Vali Civelek, ‘Seçim Bölge Güvenlik’ toplantısına katıldı « Hamle Gazetesi

Vali Civelek, ‘Seçim Bölge Güvenlik’ toplantısına katıldı

Bu haber 12 Mayıs 2018 - 0:55 'de eklendi ve 453 kez görüntülendi.

Muğla Valisi Esengül Civelek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında ikincisi Aydın’da düzenlenen ‘Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı’na katıldı.

Sultan Kocakulak

Muğla Valisi Esengül Civelek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında ikincisi Aydın’da düzenlenen ‘Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Çataklı, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdür Vekili Erhan Gülveren, Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, İller İdaresi Genel Müdürü İlker Gündüzöz, bazı daire başkanları ile Muğla, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Uşak valileri, emniyet müdürleri ve jandarma komutanları yer aldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlık olarak görevlerinin vatandaşların özgür iradesini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe veya güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı temin etmek olduğunu belirterek, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27 Dönem Milletvekilli Genel Seçimi’nde 531 bin 7 personelin görevinin başında olacağını söyledi.

Toplantıda konuşan Bakan Soylu, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kapsamında alınacak güvenlik önlemlerinin istişare edileceği bölge toplantısını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Söz konusu toplantıları Türkiye’yi 7 bölge üzerinden ele alarak programladıklarını ve ilkini Ankara’da yaptıklarını anımsatan Soylu, hafta sonuna kadar diğer bölgelerdekileri de gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Bakan Soylu, her seçimin ve her dönemin karakteri mevzuatı, mahiyeti psikoloji birbirinden farklı olabileceğini daha önceki seçimlerin belli bir rutine ait olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Yani aynı sistem içinde, vakti geldiği için yapılan seçimlerdi. Bir taraftan mahalli idari seçimleri bir taraftan genel seçimler, kendi rutini içerisinde yapılır. Ancak 24 Hazı̇ran seçimleri bildiğiniz gibi 16 Nisan’da kararlaştırılan yeni bir sistemin ilk seçimi olacaktır. Dolayısıyla mahiyeti itibarıyla, hem hukuki olarak hem teknik olarak bir takım yenilikler söz konusudur. Keza dünyanın da yakından takip etti bütün süreçlerin uluslararası toplum tarafından yakından izlendiği bir seçim tecrübesini hep birlikte yaşayacağız. Seçim halkın seçimidir. İçişleri Bakanlığı olarak bizim görevimiz, vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı bir şekilde herhangi bir aksaklığa mahal vermeden güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı temin etmektir. Bu itibarla, bilgimiz ve tecrübemiz ne seviyede olursa olsun, tedbiri elden bırakmamak gerektiği düşüncesiyle bu toplantıyı düzenledik.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.