Üniversitemizin Tıp Fakültesi Kompleksi Hayırlı Olsun

Bu haber 14 Ocak 2016 - 0:20 'de eklendi ve 3.199 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Tıp Fakültesi Hastanesi binaları yükseldikçe gururlanıyoruz. Bu hastane yeri hakkında uzun yıllar tartışmalar sürmüştür. Öyle bir zamana geldik ki, Rektörümüz Mansur Harmandar bugünkü hastane binalarının yükseldiği arsanın Orman Bakanlığı ile anlaşma yapıldığını müjdelemiştir. Acaba bu inşaat devam ederken kim dekan olacak gibi düşüncelerimde olmuştur. Acaba belediye nasıl destek olacaktı? Böyle düşünmeye bizi zorlayan geçmişte hastane yeri için hiç de yakın durmadıkları olmuştur. Hastane arsasını Düğerek Mahallesi yolu civarına tavsiye edilmiştir. Eski hastanenin kaldırılması gibi acayip tartışmalar yaşanmıştır. Şimdi bunları düşünmenin hiç faydası yok ama gene de üniversitenin geçirdiği badireleri benim yaşadıklarımı anlatmayı görev sayıyorum;

İşletmecilik Yüksekokulu Üniversitenin Nüvesi Olacaktı ve Oldu

1968’lerde Senatörümüz Haldun Menteşeoğlu İmar Bakanı idi. Bakanlık makamında ben il genel meclisi üyesi olarak, bir gurup köy muhtarlarımızla niye geldiğimizi anlatırken, heyecanlı iki sayın kişi geldi ve bizim konumuzun önüne geçmek zorunda olduklarını sonradan öğrendik. Gelen sayınların birisi bizim Muğla Senatörümüz İlyas Karaöz idi. Öteki sayında Muğla’mızın gururu Profesör Cenap Birgili elindeki dosyanın menşeini anlattılar. Muğla’ya Yüksek İşletmecilik Okulu açılabilirmiş ve üniversitenin yapması gereken ne varsa yapılmış, şimdi YÖK’ten onay alınması gerekiyor. Menteşeoğlu çok memnun vaziyette YÖK Başkanı olan Sayın Doğramacı’ya bağlandı ve hal hatırdan sonra konuyu açınca, valinize sor bakalım yeterli bina var mı? Anında validen olumlu cevap geldi binamız var. Muamele Cumhurbaşkanın onayına kalmış oldu. Bu kadar acil ve heyecanla başlanan konu araya giren siyasi ve yarım ihtilal yüzünden okul Muğla’ya 1974’lerde açılabildi.

Üniversite Müjdesini Bize Başbakan Özal Verdi

1984’lü yıllarda Ahmet Altıntaş ANAP Milletvekili, Şükrü Zeybek ANAP Muğla İl Başkanı, Hamdi Yücel Gürsoy Anadolu Lisesi Yaptırma Derneği Başkanı, Özer Cezayirli Muğlaspor adına, Hüseyin Nizamoğlu Hamle Gazetesi adına SİT konusu için gidenler Ankara’da birleşerek Başbakana çıkıldı. Hepimiz birden Muğla heyetiyiz. Evvela Muğlaspor için istediğimiz binanın Kötekli Köyü’ne olacağını duyunca heyecanlanan Merhum Özal, Milli Eğitim Bakanına (Emiroğlu) Anadolu Lisesi ile iki binayı hemen programa al acil olarak bitirilsin. Emiroğlu ezilip büzülüyordu, şöyle dedi, “Efendim bütçemiz bitti, nasıl yaparız” deyince Merhum Özal ayağa kalkarak şöyle dedi, “Ne demek ödenek yok. Ek bütçe yap efendim. Bu bina ne kadar önemli biliyor musun sen? Bu bina Muğla Üniversitesi’nin gençlik ve spor binası olacak…” Emiroğlu peki dedi çıktı. Bizler üniversitenin muhakkak olacağını biliyorduk ama bu hükümetinde çok gayret içinde olduğu bizi çok sevindirdi. 1991’de Demirel ile Erdal İnönü ortak hükümetinde bizim Erman Şahin verimli bir bakan idi. Onun döneminde üniversite açılması için hazır olan vilayetler içinde Muğla’da var.

Yüksekokul kararı verilirken Demirel var. Bu defa gene Demirel var. Erman Şahin Demirel’in adamı idi. Çünkü Muğla’yı çok severdi. Havalı bakan olan Erman Bey, bakanlar kuruluna bastırıyor. Karar çıktıktan sonra da Geli’nin binalarının hemen devir edilmesi sağlandı. Şansımız çok iyi gitti Kurucu Rektör Fığlalı ve günün valileri, bihakkın gayret içinde iken, Demirel Muğla’ya geldi üniversitede toplantıda konuşmadan önce Koçman’ı gördü ve kendisine burası bir ağa bekliyor derken, etraftan hıh diyenler oldu ki, siz ağır olun bakalım, AĞA’nın eli tutulmaz, göç giderken denkleşir sözü ünlüdür.

Güzel Sanatlar Fakültesi İçin Bina Vermedik

Üniversite ilk kurulunca Sandraz Dağı’ndan su gelecekti. Kurucu Rektör Fığlalı, Belediye ile birlikte getirelim dedi mi bilmiyorum ama halk olarak ve biz Hamle Gazetesi olarak çok gayret ettik. Belediye benim kuyularım yeterli demiştir. Her şeye rağmen bugün Belediye ile Üniversite ahenk içinde olduğu seziliyor. Eski Adliye Binası ve civarını üniversiteye verin. Güzel Sanatlar Akademisi açalım teklifi reddedildi.

Rektör Harmandar ve Dekan Nevrez Aydoğan

Rektörümüz 2000’li yıllarda ilk rektörlük seçiminde 200 oy alarak seçimi kazandığı halde günün Cumhurbaşkanı 75 oy alan adayı rektör tayin etmiştir. Seçim günü tekrar geldiğinde de en çok oyu kendisine veren akademi kadroları ile adeta kaynaşmışlar görüyorum. Çünkü Üniversitede olay olmuyor. Ülke ve dış ülkeler ile diyalog içinde olmaları ayrı, Tıp Fakültesi Dekanını da Üniversite camiası yakın duruyor. Benim teşhisim böyle… İlk günlerden bizlere en yakın duranlardan da söz etmek isterim. Bizim Hamle Gazetesi kurulurken şirketimize ortak olan Gavcar’lar vardır. İşte o aileden olan Erdoğan Gavcar, İşletmecilik Yüksekokuluna ilk sıralarda müdür atanan Aslan Eren, gene bize yakın duran eskilerden Namık Açıkgöz, daha ilerde yazılarımda bahsedeceğim çok sayın var. Netice de esas önemli olan konu da şudur; Ak Parti Belediye seçiminde Rektörümüzü aday gösterdi. Seçim sonu tekrar rektörlük seçimi olması garip ama oldu. Bu seçimin neticesi ve camianın asaleti beni çok duygulandırmıştır. Dilerim Nazar değmesin…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.