Üniversite’de “IDEA” Konferansı

Bu haber 21 Nisan 2014 - 20:41 'de eklendi ve 1.500 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, 16-18 Nisan günlerinde, tabiri caizse, dünyayı Muğla’ya getirdi. İngiliz Dil ve Edebiyat Araştırmaları Derneği (IDEA) ile üniversitemizin ortaklaşa düzenlediği  “8. IDEA Konferansı-İngilizce Araştırmaları” yoğun bir ilgi gördü.

Bugüne kadar 7 defa gerçekleştirilen konferansın sekizincisi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ile İngilizce Öğretmenliği Bölümünün ortaklaşa düzenlemesiyle gerçekleşti.

IDEA Konferansları, bütün dünyada bir prestij organizasyonu olarak gerçekleşir. Bu konferansın sekizincisinin şehrimizde ve üniversitemizde gerçekleşmesinde, Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Pala Mull ve İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şevki Kömür’ün büyük gayretleri var. Böyle bir toplantının şehrimizde ve üniversitemizde gerçekleşmesiyle, üniversitemiz bilimsel olarak dünyaya açılmanın ilk ve çok önemli bir adımını atmış bulunmaktadır.

İşte üniversite budur…

Üniversite koridorlarında, salonlarında İngiliz, Fransız, İtalyan, Japon, Kanadalı, Amerikalı, Ürdünlü akademisyenler bulunuyorsa, o kurum, bir yüksek öğrenim kurumu olmaktan ziyade, “üniversite”, yani “evrenkent” olmuş demektir.

IDEA Konferansı 5 ayrı salonda gerçekleşen 24 oturumla 3 gün sürdü. Neredeyse dünyanın dört bir tarafından bilim adamları, İngilizce ile yazılan edebiyat metinleri üzerinde tebliğler sundular, tartıştılar…  Çağdaş edebiyat, karşılaştırmalı edebiyat, şiir, drama, çağdaş roman, Ortaçağ edebiyatı, diaspora edebiyatı, seyahat edebiyatı, fantazi, Shakespeare, Kuzey Amerikan Edebiyatı, kısa hikâye, postkoloniyal sesler, Türkçe yansımalar,  İngiliz romanı gibi başlıklar altında gerçekleştirilen konferansa Amerika, İngiltere, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Ürdün, İran, İrlanda, Kuveyt’ten ve Türkiye’nin değişik üniversitelerinden 130 civarında bilim adamı katıldı.

Toplantıya  IDEA başkanı Prof. Dr. Himmet Umunç’un yanı sıra Bristol Üniversitesi’nden Prof. Andrew  Bennett,  Sunderland Üniversitesi’nden Geoffrey Nash, Newcastle Üniversitesi’nden Steve Walsh ve Dr.  Robyn Rowland gibi önemli isimler de davetli konuşmacı olarak katıldı.

Konferans esnasında, bir de şiir dinletisi vardı. Avustralyalı kadın şair Dr. Robyn Rowland, eski bir akademisyen ama şimdi kendini şiire vermiş. Tam bir Türkiye âşığı. Mimar Sinan’a “aşkım” diyebilen bir şaire… İstanbul, Çanakkale, Göreme ile ilgili şiirleri çok etkileyici şiirlerdi. Şiirlerin arasında, üniversitemiz müzik öğretim görevlisi Erhan İşseeveroğlu’nun keman dinletileri, güzelliklere güzellik kattı.

Bu toplantı esnasında, üniversitemiz de bir ilk’e imza attı: 2 salondaki oturumlar, internetten naklen yayınlandı. Yani dünyanın öbür ucundaki bir meraklı da oturumları takip edebildi.

4-5 gün Muğla’da kalan yerli ve yabancı katılımcılar, gerek üniversitemizin salonlarındaki konfora ve gerekse salonların teknik donanımına hayran kaldı.

Üniversitemizi dünya akademik camiasına açmazsak, yerel bir üniversite olarak kalmaya mahkum oluruz. Bu açıdan 8. IDEA Konferansı’nın üniversitemizde gerçekleştirilmesi isabet olmuştur. Üniversiteler böyle toplantılarla “evrenkent” olurlar.

Başta rektörlük ve Doç. Dr. Çiğdem Pala Mull ile Doç. Dr. Şevki Kömür olmak üzere, bu konferansın gerçekleştirilmesine katkıda bulunanlara, destek veren kurumlara teşekkür ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.