ÜNİVERSİTE YERLEŞKESİNE CAMİ « Hamle Gazetesi

ÜNİVERSİTE YERLEŞKESİNE CAMİ

Bu haber 26 Ağustos 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.588 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne 2 bin kişilik çok amaçlı cami inşa ediliyor.
Caminin temelini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu attı.
Tabi “Üniversitenin her şeyi tamamda bir tek camisi mi eksikti?” diyenler var.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 20 yılda 24 bin öğrenciye ulaşmış bir üniversite. Rahmetli Sıtkı Koçman’ın katkıları sayesinde birlikte kurulduğu üniversitelerin içinde “fiziki” yönden en gelişmiş üniversiteye sahibiz. Yerleşke içindeki Atatürk Kültür Merkezi’nin bir benzeri köklü üniversitelerde bile yok. Değişik etkinlikler için başka üniversitelerden gelip kıskanan çok akademisyen gördüm.
Üniversitemiz bir “Mulaj Müzesi”ne bile sahip.
Camisi neden olmasın? Hem yurtdışında birçok ülkede üniversitelerde Oxford’da, Cambridge’de kilise yok mu?
 
xx     xx     xx
Peki, üniversitenin hiç mi eksiği yok?
Olmaz olur mu? Üniversitelerin eksiği biter mi?.. Ülkemizin köklü üniversiteleri ODTÜ’de, İTÜ’de eksik yok mu?..
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin elbette eksikler olacak…
Üniversite bir “Mimarlık Fakültesi”ne sahip, ama hala binası yok!
Haklı olarak soruluyor; Mimarlık Fakültesi’ne bina bulamayan üniversite, nasıl kalkar cami yaptırır?
Ama bu camiyi üniversite yaptırmıyor!…
İl Müftüsü Hasan Başiş’in verdiği bilgilere göre, cami 3 milyon 500 bin liraya tamamlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 800 bin lira yardım gelmiş. 700 bin lira nerede? İl Müftüsü Başiş ilçe ilçe dolaşıp hayırseverleri harekete geçirmeye çalışıyor.
Merak etmeyin Muğlalı bu camiyi tamamlar… Müftü Başiş’in yorgunluğu boşa çıkmaz…
 
xx     xx     xx
Nedense bu cami ile ilgili kamuoyu iyi bilgilendirilmedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne sanıldığı sadece cami yaptırılmıyor. Üniversitede bir “İlahiyat Fakültesi” açılması için YÖK’ten onay çıktı.
Şimdi o kadar İlahiyat Fakültesi varken, hem de Muğla’da buna ne gerek var, diyenler de çıkacaktır…
Ancak Muğla’da açılacak İlahiyat Fakültesi bir ilk olacak… Burada Uluslararası bir İlahiyat Fakültesi açılıyor. Fakülte eğitime geçtiğinde yabancı ülkelerden öğrencileri de kabul edecek.
Muğla’da bir İlahiyat Fakültesi açılacaksa böylesi yakışır. Temeli atılan camide bu fakültenin camisi…
İl Müftüsü Başiş, cami için “Bir yıl içinde tamamlarız.” diyor. Demek ki, ilçe ilçe dolaşırken Muğlalılardan ışığı almış.
Peki, İlahiyat Fakültesi inşaatı nerede? Bakalım YÖK, Muğla İl Müftüsü Başiş’e yetişebilecek mi?
 
xx     xx     xx
Peki, bu cami inşaatı nereden çıktı?
“Üniversite’de İlahiyat Fakültesi açılıyor diye…” demek mümkün, ama öyle değil… Bu biraz da denk geldi…
Geçtiğimiz yıl Üniversitenin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören bir grup öğrenci, merdiven altları ve kalorifer dairelerinde namaz kılmak zorunda bırakıldıklarını belirterek imza kampanyası başlatmıştı. Özgürce ibadet edebilmenin Anayasal bir hak olduğunu belirten öğrenciler, iki günde 2 bin imza toplamışlardı.
Şimdi üniversite yerleşkesine 2 bin kişilik cami yapılıyor.
Toplanan imza 3 bini bulsaydı, cami 3 bin kişilik mi olacaktı?
Şaka bir yana ben projeyi gördüm, beğendim. Sade ve estetik, adeta bir külliye… Keşke camilerimiz için hep böyle projelere imza atılsa…
Bu cami “ibadethane”den ibaret de değil. İçinde çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerin gerçekleştirilebileceği 7 gün, 24 saat hizmete açık çok amaçlı bir yapı…
 
xx     xx     xx
Proje, gerçekten bir üniversiteye ve de Muğla’ya yakışır bir proje…
Ama keşke bu bilim yuvasında “Dinler arası diyalog” da göz önüne alınabilmiş olsaydı. Bir dönem moda olan “Dinler arası diyalog”dan ne çıktı bilmiyorum… Ama Muğla bir turizm merkezi olarak diyalogun yaratılabileceği sayılı illerden idi. Nitekim Marmarisli meslektaşım Umur Özlüer dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun yaklaşımından da cesaret alarak Marmaris için içinde caminin, sinagogun ve kilisenin yer aldığı “Dinler Bahçesi” projesini hazırlamış, kaç sene kapı kapı dolaşmıştı…
İşte o proje Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne yakışırdı…
 
xx     xx     xx
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi 4’üncü sınıf öğrencisi Volkan Çimen, (şimdi mezun olmuş olmalı) geçen yıl imza kampanyası başlattıklarında tek amaçlarının özgürce ibadetlerini yapabilmek olduğunu, hiçbir siyasi ya da ideolojik bir gruba dahil olmadıklarının altını çizerek, “Bizler, Muğla Üniversitesi’nde okuyan Müslüman öğrencileriz. Anayasamızın 24’üncü maddesinin 6’ncı fıkrasına göre ‘Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Dini inanç ve kanaatlerinden dolayı da kimse kınanamaz ve suçlanamaz.’ Bizler, her fikre ve görüşe saygı duyuyoruz ve görüşlerimize de saygı duyulmasını bekliyoruz” diyordu.
Bu sözlere ne denir? Saygı duyulur…
Ama yarın bu çok amaçlı cami ibadete açıldığında Alevi öğrenciler de çıkıp, Anayasa’nın 24. Maddesi’ne sığınarak “Cem Evi istiyoruz.” derse veya Kilise, Havra isteyenler çıkarsa ne olacak?
Üstelik Gagavuz Türkleri’nin Muğla’da eğitim görmek istediklerini duyuyoruz.  Bu sene geleceklermiş. Seneye daha çok gelirler…
Unutmayalım ki, Gagavuzlar Türk ama Hristiyan…
Üniversite’nin Yapı Dairesi yetkilileri ile görüştüm. Çok amaçlı cami projesine gerektiğinde eklenti mümkünmüş. Keşke, Uluslararası bir İlahiyat Fakültesi’nin kurulacağı üniversitemizde bir “inanç bahçesi” kurabilmiş olsaydık…
(27.08.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.