisinin, turizm sektörünün, sosyal, kültür-sanat, spor yaşamının önde gelen isimleri, herkes oradaydı.

xx        xx        xx

O gün Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan ve Alay Komutanı Kurmay Albay Fevzi Kurşun ile Muğla’nın daha 11 günlük valisi Vali Mustafa Hakan Güvençer de vardı.

Hayati Nizamoğlu’nun geleneksel konuşmasını yaparken “Bugün aramızda göreve çok yeni başlayan değerli valimiz bulunuyor. Bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz, ben sayın valimizin yüzünde kalbinin güzelliğini gördüm. İnşallah Muğlamız için güzel hizmetler yapacaktır. İzin verirseniz kendisini alkışlayarak bir hoş geldin diyelim.” şeklindeki ifadesine de Hamle’nin avlusundan yoğun alkış yükseliyordu:  “hoş geldiniz”

Oysa Vali Güvençer hal ve hareketleri, insan ilişkileri ile çoktan Hamle’nin de “ev sahibi” olmuştu!

Ödüller birer birer sahiplerini buldu. Star TV’de hafta içi her gün her sabah saat 08.00’de “Bugün” programı ile geceden güne kalanlar ve yeni günün manşetleriyle evlerinize, kahvaltı sofralarınıza, işyerlerinize konuk olan Seda Akgül Hamle’nin onur konuğu idi. Son ödülü Vali Güvençer’den aldı.

Sayın Güvençer, Sayın Akgül’ün ödülünü verirken bir derviş, bir sufi derinliğine sahip konuşma yaptı. Alkışlara atıfta bulunarak “Hoş buldum.” diye noktayı koydu.

xx        xx        xx

Ne yapayım şimdi?

O iki meslektaşımdan özür mü dileyeyim?

Hayır… İzlenimlerine katılıyorum, ama “Kavun mu bu koktunuz?” başlıklı yazımın ardında da duruyorum.

Sayın Güvençer, Hamle Ailesi olarak ziyaretimizde “Muğlalıların beklentisi yüksek” tespiti yapmıştı. Doğru tespit… Son valimizden bir şey anlamamıştık, daha görevini yaparken umutla yeni vali beklemeye başlamıştık!

Evet, beklentimiz yüksek…

xx        xx        xx

Bir 100. Yıl dolması ile ortaya konan “markalaşma dolması” için bir Alman tanıtım ajansına yaratılan kaynağın mercek altına alınmasını; Ali Babanın Çiftliğini andıran MELSA ve Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın o mercekten nasibini almasını; siyasetçinin kendi, bürokratların da kendi işlerine dönmesini; yanlışların tespit ve düzeltilmesini; Muğla’nın silkelenmesini ve kalkınma, gelişme mecrasına girmesini bekliyoruz.

Hemen değil…

Sayın Güvençer’in Muğla’yı tanıması, bürokratlarını tanıması, neyi kimle, nasıl yapabileceğini anlaması için en az 6 ay gerekir.

Sonra icraatları görmek isteriz. Görmeye başlar ve görürsek biz de “Halkın Valisi” başlığını atarız.

Ama umarım siyasiler de Sayın Güvençer’i rahat bırakırlar ve en az üç yıl Muğla’da kalmasını; görev ömrüne ömür, Muğla’nın ömrüne “sağlık” katılmasını sağlarlar…

Başarılar Sayın Valim. Başarmanızı yürekten diliyoruz. Muğla’nın beklentisi yüksek, Muğlalı başarı özlemi içinde…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.