ÜNİVERSİTEMİZİN ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEĞİ

Bu haber 30 Nisan 2013 - 10:02 'de eklendi ve 960 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

25 Nisan günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, terörü bitirme konusunda yaşanmakta olan çözüm sürecine, üniversitelerin ve kamuoyunun katkıda bulunmasıyla ilgili bir “Senato Bildirisi” yayınladı.
Üniversite Senatosu’nun kabul edip yayınladığı bu bildiri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, ciddi bir evrilme trendine girmiştir.
2002-2010 arasında, 28 Şubatçı bir zihniyet tarafından yönetilen üniversite, ilk defa bu milletin hayrına bir iş yapmıştır.
Neydi o 2002-2010 arası öyle?…
Rektör, başta Tandoğan Mitingi olmak üzere her mitinge otobüs kaldırır; ikide birde Üniversiteler Arası Kurul bildirilerine imza atar… Olura olmaza adam gönderir ki Ak Parti’ye toplumsal muhalefet olsun.
2006 Mayıs sonuna kadar Üniversite Yönetim Kurulu üyesi idim ve çok defa, Yönetim Kurulunda “Sayın rektör yayınladığınız bildiri politik bir bildiridir ve benim görüşlerimi yansıtmamaktadır. Politika yapmak istiyorsanız, bir YÖK partisi kurar, orada siyaset yaparsınız. Kamu parasıyla siyaset yapamazsınız.” demişimdir. Bunun şahitleri henüz aramızda. Hatta şu anda bazıları Üniversite yönetiminde.
Üniversite personeli 21 Ekim 2003 günü rektörün gönderdiği bir maille, 24 Ekimde Ankara’da yapılacak mitinge gitmeye zorlanırken, “Bu mitinge gidilmesine karşıyım.” diyen tek kişi ben idim yönetim kurulunda. (Bunun da şahitleri aramızda; sorabilirsiniz.)
2002-2010 arasında, bu milletin vicdanını kanatanlara karşı gıkı çıkmayanlar, şimdi tutmuş, üniversitenin yayınladığı bildiriyi eleştiriyorlar. 28 Şubat’ı bin yıl devam ettirmeye çalışanlar zamanında neredeydiniz hanımlar, beyler?… O zaman süt dökmüş kedi gibiydiniz… Hatta günü geldi 28 Şubatçılarla iş birliği yaptınız ve “Kendimi 28 Şubat’ın sivil generali olarak görüyorum” bile dediniz… O zaman üniversite siyasallaşmamıştı da şimdi mi siyasallaşıyor?… O zamanlar, susanların şimdi konuşmaya hakkı yok.
Bildiri metni, bence gayet mülayim ve ortadan bir metin. Özet olarak ne deniyor metinde? “Akan kan dursun… Toplumsal birlikteliğimizi güçlendirelim… Ön yargılarımızı, yani ezberlerimizi bozalım ve yeni yüzyılın değerlerini üreterek düşünelim. Çözüm süreciyle ilgili herkes bir şeyler üretsin ve bu ülkede terör bitsin. Ayrıca üniversiteler kendilerini 2023 vizyonuna göre ayarlasın.” deniyor.
Metin, birleştirici ve olumlayıcı bir metin. 28 Şubatçılar gibi ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı bir metin değil; kavrayıcı, herkesi kucaklayan bir bildiri.
Bu ülkenin barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bir ülke olmasını istemek, üniversitelerin temel özelliklerinden biridir.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Senato bildirisinde şu olumlu cümleler dikkat çekici:
“Ülkemiz ve devletimiz adına daha yaşanabilir refah toplumuna sahip bir Türkiye isteğimizin gerçekleşmesine vesile olması gerektiğini arzu ettiğimiz bu sürecin, mağdurları ve kamu vicdanını rahatsız etmeyecek bir demokratik toplum oluşturmaya dönük çabaların sonuçsuz kalmaması için hem birey hem de toplum olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemizin de, ülkesini seven her vatandaşın görevi olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle toplumsal birlikteliğimizi güçlendirecek meşru ve yapıcı her türlü inisiyatifin aydın birikimin katkısıyla oluşturulması yönündeki çalışmalara ve bilimsel etkinliklere gereken desteğin verilmesi gerektiğine inanıyoruz.”
Bu cümlelere karşı çıkmak mümkün mü?
Terörün bitmesini ve PKK tarafından zedelenmiş kardeşliğin yeniden tesis edilmesini istemek kadar doğal ve bilimsel bir talep olabilir mi?
Şu cümlelerin neresine itiraz edebilirsiniz?
“2023 vizyonunu gerçekleştirmek için her alanda atılım içinde olan ülkemiz, siyasi olarak da elini-kolunu bağlayan önyargılardan kurtulmalı ve toplumun her kesimini içine alabilecek bir yapıya kavuşmalıdır. Önyargısız, siyasi tercihlerin üstünde, diyaloga açık hoşgörü sahibi aydın bireyler olarak sağduyulu her insanımızı bu sürece olumlu katkı yapmaya davet ediyoruz.”
“Bu sorun, ancak siyaset üstü tavırlarla aşılır” diyor metinde. Yalan mı?… Can ve kan, iç siyaset malzemesi yapılır mı?
Kim ne derse desin, üniversitemizin böyle bir bildiri yayınlaması, son derece isabetli olmuştur. Bütün üniversiteler susarken, üniversitemiz, bu konuda ilk bildiriyi yayınlayarak terörün bitirilmesi konusunda net bir irade sergilemekle, bir öncü rolü üstlenmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.