Üniversiteden 50 işçi için açıklama

Bu haber 05 Ocak 2017 - 0:08 'de eklendi ve 829 kez görüntülendi.

aciklamaMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü, geçtiğimiz günlerde 35’i temizlik, 15’i güvenlik olmak üzere toplam 50 işçinin işten çıkarılması nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörlüğü, geçtiğimiz günlerde 35’i temizlik, 15’i güvenlik olmak üzere toplam 50 işçinin işten çıkarılması nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin güvenlik ve temizlik işleri, ilgili yasalar gereği özel şirketlerden ihale yoluyla hizmet alındığına dikkati çeken açıklamada, “Geçen yıllarda, bakanlık izni alınmak kaydıyla temizlik ve güvenlik işçi sayısı yüzde 20 artırılabiliyordu. Dolayısıyla 2016 yılında bu artırıma giderek, güvenlik elemanı sayısında 15 artışla 134 kişiyi, temizlik elemanı sayısında ise 35 artırımla 223 elemanı işe aldık. Ancak Maliye Bakanlığı’nın 19 Aralık 2016 tarihli genelgesi sebebiyle, Sayın vekillerimizin de desteğini alarak Daire Başkanımızla Genel Sekreter Yardımcımızı Ankara’ya gönderip girişimde bulunmamıza rağmen, tasarruf tedbirleri çerçevesinde gerekli izni alamadığımız için, 2017 yılında temizlik işçisi ve güvenlik elemanı sayısında eksiltmeye gitmek zorunda kaldık. Bütün üstün gayretli çaba ve çalışmalarımıza rağmen 2017 yılında temizlik işçilerinde 188 kişilik; güvenlik elemanlarında 119 kişilik izin alabildik. Dolayısıyla hiç istemeyerek de olsa 2017 yılında temizlik işçilerinde 35, güvenlik elemanlarında 15 kişilik eksiltmeye gitmek zorunda kaldık” ifadeleri yer aldı.

Tekrar işe alınacaklar 

İşten çıkartılan güvenlik elemanı ve temizlik işçileri için üniversitenin ilgili ödeme kaleminde herhangi bir sıkıntısı olmadığı anlatılan açıklama şöyle devam etti:

“Eksiltme işleminin uygulanmasında ise, temizlik işçilerinde disiplinsizlik durumuna rastlanılmadığı için, ilkeli bir şekilde, hiçbir haksızlığa mahal vermeden ilgili iş kanununa göre en son işe girenden başlayarak başa doğru sırasıyla eksiltme yapılmış; yine ilkeli bir şekilde güvenlik elemanı eksiltilmesinde de disiplinsiz olanlar başta olmak üzere, aynı usulde işlem yapılmıştır. Eksiltme yoluna gittiğimiz bütün güvenlik elemanları ve temizlik işçileri de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ailesinin birer üyesidir. Gelişen ve büyüyen bir üniversite olarak çok sayıda güvenlik elemanı ve temizlik işçisine ihtiyacımızın bulunduğu bir gerçektir. Elimizde olmayarak ve hiç istemeyerek yaptığımız bu eksiltmeler, elbette temizlik işleri ve güvenlikte aksaklıklara yol açacaktır. Ancak Sayın milletvekillerimiz, bu kadroların yeniden alınabilmesi için üstün gayret göstermektedirler; bu konuyla ilgili olarak, izinlerin yeniden alınması hususunda, Sayın milletvekillerimizden sevindirici haberler almaktayız. Gerekli izinlerin tekrar alınmasıyla, ailemizin ferdi olarak kabul ettiğimiz güvenlik elemanı ve temizlik işçilerimiz tekrar işe alınacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.