“Üniversitenin yapabileceğinin %20’si yapılabilmiş!” « Hamle Gazetesi

“Üniversitenin yapabileceğinin %20’si yapılabilmiş!”

Bu haber 02 Mart 2019 - 10:20 'de eklendi ve 2.189 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek 21 Şubat Perşembe günü AM’de yaptığı Kazanımlar Hedefler” başlıklı sunumunda Temmuz 2018 – Şubat 2019 arasındaki faaliyetlerinin yanında hedeflerini anlatırken söze YÖK Başkanlığı ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a teşekkür ederek, “Rektörlük görevi 14 Temmuz 2018 gecesi tevdi edildi. İlk 48 saat hiç uyumadım. O günkü heyecan hiç azalmadı.” diye başlamış. Sonra da şöyle devam etmiş:

Çünkü bana verilen görev oldukça ağır, sorumluluğu yüksek bir görevdi. Çünkü Muğla gibi bir tarafı dağlara dayanmış, bir tarafı denizlere bakan bin 700 km sahile sınırı olan dünya tarafından tanınan büyük bir ilin rektörü olarak atanmış ve bu ilin beklentilerini karşılamak üzere benden birşeyler bekleniyordu.

Gerçekten ağır bir yük… Bırakın Muğla‘yı, size bir üniversite ile birlikte, ülkenin geleceği gençler, hocaların hocası olabilecek, ülkenin geleceğini belirleyebilecek gençler teslim ediliyor…

Bizim üniversiteden “öğrenci sayısını arttırması” dışında bir beklentimiz de kalmamıştı. Öğrenci Muğla’nın da velinimeti! Doğrusu Rektör Çiçek biz de “marka olma beklentisini” yeniden yeşertti…

 

xx           xx           xx

Rektör Çiçek uzun sunumunda “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesini iyi anlamak lazım.” demiş. Sözlerini “Bir kere bu coğrafya Dünya’da nadir bulunan bir coğrafya. Ve bizim üniversitemiz tüm ilçelere beldelere dağılmış vaziyette. Her birinde binaları, kurumları var. Bu kurumların ve içindeki personelin niteliği oldukça yüksek.” diye sürdüren Rektör Çiçek şöyle anlatmış:

Ancak benim saptadığım ve bu göreve istekli olmamın arkasındaki temel neden; Türkiyemiz jeopolitik öneme sahiptir, ama Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bu jeopolitik bölgede daha da ayrı bir jeopolitik öneme sahiptir. Dolayısıyla böyle bir yeri yönetebilmek önemli. Şu ana kadar da şu üniversitenin yapabileceğinin yaklaşık olarak yüzde 20’si yapılabilmiş durumda diye düşünüyorum.. Yani buzdağının altında yüzde 80’lik bir kısım daha var ve bunun ortaya çıkarlması gerekiyor. Bunun için de çok çalışmamız gerekiyor.

Biz Muğlalılar da üniversite öğrencilerini anlamalıyız. Onların “bize emanet ülkemiz çocukları” olduğunun farkında olmalıyız…

 

xx           xx           xx

Rektör Hüseyin Çiçek‘in adı adaylar arasında bir yıl önce, hatta Cumhurbaşkanı‘nın atamasına bir kaç gün kala dahi geçmiyordu. Atanınca söylentiler çıkmıştı. “Bir ekibin, bir gurubun adamı” diyenler olmuştu. Rektör Çiçek sunumunda idari ve akademik personele seslenirken, herkesin merakını giderecek ifadelerde de bulunmuş. Şöyle:

Bu kadar öğrencinin, bu kadar kurumun, bu kadar personelin sorumluluğu oldukça yüksek ve atandığım günden beri aralıksız çalışıyorum. O gün tek başıma başlamıştım, herhangi bir ekibim, şu olacak bu olacak düşüncem de olmamıştı. Görevi aldıktan sonra ekibimizi oluşturmaya başladık. Bugün burada sizlerle beraber büyük bir ekip olarak üniversiteyi yönetmeye devam ediyoruz. Şu ana kadar yaptıklarımızı birlikte yaptık.

Ardından “Peki biz farklı olarak ne yapmak istiyoruz, olaya nasıl bakıyoruz, nasıl çözümleyeceğiz, nasıl o yüzde 80’i açığa çıkartacağız?” diye sorup, yanıt verirken de “Bir kere benim üniversiteye bakışım, üniversitede olmazsa olmaz üç temel ayak var. Bunlardan bir tanesi öğrencilerimiz. Öğrenci bizim velinimetimiz. Öğrenciyi merkezimize aldık ve onun etrafında dolanıyoruz.” ifadesinde bulunmuş.

 

xx           xx           xx

Üniversiteye başladığı yıllarda 20 üniversite olduğunu, o yıllarda çoğu öğrencinin açıkta kaldığını, bugün ise üniversiteye rahatlıkla girildiğini, ama artık öğrencilerin kaliteli üniversitelere kaymaya başladığını ve özellikle doğu illerinde üniversitelerde ciddi düşüş yaşandığının altını çizen Rektör Çiçek, “Bizde bu yıl toplam öğrenci sayımızda bin 500 civarında azalma oldu.Ama bizdeki azalma diğerlerine göre daha düşük.” diyerek “Sürdürülebilir Üniversiteyi” şöyle anlatmış:

Öncelikli olarak şunu anlamamız lazım. Eskiden olduğu gibi öğrenci önce eğitim alsın, sonra ne yaparsa yapsın mantığı yok. Mutlaka öğrenciyi üniversiteye aldıktan sonra onunla ilgilenmeli daha sonrasını düşünmeliyiz. Ve öğrenci sayımızı bu sayılarda tutmak ve mümkün olduğu kadar yüksek puanlı öğrenciler almalıyız. Artık sürdürülebilir üniversite gündemde.

Türkiye‘nin bugün itibariyle 5 yıl sonra Dünya‘da ilk 10 ekonomiden biri olmayı hedeflemiş durumda olduğunu belirterek, “Peki bu hedefe nasıl ulaşacak?” diye soran Rektör Çiçek kendi sorusuna yanıt verirken şunları söylemiş:

Birilerinin bir şey yapması lazım. Üniversitelere burada çok görev düşüyor. Üniversiteler dinamo gibidir. Biz Muğla’dan Türkiye’nin bu büyük hedefine katkı vermek zorundayız. Nasıl vereceğiz? Eskiden olduğu gibi direkt tüketerek değil, ayrıyeten ekstra bir şeyler yaparak, yani alana çıkarak bilgimizi ürüne, teknolojiye dönüştürerek bir şeyler yapmak durumundayız. Aksi durumda öğrenci sayımız azalır, kalitemiz de düşer, bir süre sonra bu mekanlar artık anlamsız hale gelir. Proaktif olarak bugünden ileriyi görüp Türkiye’nin hedeflerini görüp, ona göre kendimizi yenilememiz gerekiyor. Sürdürülebilir bir üniversite olmak zorundayız.

 

xx           xx           xx

Sürdürülebilir Üniversite olabilmek için olmazsa olmazlardan üçüncüsünün “İki temel ayağın stabil olması için olmazsa olmaz ayak spor, kültür ve sanat faaliyetleridir” diye özetleyen Rektör  Çiçek “Eğitim” ile ilgili şunları anlatmış:

Eğitimin amatör değil profesyonel ligte yapılması lazım. 5 fakülte 22 programda akreditasyon başlattık. Yıl sonunda bitecek. ÖSYM Klavuzuna bu değerleri koyduğumuzda öğrencilerin bizi tercihi artacak. İlk etapta Eğitim Fakültesi’nde 11, Mühendislik Fakültesi’nde 5, Fen Fakültesi’nde 1, Edebiyat Fakültesi’1, Turizm Fakültesi’nde 3, Tıp Fakültesi’nde 1 bölüm akredite olacak. Bu cazibeyi arttıracak. Arkadaşlarımız 6 ayda bu kadar başardılar. Öğrenci gelecek medyadan yazacak, sadece ‘ev kiralarından, barınmadan’ şikayet edecek.Yurt yaptırmaya çalışıyoruz. Mezun Bilgi Sistemi güncellendi. Kariyer Planlama ve Mezunlarla İlişkiler Koordinatörlüğü oluşturuldu. Akredite olmuş bir üniversitede mezunlarınızı takip etmelisiniz. Eğiticilerin, öğretmenlerin eğitimi (Pedegojik eğitim ) kalktı. Yüksek Lisans oldu. Yüksek Lisans vereceklerin sayısı 5 ile 10 arasında olacak bu üniverstelerden biri olmak istiyoruz. Geçen hafta Ankara’ya gittik kendimizi anlattık. Dosyalarımızı bıraktık. Bu işin peşindeyiz.

Sunumunda marka bir üniversite olmak istediklerini belirten Rektör Çiçek, “Muğla olamazsa başka bir yer kolay kolay olamaz.” derken de, hizmetiçi eğitime önem verdiklerini, Çevrimiçi Teknoloji kullanımı yanında ademik personele yabancı İngilizce, İtalyanca ve Latince kursları düzenlendiğini söylemiş.

 

xx           xx           xx

AKM‘nin üst katında 4 odada “Klinik Psikolojik Uygulama Araştırma Merkezi” açtıklarını ifade eden Rektör Çiçek bu konuda da “Muğla halkına psikolojik destek ve terapi hizmeti verebileceğiz. Burada  Psikolojinin alt alanlarında Deneysel Çalışma yapmak isteyen  akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz için Psikoloji Labaratuvarı da kuruldu.” bilgisi vermiş. Üniversitenin tanıtımına önem verdiklerini belirtirken, “Web sayfası ve sosyal medya kullandığımız gibi, etkinliklerimizi canlı yayın olarak veriyoruz… Logo çalışması yapıyoruz. Logomuzun tam bir logo olmadığı iddiaları var. Kurumsal kimliğimizi ifade edeebilmek adına Ulusal basına tanıtım ilanları veriyoruz. A Kapının yeni yüzü hazır. Para bulursak yapacağız. Üniversitemiz ayrı bir imaja bürünecek.” ifadesinde bulunmuş.

Engelsiz Üniversite” kapsamında “Turuncu Bayrak” başvurusu yaptıklarını da belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek‘in verdiği bilgilere göre, geçen 8 ayda İŞKUR ile dezavantajlı öğrenciler için “Hayata Yolculuk” protokolu yapılmış, ihtiyacı olan gençler işe yerleştirilmiş; Kampus Yaşamı cazip hale getirilmeye başlanmış; C Kapı önünde sürekli çorba dağıtımı yapılır olmuş, arada pilav, balık dağıttığımı yapıldığı da olmuş; Mavi Çatı‘da “Öğrenci Toplulukları Merkezi” hizmete açılmış. Rektör Çiçek bu konuda da şöyle demiş:

Burada öğrencileri biraraya getiriyoruz. Topluluklarla bir insan fobileri ile değil hobileri ile yani sevdikleri şeyle para kazanır. Öğrenciler burada hobilerini keşfedebilirler, dağcılıkla veya tiyatro ile tanışabilirlar. Ortak kullanımı teşvik için yapılmış büyük bir projedir bu… Bu projenin ürünü Türkiye’ye yansıyacaktır. Buradan hobilerini bularak çıkan öğrenciler mutlu insan olacaklardır. İyi bir girişimci, iyi bir yönetici, iyi bir anne baba olacaklardır. İyi bir birey olma yolunda yürüyeceklerdir.” demiş.

Bugünler de adaylar “Muğla kazanacak”, “Birlikte kazanacağız” gibi sloganlar kullanıyorlar. Rektör Çiçek de sunumunu “Ana kucağından hayatın sonuna kadar üniversite… Hepbirlikte Çalışıp Başaracağız.” diye noktalamış. Umutlandım…

——————————                                                    ——————————

GÜNÜN SÖZÜ:Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim; Bugün ise bilgeyim, kendimi değiştirdim. (Mevlana)

ÇİVİ

CHP’nin Bodrum adayı Ahmet Aras oldu. Arkadaşım, “Doğru ismi bulmuşlar. Baştan neden O’nu atamamışlar ki?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ramazan TAŞCI 08 Mart 2019 / 17:32

Hüseyin Çiçek hocanın heyecan dolu, idealizm kokan videosunu ve konuşma öncesindeki muhteşem konseri izlemek isteyenler üniversitenin youtube kanalından ulaşabilirler: https://www.youtube.com/watch?v=RzQGoIYozSY