Vali Çiçek Gökova Körfezi’nde incelemelerde bulundu

Bu haber 17 Ağustos 2015 - 20:52 'de eklendi ve 689 kez görüntülendi.

valigokovaMuğla Valisi Amir Çiçek, hafta sonu mesaisinde mavi yolculuk turları ile dünyaca üne sahip Gökova Körfezi’nde bulunan koylarda incelemelerde bulundu.

İlkay Yıldız

Muğla Valisi Amir Çiçek, hafta sonu mesaisinde mavi yolculuk turları ile dünyaca üne sahip Gökova Körfezi’nde bulunan koylarda incelemelerde bulundu. Programda Vali Çiçek’e Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Şeren ve Müdür Yardımcısı Bekir Erdoğan eşlik etti.

Vali Çiçek, Sahil Güvenlik Komutanlığı Botu ile Gökova Körfezi’nde yer alan Karaca Koyu, Lacivert Koy, Sedir Adası, Çamlı İskelesi, İngiliz Limanı, Okluk Koyu, Ayin Koyu, İncekum Plajı, Boncuk Koyu, Gelibolu Adası Su Altı Mağaraları’nda incelemelerde bulundu.

Ula ilçesi Akyaka Mahallesi’nden sabah erken saatlerde kalkan ve akşam saatlerinde geri dönen günübirlik tekne turları ile birçok turisti ağırlayan koylarda güvenlik, temizlik ve huzur konularında incelemede bulunan Vali Çiçek, Gökova Körfezi’nin sadece Muğla değil tüm dünya için önemli bir değer olduğunu söyledi.

Mavi ve yeşilin buluştuğu körfezde bulunan bu koyların günübirlik teknelerle pek çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini dile getiren Vali Çiçek, inceleme sırasında karşılaştığı teknelerdeki vatandaşlarla sohbet ederek öneri ve şikayetlerini yerinde dinledi.

Çamlı İskelesi’ni de ziyaret eden Vali Çiçek, tekne sahiplerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyerek gerekli çalışmaların yapılması için ilgili kurumlara talimat vereceğini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Şeren’den koylar ve teknelerin verdiği hizmetler hakkında bilgi alan Vali Çiçek yaptığı açıklamada, “Ülkemiz ve dünyanın en gözde yerlerinden biri olan Gökova Körfezi’ne sahip çıkma, koruma ve gelecek nesillere bu mirası bırakma konusunda 7’den 77’ye hepimize önemli sorumluluklar düşüyor. Bize bahşedilen bu doğa harikası yerleri koruma kullanma dengesini gözeterek sürdürülebilir turizm faaliyetlerini gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Hüseyin Dursun 17 Ağustos 2015 / 23:55

Sayın valimizin koyları yatla değil karadan yaya dolaşmalarını tavsiye ederim.Özellikle halkın kullandığı koyları dolaşmaları yerinde olacaktır.Akyaka akbük arasında günübirlik kullanılan koy ve kumsalların durumu içler acısı.Oralarda su ve tuvalet bulunmadığından günübirlik tatilcilerin arkalarında bıraktıkları enkazı görmeleri ve bir çözüm üüretmeleri ivedilikle gerekmektedir.Kapanmadan önce Akyaka belediyesi kısmen de olsa birşeyler yapmaya çalışıyordu.Kapandıktan sonra durum içler acısı. Acizane önerim Turizm il müdürlüğü bünyesinde tur teknecilerinden ve yerel turizm işletmelerinin katkılarıyla oluşturulacak fondan ücretleri ödenmek üzere il müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak bir ekiple bu koyları temizlik ve bakımları gerçekleştirilebilir.Bu görevliler mevsimlik olarak çalışırlar,koruma ve güvenlik hizmeti verirler.Mevcut durum Muğlaya yakışmamaktadır.