Üniversitede Ahmet Yesevi paneli

Bu haber 24 Aralık 2016 - 0:18 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.

 

yesevi-2Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi tarafından ‘Ahmet Yesevi’yi Anlamak’ isimli panel düzenlendi.

Nazife Taşdelen

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi tarafından ‘Ahmet Yesevi’yi Anlamak’ isimli panel düzenlendi.

Şehit Polis Yaşar Özlem Amfisi’nde gerçekleşen panelde Kadim Bilgeliğin Orta Asya Türk Kültürüne Yansımaları konusunda Prof. Dr. Hüseyin Gazi Topdemir, Dil Bağlamında Ahmet Yesevi’nin Anlam Dünyası hakkında Prof. Dr. Mustafa Volkan Coşkun, Ahmet Yesevi’nin Yetiştiği Kültürel Ortam: Karahanlılar Dönemi konusunda Doç. Dr. Mustafa Gökçe, Hayata Yön Veren Sözleri Üzerinden Bir Yesevi Okuması konusunda Prof. Dr. Sebahattin Çevikbaş,

Hoca Ahmet Yesevi’nin Menkıbevi Yaşamının Türk Kültüründeki İzleri konusunda Prof. Dr. Mehmet Naci Önal, Ahmet Yesevi ve Toplumsal Etkileri konusunda Yrd. Doç. Dr. Ünal Bozyer, Ahmet Yesevi’nin Rızalık Anlayışı konusunda Yrd. Doç. Dr. Ali Abbas Çınar bilgiler verdi.

Ahmet Yesevi ve Toplumsal Etkileri konusunda konuşan Yrd. Doç. Dr. Ünal Bozyer, şu bilgileri verdi:

“Kadim Türk-İslam geleneğinin inşası, geliştirilmesi ve yayılmasına öncülük eden en önemli şahsiyetlerden biri olarak Ahmed Yesevi’nin, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Balkanlara ve Orta Doğu’ya, insana, topluma, doğaya ve evrene dair mesajları yaşadığı dönemlerden günümüze kadar ulaşmış, etkileri devam edegelmiştir. Yesevi’nin Divan-ı Hikmet başlıklı eser incelendiğinde toplumumuzu bir arada tutan kültürel değerlerin kodlarını öğrenebilirsiniz. Yesevi talebeleri vasıtasıyla Bektaşilik ve Nakşibendlik gibi tasavvuf geleneklerinin de günümüze dek ulaşmasına ve yayılmasına katkı sağlamıştır. Yesevi’nin, yaşadığı dönemde ve coğrafyada zengin Acem kültürü yanında yükselen İslam diniyle birlikte Arap kültürünün genişlemesi dolayısıyla Farsça ve Arapça’nın yaygın diller haline gelmesine rağmen Türkçe’yi tercih etmesinin önemi yadsınamaz. Türklerin İslam’ı yeni kabul ettiği dönemlerde ortaya koyduğu bu gibi tercihlerle, toplumumuzun manevi kimliğinin oluşumu yanında dil gibi kültürel değerlerimizin korunmasına ve gelişmesine hizmet etmiştir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.