Üniversitede ‘Aşıklar Gecesi’ düzenlendi

Bu haber 10 Aralık 2015 - 23:07 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi.

aşıkMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından ‘Aşıklar Gecesi’ düzenlendi.
Haber Merkezi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede sazlı sözlü halk geleneğinin temsilcileri aşıklar, atışmalarıyla vatandaşlardan alkış aldı.
Gecede Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Abbas Çınar, Aşıklık geleneği hakkında katılanlara bilgi vererek, geleneğin günümüzde de önemini sürdürdüğünü anlattı.
Sözün gücünün ve büyüsünün günümüzde Birleşmiş Milletler tarafından anlaşıldığını belirten Çınar, “Artık somut olmayan mirasın korunması konusunda pek çok çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar arasında aşıklık geleneğinin en belirgin özelliğini taşıyan destanlar en başta rol alıyor” dedi.
Çınar, daha önce Dede Korkut’un, Korkut Ata Kitabı’nın dünya kültürünün bir mirası olarak korunmaya alındığını hatırlatarak, “Geçtiğimiz günlerde de Köroğlu Destanı buna dahil edildi. Bundan dolayı kıvanç duyuyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ‘Aşıklar Gecesi’’nde halk ozanları Aşık Mürsel Sinan ile Aşık Temel Turabi atıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.