Üreticinin yeni gözdesi kayın mantarı

Bu haber 10 Nisan 2013 - 18:02 'de eklendi ve 937 kez görüntülendi.

kayinmantari1321546Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğünce 2011 yılında tütüne alternatif ürün projesi kapsamında başlatılan kayın mantarı yetiştiriciliğine bu yıl da üreticilerden gelen yoğun talep doğrultusunda devam ediliyor.
Haber Merkezi
2011 yılında Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bütçesinden temin edilen ve çiftçilere ücretsiz olarak dağıtımı yapılan misel, balmumu, gölgeleme tülü gibi kayın mantarı üretim malzemeleri ile üretime 2012 yılında devam edildi. 2013 yılında da Kayın mantarı üretim çalışmaları ücretsiz misel dağıtımı ile il genelinde devam ediyor.
Muğla Gıda Tarım ve Havyancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, “2013 yılında İl Müdürlüğümüzce kayın mantarı üretim çalışmaları saman kültüründe tüm ilçelerimizde devam ederken, özel sektörden bazı üreticilerimiz de modern mantar işletmeleri kurarak üretim çalışmalarımıza katkı sunmaya başladılar. 2011-2012 yılları arasında üretime aldığımız kütük kültüründe, üretimlerimiz verimli şekilde devam ediyor. Kütükte ve saman kültüründe üretilen mantarlar üreticilerimiz tarafından 10-15 TL arasında ücretle satılarak bütçelerine maddi katkı sağlanmıştır. İlimizde 2011 yılından önce tanınmayan kayın mantarı artık tüm tüketicilerimiz tarafından tanınmakta çeşit çeşit tüketim yöntemleri ile sofralarımızda yerini alırken, reyonlardaki yerini de sağlamlaştırmıştır” denildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.