Vakıflar Ne İşe Yarar?

Bu haber 12 Mayıs 2017 - 0:57 'de eklendi ve 1.226 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Aydın, Muğla ve Denizli illerinden sorumlu Vakıflar Bölge Müdürü Selami Katran Muğla’dan geçmiş.

Ben hiç “Vakıfçı” görmedim.

Siz gördünüz mü?

Ne yerler, ne içerler, nasıl yaşarlar?

Din adamı” gibi midirler, “Mimar” gibi midirler, “Vakıfçı” gibi midirler, nasıldırlar?

“Hayırsever” midirler?

Nedirler, ne değillerdir?

Vakıflar ne işe yarar?

Merak ediyorum… Siz hiç merak etmediniz mi?

 

xx            xx            xx

Haklısınız…

Benim “VakıflarGenel Müdürlüğü’nün veya Bölge Müdürlüğü’nün ne olup, olmadığını bilmemem mümkün değil.

Benimki biraz da kinaye!

Bu köşede Aydın, Muğla ve Denizli’den sorumlu Vakıflar Bölge Müdürlüğü alanına giren az mı yazı yazdım…

Senelerdir Kurşunlu Camii’nin bahçe duvarlarının yıkılarak “Havuzlu Meydan” ile bütünleşmesini; elbette “Sultan Ahmet Meydanı” olmaz, ama andırır meydana Muğla’nın da sahip olması isteğimizi az yazmadım.

O yazılarıma bir yanıt verme “zahmeti” göstermeyen Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 50 yıllık gazeteciyim, Muğla’ya şöyle bir dokunduğunu da görmedim.

Siz gördünüz mü?

 

xx            xx            xx

Dilimizde “Yaralı parmağa iş.mez” diye bir deyim vardır.

Muğla için “Vakıflar” biraz da böyle bir şey işte…

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden sayesinde yaralı parmağa şey edebileceğini de yaşadık;

Hepsi tarihi olan Kurbanzade, Sekibaşı, Kavak, Şeyh ve Saburhane Camileri’nin bakım ve onarımlarında gördük…

Şahidi Hazretleri Evi’nin restorasyonunda da çok kolaylaştırıcı olmadıklarına tanık olduk.

Milas’ta İkiz Türbe restorasyonuna katkıları oldu mu bilmiyorum, ama Karabağlar Yaylası’nda mescitlerin mülkiyetlerinin neredeyse tamamı Vakıflar’a ait olduğu halde bazı mescitlerimize “üvey evlat”  muamelesi yapıldığını biliyoruz…

 

xx            xx            xx           

Bu köşede en son 21.10.2016 da, “Cinayet Devam Ediyor” başlıklı yazımızda Karabağlar Yaylası’nın bir zamanlar çok ünlü olan “Kadı Kahvesi”ni ele almıştık.

Geçmişte burada Pazar kurulur, karakucak güreşleri yapılır, yakın zamanlara kadar iddialı “Voleybol karşılaşmaları” düzenlenirmiş.

Yayla da en kalabalık “Cuma cemaati” burada toplanırmış.

Geçmişte Muğla’nın kültürel-sosyal yaşamına damga vurmuş olan Kadı Kahvesi bugün mescidi (camisi) ile birlikte sahipsiz ve yok olmakla karşı karşıya…

Aslında burası Topallar sülalesinden Mustafa, Kamil, Gürkan Ercan kardeşlerin dedelerine ait…

Dede mescidi Vakıflar’a bağışlarken, mescidin ayakta kalması için de kahveyi ve beraberinde oradaki tarlayı da bağışlamış…

Vakıf, bugünde o tarladan kira geliri elde ediyor, ama kahve ile mescit harap, viran…

 

xx            xx            xx

21.10.2016 tarihli ve “Cinayet Devam Ediyor” başlıklı yazımızda şöyle demişim:

Karabağlar Yaylası’nda sadece cinayet işlenmiyor. Ölümün iki çeşidi var burada. İkincisi kaderine terk etmek… O terk edilenlerden biri de Kadı Kahvesi ve Camii…

Bilenler bilir. Yayla’nın bulunduğu mevkie adını veren kahveleri hariç, bugün “Cami” diye de anılan tarihi Mescitlerden Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumludur.

Böyle dediğime bakmayın; Vakıflar o kadar da sorumsuz değil…

Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü aynı güzergahtaki Kır Kahvesi ve Gozlu Kahve ile düğün sarhoşlarının yıktığı hayrat su kuyusu ile aynı güzergahta olan Gökkıble Kahvesi ve Hacı Ahmet Kahvesi mescitlerini restore etmiş.

 

xx            xx            xx

Aynı yazımda şu ifadelerde bulunmuşum:

Hem tescilli, hem vakfiyeli, ama 159 yıllık Kadı Kahvesi’ne Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü üvey evlat muamelesi yapıyor.

Cami ve kahve Muğla’nın önde gelen sülalelerinden Topallar sülalesinden Hacı Uzun Süleyman Efendi tarafından yaptırılmış. Rahmetli Hacı Uzun Süleyman Efendi sanki bu günleri görmüş, yaptırdığı kahve ve cami sahipsiz kalmasın diye bir de ‘tarla’ bağışlamış.

Duyumlarım doğru ise, Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarlayı birisine kiraya vermiş. O birisi de tütün ekimi yapmış…

Yani Vakıflar bağışlanan tarladan para kazanıyor, (hatta birine de kazandırıyor) ama bağışlanan kahve ile camiye bakmıyor…

Şimdi bunlara ne gerek var?

Vakıflar Bölge Müdüründen Vali Çiçek’e Ziyaret” başlığı ile hafızam tazelendi…

 

xx            xx            xx

Vakıflar Bölge Müdüründen Vali Çiçek’e Ziyaret” başlıklı habere göre, Aydın, Muğla ve Denizli illerinden sorumlu Vakıflar Bölge Müdürü Selami Katran beraberindeki heyetle birlikte, Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan ‘Vakıflar Haftası’ etkinlikleri kapsamında Muğla Valisi Amir Çiçek’i makamında ziyaret etmiş.

O ziyaret sırasında orada olsaydım, yukarıda sizinle paylaştıklarımı Bölge Müdürü Katran ile paylaşmak isterdim. Bir işe yarar mıydı bilmiyorum… Yaramazsa konuşmaya devam edebilirdim.

Düğerek yolu üzerinde bir sürücü kursu tarafından kullanılan arazi olmak üzere Pazar Camii Sokak’ta ve Karabağlar Yaylası’ndaki taşınmazlar başta olmak üzere Vakıflar’a ait Muğla il genelinde ne kadar ve ne gibi taşınmazlar var? Bu taşınmazlardan Vakıf yılda ne kadar gelir elde ediyor? Vakıflar son 10 yılda Muğla’nın neresinde hangi tarihi yapıları ayağa kaldırdı? Hangi tarihi yapıları bakım ve onarımdan geçirdi?

Bu soruların yanıtlarını almaya çalışırdım?

Bunları öğrenmek hakkımız olmalı…

 

xx            xx            xx

Ziyaret sırasında, Vakıfların toplumdaki yardımlaşma ve dayanışmaya katkı sağladığını vurgulayan Vali Çiçek, “Vakıflar, milletin duyarlılığının en büyük göstergesidir. İnsanların sosyal ve ekonomik alandaki sorunlarının çözümünde toplumsal dayanışmayı harekete geçirir.” demiş.

Güzel söylemiş… Vakıflar bu anlamda Osmanlı’nın en başarılı kurumlarından olmuştur.

Bugün öyle mi?

Vali Çiçek sanki bugünde olması gerekeni anlatmış!

Nitekim Vali Çiçek şöyle devam etmiş:

Osmanlı döneminde Vakıflar sayesinde çok önemli camiler, medreseler ve köprüler yapılmıştır. Bunun yanında doğayı, çevreyi ve hayvanları koruyan Vakıflar bile kurulmuştur. Osmanlıdan gelen vakıf geleneğinin yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması tarihimize ve geleneklerimize duyduğumuz sorumluluğun yerine getirilmesi bakımından önem taşımaktadır.

Vakıflar Bölge Müdürü Selami Katran da yaptıkları ile ilgili bilgi verirken, “Muğla’da 18 tanesi sosyal yardımlaşma, 24 tanesi de vakıf olmak üzere sivil toplum örgütlerimiz ile kültüre katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bir taraftan da tescilli yapılarımızın bulunduğu toplam 58 tane kültür varlığımızın onarımları ile de kültürel mirasımızı katkı sağlıyoruz. 155 kişiye öğrenim bursu, 24 aileye nakdi destek, 57 ailemize de kuru gıda yardımında bulunuyoruz” diye konuşmuş.

 

xx            xx            xx

Öğrenci kredisi, ihtiyaç sahibi ailelere nakdi ve ayni yardım, bunları yerel yönetimlerde yapıyor.

Biz Vakıfları aramızda olsun, hissedelim, tarihi yapılarımıza, kültür varlıklarımıza dokunduğunu görmek istiyoruz…

Çok mu?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
asım demirel 12 Mayıs 2017 / 08:38

Eskiden Muğla’da Vakıflara ait yurt ve aş evi vardı acaba duruyor mu? Dar gelirli öğrenciler kalırdı.

Reşat Öztepe 12 Mayıs 2017 / 09:51

Gocuman; Yazınızı bir çırpıda okudum. Tebrik ediyorum. Ayniyle Vâki diye bir deyim vardır. o hesap. Gerçi yazdığımdan gençler anlamaz amma,siz anlarsınız. gerisi hikaye.sevg, ve saygı

muhlis karakaya 12 Mayıs 2017 / 12:00

Vakıflar md. karabağlar yaylasındaki hiç kullanılmayan bazı mescidleri onardı oralara yeni kadrolar verildi ancak 5 vakit açık olan hacıahmet camisine bir çivi çakmadı.( Yazınızda hacı ahmet kahvesi mescidini restore ettirmiş diye yazdığınız için yazdım )

muhlis karakaya 12 Mayıs 2017 / 12:07

Engelli haftası başladı bitiyor bu hafta bu konudan hiç bahsetmediniz. pes etmezsiniz ama herhalde kargaşaya gelmesin dediniz. Ancak yazarsanız gerçek engellileri değilde komşudaki engelli çocuk için saldıran engelleri beyinlerinde olan entel okumuş öğrenmiş ama eğitilmemişleri yazın kaldırımların ortalarına elektrik direkleri ve işaret levhaları dikenleri yazın 3. katta engelli sınavı yapanları yazın üst geçidin bir tarafını engelli bir tarafını merdiven yapanları yazın

muhlis karakaya 12 Mayıs 2017 / 12:10

düzeltme: üst geçidin bir tarafını engelli rampası bir tarafını merdiven yapanları yazın

muhlis karakaya 12 Mayıs 2017 / 12:12

birde şunu belirteyim muğla büyükşehir belediyesi düğerekte bulunan kapalı spor salonunun alanına tekerlekli sandalyelilerin inebilmeleri için yürüyen yol yaptırmış. tebrikler teşekkürler