Vali Çiçek toprak havuzda balık üretimini inceledi

Bu haber 09 Mart 2015 - 0:48 'de eklendi ve 561 kez görüntülendi.

valiiiiMuğla Valisi Amir Çiçek, Muğla’nın Milas İlçesi’nde son yıllarda yaygın bir şekilde balık üretimi yapılan toprak havuzlarda incelemelerde bulundu.

Haber Merkezi

Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla’nın Milas İlçesi’nde son yıllarda yaygın bir şekilde balık üretimi yapılan toprak havuzlarda incelemelerde bulundu.

Özel bir firmanın toprak havuz çiftliğine giden Vali Çiçek’e Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Yardımcısı Kudbettin Arzu, İl jandarma ve Garnizon Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekinci, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Şeren eşlik etti.

Firma yetkililerinden yapılan üretim hakkında bilgi alan Vali Çiçek, “İlimiz, su ürünleri üretimi için önemli bir potansiyele sahip. Deniz kültür balıkçılığı üretiminde Türkiye’de lider konumdayız. Kültür balıkçılığı üretiminin önemli bir ayağı da son yıllarda artış gösteren ve Milas ilçemizde yaygın bir şekilde yapılan toprak havuz yetiştiriciliği” diye konuştu.

Açılan artezyen kaynaklarından elde edilen su ile toprak havuzlarda deniz balıkları yetiştiriciliği yapan tesislerin artış gösterdiğini kaydeden Vali Çiçek, toprak havuzların bulunduğu alanların özellikle verimsiz toprakların yaygın olduğu yerlerden seçildiğini, toprağın özelliğine dikkat edildiğini vurguladı.

Vali Çiçek sözlerine şu şekilde devam etti:

“İlimizde toprak havuz balıkçılığı yapan ruhsatlı 163 adet işletmemizden 127 tanesi faal olarak üretim yapıyor. Yıllık yaklaşık 8 bin 943 ton balık bu çiftliklerden üretiliyor. Deniz kültür balıkçılığı üretiminde ülkemizde birinci sırada olan ilimizde 2002 yılında toplam 23 bin ton üretim yapılırken 2014 yılında üretim miktarı 85 bin tona ulaşmıştır. ”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.