Vali Civelek Fethiye’de « Hamle Gazetesi

Vali Civelek Fethiye’de

Bu haber 25 Ocak 2018 - 0:35 'de eklendi ve 618 kez görüntülendi.

Bir dizi program için Fethiye’de bulunan Muğla Valisi Esengül Civelek Fethiye Belediyesi tarafından üzümlü mahallesinde yaptırılan Dastarhaneyi ziyaret etti ardından çiftçiler ile bir araya geldi.

Haber Merkezi

Bir dizi program için Fethiye’de bulunan Muğla Valisi Esengül Civelek Fethiye Belediyesi tarafından üzümlü mahallesinde yaptırılan Dastarhaneyi ziyaret etti ardından çiftçiler ile bir araya geldi.

Fethiye’de kaybolmaya yüz tutmuş yöresel dokuma el sanatı dastar dokumasının üretileceği tezgahları inceleyen Vali Civelek Dastarhane, Dastar dokuması ve iplik çeşitleri

hakkında Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

Yöresel kültürün yaşatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Civelek, “Burada üretilen dastar ve kıyafetler yörenin kültürel zenginliğidir. Unutulmaya yüz tutmuş yöresel el sanatı olan Dastar dokumacılığını yaşatmak için yapılan çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konferansa katıldı

Muğla Valisi Esengül Civelek Fethiye’nin İncirköy Mahallesinde Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce düzenlenen Endemik Bitkiler Konferansında çiftçilerle bir araya geldi.

“Endemik Bitkiler” konulu konferansa Vali Civelek’in yanı sıra Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi, Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İlkay Türkoğlu, ilçe protokolü, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Konferansta yaptığı konuşmada Muğla’nın tarımsal alandaki ürün çeşitliliği ve üretim miktarı ile tarımda güçlü bir kent olduğunu vurgulayan Vali Civelek “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ve vatandaş odaklı hizmet anlayışı ile vatandaşlarımızın yaşam kalitesi yükseltmek, refah seviyesini artırmak ve her alanda sosyo ekonomik anlamda güçlendirmek, vatandaşlarımızın huzur ve mutluluğunu temin etmek bizim öncelikli hedefimiz. Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğümüzün vatandaşlarımızın meslek sahibi olmaları için çeşitli kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde gerçekleştirmiş olduğu kurslara katılan vatandaşlarımızın bilgi ve becerisini geliştirmelerini fevkalade önemsiyoruz” diye konuştu.

Endemik Bitkiler Konferansının ardından Fethiye ilçesinde Meslek Edindirme Kurslarına katılan çiftçilere sertifikaları verildi. Sertifika töreninin ardından Vali Civelek ve beraberindeki heyet, bitkilerden yağ ve sabun üretimi yapılan imalathaneyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Daha sonra endüstriyel Anadolu Adaçayı üretimi çalışması yapılan tarlaya geçen Vali Civelek, tarlada incelemelerde bulunarak adaçayı yetiştiriciliği hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdüründen bilgi aldı.

Adaçayı tarlası ziyaretinin ardından 2016 yılında genç çiftçi desteği alan Zeren Orhon’un küçükbaş hayvancılık işletmesinde de incelemelerde bulunan Vali Civelek ve beraberindeki heyet, İncirköy Mahallesinde oluşturulan bahçede lavanta dikimi yaparak, vatandaşlara yedi bin lavanta fidesi dağıttı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.