ÜNİVERSİTE´NİN HEYECANI, HAYALİ…

Bu haber 19 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 579 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar önceki gün “basına” yazılı açıklama yaptı. Aslında açıklama bana ve meslektaşım Nejat Altınsoy’a yapılmış bir açıklama… Sayın Rektörün açıklamasında her ikimizde “yalanlanmışız”!.. Şimdi herkes benden bu gün yanıt vermemi bekliyor olabilir. Ama bu günkü yazım hazırdı. Yarın gündemimde CHP var. Sonra söz verdiğim için Milletvekili Ali Boğa’nın açıklamasını paylaşacağız. Sakın yanıt vermeyeceğim sanılmasın. Acelesi yok. Yanıtım biraz demlensin.
 
xx     xx     xx
Dünkü yazımda Muğlalıların 60’lı yıllarda başlayan üniversite hayalini eski Bakanlar İlyas Karaöz ve Erman Şahin’in anılarından aktarmaya çalıştım. Anıların konuştuğu o söyleşide dünkü yazımda da vurguladığım gibi dönemin Muğla Valisi Dr. Lale Aytaman, “Hayal görmelisiniz, rüya görmelisiniz. Bunları gerçekleştirmeye çalışmazsanız, hayatın anlamı yok. Bir sabah defterime şu notu düşmüşüm: Bu sabah yine tatlı bir heyecan içindeyim. Bu heyecanını yitirirsen emekli ol…” diyordu.
Bir işe soyundu iseniz heyecanınız, hayalleriniz ve rüyalarınız olmalı. Biri işi yürütürken de Sayın Aytaman’ın dediği gibi heyecanınız, hayalleriniz tükendi ise o işi bırakacaksınız…
 
xx     xx     xx
Sizin hayaliniz var mı?.. Benim var… “Bir hayalim var”… Olmasa bu köşede işim ne! Aslında yazılarımın orasına burasına hayallerimi sokuştururum. Bir gün adamakıllı paylaşırız.
Herkesin kendince hayalleri, rüyaları vardır. “Bir hayalim var” diyen ilk kişi Martin Luther King olmuştur. Kendisi sözleri ve şiddet içermeyen mücadele yöntemi sadece siyahlar için değil, tüm sömürülen ve ezilen toplumlar içinde bir model olmuştur.
Dr. King 1960’lar Amerika’sının insan hakları, insanlık onuru, eşitlik ve özgürlükler açısından bir hayli zayıf görünen ayrımcı, baskıcı ve yasaklayıcı anlayışını çok edebi bir dil ve üslup içinde anlattığı ünlü hitabesine “Bir Hayalim Var!” diye başlamıştır.
Ünlü hitabesinde Dr. King “Gün gelecek, bu ulus ayağa kalkacak ve kendi inanç değerlerini tam anlamıyla yaşayacak. Şu husus apaçık ortadadır ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır.” diyordu.
Bizde de “Bir hayalim var” diyen ilk kişi rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu olmuştu. O da, “Bir hayalim var; Bütün vatandaşlarımızın ay yıldızlı bayrağın altında şerefle yaşadığı, bir TÜRKİYE hayal ediyorum. Bir hayalim var; Başını örtenle açanın aynı üniversitede yasaksız, kavgasız kardeşçe yaşadığı bir ülke hayal ediyorum. Bir hayalim var; Kürt, Türkmen, Alevi, Sünni ayrımı olmadan, zengin, fakir, yoksul ayrıcalığı görülmeden imtiyazsız, sınırsız kaynaşmış bir TÜRKİYE istiyorum…” demişti.
 
xx     xx     xx
“Bir hayalim var” demek elbette yetmiyor. Hayalinizi iyi anlatabilmelisiniz ve o hayalinizi gerçekleştirebilmeniz için heyecanınız olmalı…
KAMUSEN Başkanı Hasan Gezgin’den de “Sayın Özcan Özgür, ‘Muğla Üniversitesi’nde Skandal’ başlıklı yazınızı okudum. Öncelikle belirtmek isterim ki Rektör Sayın Harmandar’ın konuşmasına tamamen katılıyorum. Sayın Harmandar’ın böyle bir toplantıda Üniversite çalışanlarının, akademisyenlerinin sıkıntılarını gündeme getirmesi, üniversitedeki fiziki çalışma ortamlarının uygunsuzluğundan ve üniversitenin gelişmesinin ve büyümesinin önündeki engelleri ortaya koyması kanımca takdire şayan bir durum.” diyen açıklama alırken, iki gündür yazdığım yazılara da AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’den yanıt geldi. Milletvekili Özden de şöyle diyordu:
“Bir rektörün üniversitesinin ve çalışanlarının sorunlarını dile getirmesinden daha doğal bir şey olamaz. Milletvekilliğim bir yana bir akademisyen olarak saygı duyarım. Buna tepkimiz olamaz. Ancak o gün sıradan bir gün değil, üniversitemizin 20. kuruluş yıldönümünün kutlandığı bir gündü. O gün üniversitemizin fiziki yapısıyla, akademik gelişim ve başarıları ile 20 yılda nerelerden nerelere geldiğinin anlatılması, bu gün üniversiten önündeki projeksiyonun, hayallerin, hedeflerin de ortaya konması gerekirdi. Yakın zamanda 200’e yakın üniversitemiz olacak. Muğla Üniversitesi o 200 üniversiteden biri mi olacak, yoksa Muğla’nın değerlerinden, özelliklerinden yola çıkarak yeni bir misyon ve vizyonla farklılığını, özgünlüğünü ortaya mı koyacak? O gün bu sorunun da yanıtı verilmeliydi. Biz basın toplantısına değil, kuruluş yıldönümü kutlamasına gelmiştik.”
 
xx     xx     xx 
Bir de üniversite çevresinden ve Muğlalılardan “O gün bir önceki Rektör Prof. Dr. Şener Oktik neden yoktu?” soru geldi. Nedense basınımız da fark edemedi, atladı o “yokluğu”!..
Seversiniz, sevmezsiniz, 20 yıllık üniversitenin 8 yılına olumlu, olumsuz damgasını vurmuş olan Rektör Oktik de her sene akademik açılış törelerinde iktidarı da eleştirmekle birlikte “Nereden nere gelindiğini, yaptıklarını, yapamadıklarını ve yapacaklarını” anlatırdı.
O gün Rektör Harmandar tarafından yapılan konuşma, bir “20. kuruluş yıldönümü konuşması” değildi…
 
xx     xx     xx
“Yok, saymayı” anlayamıyorum.
28 Nisan 2012 akşamı, saat 20.30’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde “ŞAHİDİ” konferansı var. Konferansı Prof. Dr. Sadi Çöğenli verecek. Üniversitenin sayfasında, soyadı, “ÇÖHENLİ” olarak yazılmış. Etkinlik, Müftülük etkinliği gibi görünüyor, ama konferansçıyı Üniversite getiriyor. Şaşırdım…
Konferansa gelecek kişinin bugüne kadar Şahidi ile ilgili tek satır yazısı yok. 20. kuruluş yılını kutlayan Üniversite, bu 20 yılda şehrin en önemli kültürel değerlerinin başında gelen Şahidi ile ilgili hiçbir bilgi birikimine sahip değil mi ki taaa Erzurun’dan konuşmacı getiriyor. Muğla Üniversitesi’nde 20 yılda “Şahidi”yi anlatacak bir hoca yetişmedi mi?!!
Ben biliyorum, o üniversitede Şahidi hazretlerini anlatacak hocalar var. Onları seversiniz sevmezsiniz, bu bir emeğin yok sayılması değil midir?
Anlamak istiyorum, anlayamıyorum…
 
xx     xx     xx
Bir de yazılarımızla Rektör Prof. Dr. Harmandar’ı yıprattığımızı söyleyenler var. Sayın Harmandar’ı bir insan olarak onlardan daha çok severiz. Eğer biz yanlışı, eksiği ortaya koymazsak “her şeyin yolunda gittiğini sananların ellerinde”  Sayın Harmandar ile birlikte üniversitemiz yıpranmaya devam eder… Olan Muğla’ya olur!
(19.04.2012)
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.