Üniversitede ‘İstihdam Fuarı’

Bu haber 30 Mart 2017 - 1:25 'de eklendi ve 573 kez görüntülendi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından çalışan ile işvereni bir araya getirebilmek amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Muğla. 3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’ düzenlendi. Fuar kapsamında üniversitede öğrenim gören öğrencilerin yanı sıra öğrencilerin iş arayan çok sayıda genç açılan stantlara büyü ilgi gösterdi.

Kadir Tamer

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından çalışan ile işvereni bir araya getirebilmek amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Muğla. 3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’ düzenlendi. Fuar kapsamında üniversitede öğrenim gören öğrencilerin yanı sıra öğrencilerin iş arayan çok sayıda genç açılan stantlara büyü ilgi gösterdi.

Fuarın açılışına Muğla Valisi Amir Çiçek ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar’ın de aralarında bulunduğu yöneticiler, çok sayıda işveren ve başta turizm olmak üzere sektör temsilcileri ile üniversite öğrencileri katıldı.

Açılış öncesi sağlık ve turizm sektöründe hizmet veren ve en çok kadın istihdamı sağlayan işadamı Hamdi Yücel Gürsoy, “Tecrübe Konuşuyor” etkinliğinde üniversite öğrencilere ve vatandaşlara deneyimlerini anlattı

Fuarın açılışında konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek,  vatandaşların kabiliyetine, becerisine ve pozisyonuna göre iş bulabilmesinin yanında işverenlerin de aradığı niteliklere sahip işçi bulması için düzenlenen fuarın önemli olduğunu söyledi.

Devletin insanlara yönelik ve insan odaklı hizmetlerin en önemlilerinden birinin istihdam sağlamak olduğunu belirten Çiçek, Muğla’da amaçlarının istihdam alanlarını gün geçtikçe büyütmek ve işsizlik oranını en alt seviyelere çekmek olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliğinin istihdamın artışında etkili olduğunu belirten Çiçek, “Cumhurbaşkanımız Milli İstihdam Seferberliğini başlattığında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğümüz ile eksiklerimizi tespit ederek, yapılması gerekenler konusunda çalışmalarımıza başladık. İşverenlerimizle bir araya gelerek projenin kendilerine kazandıracaklarını anlatarak istihdam seferberliğini duyurmaya çalıştık. En kısa sürede bu çalışmalarımızın sonuçlarını aldık. İki aydan az bir sürede 10 bine yakın vatandaşımız bu projeden faydalanarak iş sahibi oldular. Muğla’da hedefimiz 30 bin kişi. Ben inanıyorum ki yılsonuna kadar 50 bini de geçeceğiz” dedi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güçlü bir ülke olduğuna işaret eden Çiçek,  her geçen gün daha da güçlenerek yeni Türkiye hedeflerine doğru ilerlediğini, yeni Türkiye hedeflerine durmadan ilerlemenin yolunun ise çalışmaktan, istihdamdan ve ekonomiden geçtiğini dile getirdi.

81 ilde 35 bin ziyaret

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar ise

Ocak ayında başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında 81 ilde 35 bin ziyaret yapıldığını söyledi.

Çalışmaların ikinci turunda tekrar 81 ili gezerek, bire bir muhatapların kendisiyle, işveren ve çalışanlarla emeklilerle, dezavantaj guruplarla, yöneticilerle bir araya gelip istihdamın önünü açacak politikalar geliştirdiklerini anlatan Nacar, şunları söyledi:

“Türkiye artık eski Türkiye değil. Eski Türkiye’yi öğrendiğinizde yeni Türkiye’nin ne kadar büyük bir devlet olduğunu yeni Türkiye’nin bağımsız, büyüyen, gelişen kararlı bir yapıda olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Bugün Türkiye’nin ne kadar büyüdüğünü ifade ederken en önemli rakam dünyada gelişmişliği gösteren rakam, Doğduktan sonra belenen yaşam ömrüdür. Bugün bu salondaki herkes eğer 200’den  önce yaşasaydı ve o günün Türkiye’sinde olsaydı 4,5 yıl daha kısa yaşayacaktı. Bugün Türkiye’de doğduktan sonra beklenen yaşam ömrü artık 78 yıla çıktı.  Türkiye genç nüfus mevcudiyeti yüksek olan dinamik aktif iş gücü yüksek olan bir ülke. Her yıl bir milyon 300 bin doğum olaraktan nüfusu her geçen gün gençleşen o yüzden de gençlere de politikalarda özellikle istihdamda proaktif davranması gereken önemli ülkelerden biri.”

TUİK rakamlarına göre yüzde 12,7 işsizlik rakamlarının bulunduğunu kaydeden Nacar, “Ama bugün tarihin en büyük istihdam seferberliğinin ruhuyla sadece verilen 773 lira ile değil sadece Çalışma Bakanlığı olarak değil tüm devlet olarak ortaya konan irade ile bu rakamlar yavaş yavaş aşağıya düşüyor. Ve bu yılın sonunda da yüzde 9’lara kadar da düşeceğini tahmin ediyoruz. Türkiye’de işsizlik var diyoruz ama bugün İŞKUR ‘da Türkiye genelinde 150 bin boş iş pozisyonu var. Sadece Muğla’da 18 bin boş iş pozisyonu olup, bugün bu salonda çalışmak isteyen herkesin yarın eğer çalışmak istiyorum diyorsa iş bulabileceği bir ortam var” dedi.

Konuşmaların ardından istihdama katkı sağlayan işletmelerin temsilcilerine teşekkür belgesi verildi.

Plaket törenin ardından Vali Çiçek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz,  Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli fuarın açılış kurdelesini kesti.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.