Üniversitede genç kuşak yönetim dili konuşuldu

Bu haber 27 Mart 2014 - 18:17 'de eklendi ve 573 kez görüntülendi.

yusufziyaerdil651615165Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde, Rektör Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil’in konuşmacı olarak katıldığı “Genç Kuşak Yönetim Dili” söyleşisi yapıldı.

Hasan Telli

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde, Rektör Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Genç Kuşak Yönetim Dili’ söyleşisi yapıldı. Koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci’nin, başkanlığını Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Berrak Bolat’ın yaptığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metinbilim Topluluğu’nun düzenlediği söyleşide, genç bir yönetici olarak Rektör Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil, yönetimde yeni kuşak gençlerin yakaladıkları dilin oluşumu ve önemi üzerinde durdu ve bu dili örneklerle anlattı.

Söyleşisine başlarken, dinleyicilere şeker dağıtan Prof. Dr. Erdil, ilkokula başladığı gün öğretmeninin dağıttığı şekeri hiç unutmadığını ve hayatı boyunca o öğretmeninin bu tavrının etkisinde kaldığını belirterek söyleşinin de şeker tadında geçmesini dilediğini ifade etti.

Yöneticiliğe 2002 yılında başladığını ifade eden Prof. Dr. Erdil, ilk örneklerini ilkokul öğretmeninden ve staj yaptığı dönemde rehber öğretmenliğini yapan öğretmenden aldığını kaydederek, genç kuşağın yönetim dilinde SSA (Sevgi, Sabır ve Adalet) ilkesinin önemli olduğunu belirtti. Bunun, samimiyet ve güven ile desteklenmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Erdil, kendisinin 20 yılda edindiği bu deneyimi, yeni kuşakların 10 yılda edinebileceklerini kaydetti.

Bir dinleyicinin  “Bir genç yönetici olarak, farklı kuşaklardan insanları yönetmenin zor olup olmadığı” sorusuna karşılık olarak, Prof. Dr. Erdil, “Karşılıklı duyulan ve sağlanan güvenle, farklı kuşakları yönetmenin zor olmadığını; önemli olanın samimiyet ve sevgi olduğunu” belirtti.

Bir başka dinleyicinin, “Gnç kuşak yöneticisi olarak yönetim konusunda deneyimin rolü” sorusuna ise Prof. Dr. Erdil, olayları doğru okumanın ve teşhisleri de doğru koymanın, hızlı deneyim kazanmakta rolü olduğunu söyledi.

“Sosyal bilimci olmayıp bir mühendis olduğu halde, bir genç kuşak yönetici olarak insanları ikna etmekteki başarısının sırrı” sorusuna verdiği cevapta Prof. Dr. Erdil, sosyal bilimlerle fen bilimleri arasında bir terkip yapıldığında, sorunların izahını ifade etmenin ve buna bağlı olarak ikna etmenin de zor olmadığını belirtti.

Öğrenciler ve öğretim üyelerinin katıldığı söyleşi, Metinbilim Topluluğu koordinatörü ve Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci’nin, Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil’e çiçek takdimiyle sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.