Vali Çiçek tanık olarak dinlendi

Bu haber 26 Nisan 2017 - 0:14 'de eklendi ve 637 kez görüntülendi.

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi sırasında Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele baskın düzenleyen 3’ü firari 44’ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına devam edildi. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Muğla Valisi Amir Çiçek, tanık olarak ifade verdi.

Kadir Tamer

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi sırasında Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele baskın düzenleyen 3’ü firari 44’ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına devam edildi. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Muğla Valisi Amir Çiçek, tanık olarak ifade verdi.

İl dışında bulunan Vali Çiçek, Denizli’den SEGBİS sistemi aracılığı ile ifade veren Vali Çiçek, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te olduğunu söyledi. Kendisinin o gece Dalyan’da Muğla Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan ile birlikte bir programda bulunduğunu kaydeden Vali Çiçek, “Saat 22.00 sıralarında korumam bana sosyal medyaya düşen haberleri gösterdi. Haberlerde Boğaz köprüsünün askerler tarafından tutulduğunu vatandaşların geçişlere izin verilmediği yönünde bilgiler vardı. Ortada bir kargaşanın olması nedeniyle bende Marmaris’e gitmek üzere yola çıkmak üzereyken İl Emniyet Müdürüm beni aradı ve darbe girişiminden haber vererek emirlerimi sordu. Bende kendisine Cumhurbaşkanımızın Marmaris’te olması nedeni ile Emniyet Müdürü’ne Marmaris’te bulunan ekiplerin otel bölgesine gönderilmesini diğer ilçelerde bulunan polislerin de bu bölgeye getirilerek gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdim. İlçeye geldiğimde gerekli tedbirler alınmıştı. Cumhurbaşkanımızın kaldığı otele gittim. Oradan krizi yönetmeye çalıştık. Saat 01.20’de Cumhurbaşkanımızın yanındaydım. Cumhurbaşkanımız kaldığı otelde televizyonlara darbe teşebbüsü ile ilgili vatandaşları milli iradeye sahip çıkma çağrısını yaptıktan sonra otelin yanında bulunan helikoptere binerek Dalaman’a, oradan da İstanbul’a gitmek üzere yola çıktı. Bende Muğla merkeze dönerek kriz masasını oluşturdum” dedi.

Helikopter saldırısını haber aldık

Kriz Merkezinde bulunduğu sırada İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya’nın kendisine Marmaris’te 3 helikopterin Cumhurbaşkanının kaldığı otele saldırı düzenlediği bilgisini verdiğini belirten Amir Çiçek, “Bende emniyet müdürüme helikopterlere gerekli müdahalenin yapılması konusunda gerekli talimatı verdim. İlerleyen saatlerde bir helikopterin Dalaman’a gittiğini öğrendik. Alay Komutanıma Dalaman’da bulunan Hava Meydan Komutanlığı’na ulaşmasını bu helikoptere kesinlikle yakıt verilmemesi talimatını bildirmesini istedim. Alay komutanım telefonda Dalaman Hava Meydan Üs Komutanı ile telefonda görüşürken Cenk Bahadır Avcı’nın ‘emir aldım yakıtı vereceğim’ dediğini öğrenince telefonu ben aldım ve komutana kesinlikle yakıt vermemesini söyledim. Ancak helikopter yakıt alarak oradan havalandı. Diğer helikopterlerin Imsık’a yöneldiğini öğrendik ve Imsık komutanına da helikopterlere yakıt verilememesi talimatını verdik ve o helikopterler yakıt alamayınca uçamadılar” diye konuştu.

Ambulansa da ateş açmışlar

Marmaris’te bulunan askerler ve polisler arasında çatışmaların devam ettiğini kaydeden Vali Çiçek, “Marmaris’te 1 şehidimiz ve yaralılarımız olduğu bilgisi geliyordu. Hatta bir ara Sağlık Müdürümüz bana yaralı polis memuruna ulaşmak isteyen ambulansa da ateş açıldığını ancak sağlık ekiplerinin yaralımıza ulaşmak için her yolu denediğini söyledi. Antalya, İzmir ve Aydın valilerini telefonla aradım ve Marmaris’te bulunan askerlerin yakalanması içi Özel Harekat polislerinden destek istedim. Bu destek ekibi sabah saatlerine doğru geldi. Destek ekipleri ve Muğla ekipleri müdahale ederken Dalaman’dan yakıt alan helikopter bölgeye geldi. Onun inmesini izin vermedik ve bu helikopter Çiğli’ye geri döndü. 31 Temmuz tarihi itibari ile suikast timinin tamamını yakaladık ve adalete teslim ettik. Ben bugün burada yemin ettim ve yeminime sadık kaldım. Adaletin yerini bulmasını istiyorum” dedi.

Sönmezateş MİT’i sordu

Mahkemede Vali Amir Çiçek ifadesini tamamlamasının ardından sanık avukatlarının ve sanıkların sorularını cevapladı. Sanıklardan Gökhan Sönmezateş’in, o gece MİT’ten sizi kimse aradı mı, aradıysa saat kaçta aradı sorusuna Vali Çiçek, “Hayır arayan olmadı” diye cevapladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.