Vali Güvençer, Milas’taki kazı alanlarında incelemelerde bulundu

Bu haber 07 Eylül 2013 - 10:38 'de eklendi ve 902 kez görüntülendi.

valimilaskazialanlari12156121541321313Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Hekatomnos ve Euromos Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl’ın davetlisi olarak, Milas’taki kazı alanlarında incelemelerde bulundu. Vali Güvençer’e, eşi Fatma Dilek Güvençer’de eşlik etti.
Haber Merkezi
Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Hekatomnos ve Euromos Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl’ın davetlisi olarak, Milas’taki kazı alanlarında incelemelerde bulundu. Vali Güvençer’e, eşi Fatma Dilek Güvençer’de eşlik etti.
İlçedeki incelemelerine Selimiye’den başlayan Güvençer’e, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Garnizon ve Hava Meydan Komutanı Albay Hasan Hüseyin Kanbur, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Selimiye Belediye Başkanı Mehmet Gül, Milas Sıtkı Koçman M.Y. O. Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Demir, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Atik, , TKİ. Yeniköy Linyitleri İşletme Müdürü Muhammet Koban, Prof. Dr. Adnan Diler, Milas Müze Müdürü Ali Sinan Özbey de katıldı.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, Vali Güvençer’e Euromos Antik Kenti hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
Buradaki ziyaretin ardından Güvençer ve beraberindekiler Hekatomnos Anıt Mezarı’nda yürütülen restorasyon çalışmalarını ziyaret etti. Vali Güvençer, Ulu Camii ve Hayıtlı Mescidi’ndeki incelemesinin ardından Euromos Kazı Evi’ne geçti.
Kazı evinde çalışan öğrencilerle yakından ilgilenen Güvençer, Kızıl ve ekibine teşekkür etti. İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Vali Güvençer, Milas’ın sahip olduğu tarihi değerler açısından önemli bir ilçe olduğunu ifade ederek; “Milas, Muğla için çok özel bir yerde. Ben bu tür değerlere sahip oldukları için Milaslılara gıpta ediyorum ve kutluyorum. Bugün Abuzer Kızıl hocamızın daveti üzerine Euromos Antik Kentini ve Hekatomnos Anıt Mezarı’nı gezdik. Özellikle Milas ilçemizin sahip olduğu değerleri masaya yatırdık. Emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Çünkü meslek hayatım boyunca çok sayıda kazı alanı ziyaret ettim. Henüz 3 yıl olmasına rağmen ekibin gayretli ve düzenli çalıştığını gördüm. Üniversitemizin kazı alanında bir kazı evi yapma projesi var. Öncelikle fikri ve mümkün olduğunca maddi anlamda Valilik olarak bu projenin arkasında olacağız. Çünkü bunun hak edici bir çalışma olduğunu görüyoruz.” dedi.
Hekatomnos Anıt Mezarı’na ikinci ziyaretini gerçekleştirdiğini ifade eden Vali Güvençer, “Her geldiğimde yeni şeyler öğrenip, çok ciddi etkileniyorum. Milas için tek başına bir değer diyeceğim ama gerek Muğla gerek Milas, sahip olduğu değerleriyle güzel bir gerdanlığa benziyor. Bu anlamda Uzunyuva’daki kral mezarının Türkiye’de hatta, belki dünyada en önemli arkeolojik buluntulardan olduğunu biliyoruz. Bunu çok iyi değerlendirmek zorundayız. Şükranla takdir etmek gerekir ki yerel yönetimler,Valiliğimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve üniversitemiz buraya ciddi bir kıymet vermiş. Bu özen devam ettirilecek. Gerek o alanın kültür ve turizm hayatımıza kazandırılması, açık hava müzesinde Milas ve bölgesinde çıkarılan eserlerin sergilenebileceği bir proje safhası var. Bütün bunlar değerlendirildiğinde zaten Milas, Muğla için çok özel bir yerde.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.