Vali Âmir Çiçek’i Uğurlarken…

Bu haber 28 Haziran 2017 - 3:07 'de eklendi ve 1.123 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 

Muğla’da 23 yıldan beri 10 vali ile çalışmıştım. Şimdi 11. vali geliyor. Yeni valimiz, Muğla’nın 33. valisi imiş. Allah sağlık verirse, ben 33 validen 11’i ile çalışmış oluyorum bu durumda…

Benim birlikte çalıştığım 10. valimiz Sayın Âmir Çiçek, güzel işler yapılması için ortam hazırlayan ve imkân tanıyan bir vali olarak geçti Muğla tarihine.

2014 Eylül’ünde Muğla’ya tayin edildiğinde, Sayın Valimiz Âmir Çiçek’le ilgili olarak pek çok arkadaşım ve dostum, “çalışkan, projeci ve fikrî takip yapan biri” olarak anlattı. Göreve başladıktan bir süre sonra tanıştığımızda, Sayın valimizle ortak dostlarımızın da olduğunu öğrendim. Mesela rahmetli Şükrü Karaca… Avukat, siyasetçi, gönül insanı, dost, arkadaş ve en önemlisi şâir Şükrü Karaca… Ânestü Nârâ (Hz. Musa’nın Tur Dağı’nda “Bir Ateş Gördüm” cümlesi yani.)  şâiri Şükrü Karaca… Azerbaycan’ın Keleki köyünde sürgün yaşadığı sıralarda Ebulfez Elçibey ile beraber Yemen Türküsünü söyleyen (Youtube’da var) Tokatlı Şükrü Karaca…

Sayın valimiz ile sınıf arkadaşı imiş rahmetli Şükrü…

Sayın valimiz ile iş birliklerimiz gelişti… Pek çok kültürel ortamda beraber bulunduk.  Zaman zaman Saadet Hanım Konağı’ndaki sohbetlerde de beraberdik Sayın valimle…

Sayın valimizin üretmekten kaynaklanan heyecanlı tarafını, Kanunî Yolu Projesi esnasında daha yakından gördüm. Değişik üniversitelerden bir araya gelen öğretim üyeleri, Doç. Dr. Adnan Çevik’in koordinatörlüğünde Kanunî’nin Rodos Seferi esnasında geçtiği Muğla güzergâhını ortaya çıkarmak için kolları sıvamış, toplantılar yapıyordu. Bu toplantılardan dördüne sayın valimiz bizzat katıldı ve destek verdi.  İlk aşaması biten projenin ikinci aşamasında kitap yayını ve Kanunî Yolu’nun turizme kazandırılması faaliyetleri vardı. Ayrıca Sakar Tepe’ye dev bir Kanunî heykeli dikilmesinin sözünü vermişti. İnşallah bu projeler gerçekleşir.

Sayın valimiz, Şâhidî Külliyesi için de büyük bir gayret sarf etmiş ve Şâhidî Camii ile birlikte Şâhidî Evi’nin de restorasyonunu gerçekleştirmişti. Bu restorasyon bizim için bir hayal idi; sayın valimiz bunu gerçekleştirdi.

İnşallah Kanunî Yolu ve Şâhidî Külliyesi projeleri, rafa kaldırılmaz ve sonuçlanarak Muğla kültürüne katkısı sağlanır. Bu iki hususun sıkı takipçisi olacağız.

Sayın valimiz Âmir Çiçek, projeleriyle Muğla’nın gelişmesine katkıda bulunmuştur ama onu Türkiye ve dünyaya tanıtan olay, 15 Temmuz gecesi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güvenliğinin sağlanması ve sağ salim İstanbul’a intikali konusundaki gayretleridir. O akşam ve gece, hızlı, kesin ve kararlı tedbirleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza zarar verilmesini önleyenlerden biridir.

Daha pek çok şey yazılabilir ama uzun lafın kısası, biz Sayın valimiz Âmir Çiçek’i çok sevmiştik. Bundan sonraki görevlerinde başarılar ve sağlıklı mutlu bir ömür diliyoruz.

Güle güle Sayın Valim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.