Vadide kaçak yapılara yıkım kararı « Hamle Gazetesi

Vadide kaçak yapılara yıkım kararı

Bu haber 09 Haziran 2013 - 18:10 'de eklendi ve 1.317 kez görüntülendi.

kelebekvadisi123132135464Kelebekler Vadisi’nde bulunan kaçak yapılar bakanlık kararı ile yıkılıyor. Vadide, 24 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında izinsiz yapılmak istenen Çadır Festivali Bakanlığın talimatı ile iptal edilmişti.
Haber Merkezi
Fethiye’de 1. derece doğal sit alanında bulunan Kelebekler Vadisi’nin Ekolojik dengesinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması yönünde konuyu hassasiyetle takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bakanlık bünyesinde çalışmalarını titizlik ile sürdürüyor. Vadide, 24 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında izinsiz yapılmak istenen Çadır Festivali Bakanlığın talimatı ile iptal edilmişti.
YIKIM KARARI ALINDI
80’den fazla kelebek türü başta olmak üzere pek çok canlıya ev sahipliği yapan Kelebekler Vadisi, bakanlığın kararıyla önce canlı türlerin korunması ve tahribat önlenirken, şimdi de kaçak yapılardan kurtuluyor. 13 Mayıs 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürlüğü, 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu aldığı karar ile Fethiye Uzunyurt köyü sınırları içindeki 1. derece doğal SİT ve 3. derece arkeolojik SİT altındaki Kelebekler Vadisinde yapılan izinsiz yapılara ilişkin, yapan ve yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Kelebekler Vadisinde bulunan depo, duş, tuvalet ve banyo gibi, beton ve ahşap tüm kaçak yapıların yıkımı hakkında alınan karar Muğla İl Özel İdare Genel Sekreterliğine bildirildi.
KELEBEKLER VADİSİ
Kelebekler Vadisi, 1. Derece Doğal Sit Alanı ve aynı zamanında 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı kapsamında. Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazine. Yöresine özgü canlı türleri nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilen 100 dağdan biri olan Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, ismini nadide bir tür olan Kaplan Kelebeği’nden almıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.