Vali Güvençer Milas’ta

Bu haber 16 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 580 kez görüntülendi.

valiguvencer6516511Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Milas’ta bulunan Güllük limanını ve Beçin Kalesini ziyaret etti.
Haber Merkezi
Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Milas’ta bulunan Güllük limanını ve Beçin Kalesini ziyaret etti. İlk olarak Güllük, Manastır Mevkiinde bulunan Güllük Limanını ziyaret eden Vali Güvençer, burada incelemelerde bulundu.
Liman Genel Müdür Yardımcısı Rıza Ulukuş tarafından karşılanan Vali Güvençer, liman çalışmaları hakkında bilgi aldı. Mermer, feldspat dökme ve torba, calsit, kuvars, krom, zımpara taşı, boksit, mermer yükleri, sıvı ve katı atık kabul tesisi ile ihracat yapılan ülkeler hakkında Vali Güvençer’e brifing veren Ulukuş, yap işlet devret modeli ile hizmet verildiğini söyledi.
Vali Güvençer’e limanın kuruluşu ile ilgili genel bilgiler aktaran Ulukuş, “Aynı anda iskeleye minumum 4, maksimum 6 gemi yanaşmaktadır. Diğer yandan maksimum 40 bin tonluk gemi iskelemize yanaşabiliyor. Toplam iskele uzunluğumuz yaklaşık 348 metredir. 2013 yılında toplam ihracatımız yaklaşık 4 milyon 550 bin tondur. Limanımızdan genel olarak torbalı ve dökme feldspat calsit kuvars, krom, zımpara taşı, boksit, blok ve işlenmiş mermer, hayvansal ve tarımsal ürünler ihraç edilmektedir. İtalya, İspanya, Rusya, Ukrayna, Suriye, Mısır, İsrail, Hollanda, Tunus gibi pek çok ülkeye ihracat yapılmaktadır” diye konuştu.
Güllük Limanında incelemelerde bulunan Vali Güvençer, daha sonra Milas ilçemizde bulunan ve 2012 UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine giren Beçin Kalesi’ni ziyaret etti.
Vali Güvençer, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Pektaş’ın başkanlığında sürdürülen Beçin Kalesi’nde yapılan kazı ve restorasyon çalışmalarını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencilerinin eşliğinde yerinde inceledi. Ziyaretlerini ve incelemelerini tamamlayan Vali Güvençer, daha sonra Muğla’ya döndü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.