Unutmak istediklerimizi hatırlattılar

Bu haber 08 Aralık 2016 - 0:18 'de eklendi ve 436 kez görüntülendi.

dppppDemokrat Parti İl Başkanı İsmet Köse, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası süreci değerlendiren bir basın açıklaması yayınladı.

Haber Merkezi

Demokrat Parti İl Başkanı İsmet Köse, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası süreci değerlendiren bir basın açıklaması yayınladı. Köse, 2015 seçimlerinden bu yana, hafızalardan silmek istenilen kavramlarla ve olaylarla tekrar karşılaşıldığını kaydederek, “15 Temmuz gecesi gerçekleşen hain darbe girişimi ile birkaç yıl öncesine kadar belirli kesimin ‘garip’ bir şekilde beklentilerini yansıtan ‘darbe’ sözcüğünü, acı bir şekilde yeniden hatırlayan Türkiye, akabinde yine unutmak ve hatta mümkünse demokratikleşme gayesi çerçevesinde lügatten silmek istediği kavramları hatırlamaya devam etmiştir.

Darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal, uygulamada sorunlara gebe KHK’lar, Suriye’de her an bekleyen ‘sıcak savaş’ maalesef bir türlü önü alınamayan terör saldırıları ve son olarak Avrupa Parlamentosu’nun askı kararı ve yeniden konuşulan ambargo kavramları kambur üstüne kambur olmuştur” dedi.

Demokrat Parti’nin her zaman hamasi siyaset değil ülke menfaatini ön plana aldığını belirten İsmet Köse, “Her gün umursamazlık üzerine kurulan her kurgu ülkemiz adına yeni bir karamsarlığa, yeni bir kâbusa yol açmaktadır. Bu bağlamda içte ve dışta karşılaştığımız tüm zorlukların üstesinden gelme yerine, aksine yeni zorluklar üretilmektedir. Dış siyasette uyguladığımız kararsız politikalar, AB ile olan ilişkilerimiz şimdide ekonomimizi vurmuş, dar gelirliyi sıkıntıya sokmuştur. AB ile ilişkilerimiz Demokrat Parti döneminde “Büyük Türkiye” ülküsü adına atılmış bir adımdır. Bu inancı her zaman muhafaza eden Demokrat Parti anlayışı halende sürdürülmektedir. Bu ülkenin akılcı siyasete ihtiyacı olduğu gün gibi aşikardır” diye konuştu.

Köse açıklamasına şöyle devam etti:

“15 Temmuz sonrasını salt neden kabul etmek eksikliktir. Elbette ki 15 Temmuz sonrası bir kısmı yanlış yönlendirme bir kısmı ise gücü pekiştirme adına atılan adımlar tartışılabilir ve tartışılmalıdır. Ancak Avrupa Parlamentosu’nun kararı salt 15 Temmuz ve sonrası yaşananlar üzerinden okunamaz, okunmamalıdır. Kaldı ki AP’nin karar gerekçesinde yer alan “siyasi baskıların artmış olduğu” ifadesi yine birliğin ikiyüzlülük ifadesidir; zira bu “demokrasi” diyen birliğin var olan bir “baskı”dan geçmişte haberdar olduğu, politik olarak sessiz kaldıklarını göstermektedir. Demokrat Parti olarak dileğimiz ve temennimiz, Avrupa Birliği’nin yarım asırlık bu serüvendeki emekleri, Türkiye’nin üye olması sonrası kazanımları dikkate alması, hükümetin hamasi söylemlerden vazgeçip “birlik” talebini ve birliğin kazanımlarını anlamasıdır” şeklinde son verdi.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.