Üniversitemiz « Hamle Gazetesi

Üniversitemiz

Bu haber 08 Ekim 2018 - 0:33 'de eklendi ve 2.099 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde bugüne kadar görev yapan bütün rektörlerin kendilerine göre hizmetleri oldu.

Üniversiteyi yöneten rektörlerin, iş üretebilmek için insanların konforlarını azaltma talepleri kaçınılmaz olarak ortaya çıktı. Kimi, sorunları üniversite içinde çözmeye çalışırken, kimi ise sorunlar için de soruşturma ve mahkeme yolu ile çözüm üretmeye çalıştı.

Bugün alt yapısı gerçekleşmiş. Kadrosu oluşmuş, kuruluş karmaşasını çözmüş bir eğitim yuvamız var.

Ancak üniversitemizin ilçelere yayılan fakülteleri gelecek için tehlike sinyalleri veriyor. Ülkemizde 200’e yakın üniversite var. Öğrenciler kendi illerinde eğitim alma imkanına kavuştular.

Başka illerden öğrenci almak isteyen üniversitelerin farklı olması gerekiyor. Bunun da yolu kaliteyi arttırmaktan geçiyor.

Muğla doğal güzellikleri, konforu ile cazip bir yer. Bunun yanında akademisyenlerin proje üretmeleri, fikir geliştirmeleri, ulusal ve uluslararası düzeyde makaleler yazmaları gerekiyor.

Günümüzde artık eğitim kalitesi ise mezunların hemen iş bulabilecek donanımda olmasıyla ölçülüyor.

Hiç tercih edilmeyen bölümlerden kurtulup, önce ilimizin sonra ülkemizin hayatında yer alacak cazip branşlara kaymalıyız.

Kampüs üniversitesi olmalıyız. Bilgiyi kampüste yoğunlaştırıp, farklı dalların akademisyenlerini ortak projelerde bir araya getirebilmeliyiz. Biz Türkler gurup çalışmasına bir türlü alışamadık. Üniversitemizin bu konuda halkımıza örnek olmasını bekliyoruz.

Kampüs üniversitesi kavramından anladığımız ise, etrafı tellerle çevrilmiş bir alan değildir. Örneğin Mimarlık Fakültesi’nin şehir merkezine çekmeliyiz. Bunun içinde Kız Meslek Lisesi binasını mutlaka Mimarlık Fakültesi’ ne vermeliyiz. Bu kararın alınmasında siyasi iradeye ihtiyacımız var. Ak Parti milletvekili olan iki arkadaşımdan bu konuyu ısrarla takip etmelerini bekliyorum.

Bir zamanlar Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kaybettik. Bu tür yanlışlardan kaçınmalıyız. “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” düsturuna sahip bir milletin evlatlarıyız. Gereken desteği vermeli, gereğini yapmalıyız. Gelecekte sadece eserler konuşacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.