Üniversite ve Kültürel Faaliyetler

Bu haber 01 Ocak 2019 - 1:40 'de eklendi ve 1.214 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Üniversite demek sadece derslikler ve laboratuvarlar demek değildir. Üniversite aynı zamanda sempozyumlar, konferanslar, paneller, seminerler, yarışmalar, konserler, gösteriler ve diğer sosyal faaliyetlerdir. Dersler, sadece bireysel bilgiyi verirler, diğer faaliyetler, bilginin toplumsallaşmasını sağlarlar. Üniversitemiz bu açıdan son günlerde güzel faaliyetlere sahne oldu.

Önce Metinbilim Enstitüsü Derneği ve MSKÜ Metinbilim Topluluğu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği Kampüste Sonbahar başlıklı fotoğraf ve deneme yarışmasından söz edeyim.

Gençlerin bulundukları mekânı algılamaları ve yorumlamaları amacına yönelik bu yarışma ilk defa yapıldı ve hayli ilgi gördü. Kısa bir zaman aralığında gerçekleşmesine rağmen yarışmaya ilgi büyüktü. Yetiştiremeyip de eserini hazırlayamayan ve teslim edemeyen çok insanla karşılaştık. Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’in de yakından takip ettiği yarışma ile “yaşanılan mekânı anlama ve yorumlama bilinci”nin ilk adımı atılmış oldu.

Üniversitede gerçekleşen bir diğer kültürel faaliyet ise Sinema Topluluğu’nun on birincisini gerçekleştirdiği Gece Sineması etkinliği idi. 28 Aralık gece saat 00.30’da başlayan ve sabah 07.30’a kadar süren etkinlikte 3 film gösterildi; aralarda da kısa filmler gösterildi. Geçen senelerde film aralarında kısa tartışmalar da yapılmıştı. Bu sene Sinema Gecesi’nin en büyük sürprizi rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’in de katılması ve gençler “yazlık sinema” müjdesi vermesiydi. Gençler yazlık sinemayı duyunca geceyi alkışa boğdular.

Bin beş yüz kişinin katıldığı etkinlikte hiçbir taşkınlığın yaşanmaması, salonun tertemiz tutulması ve herkesin herkese saygısı, etkinliğe katılanların kültür seviyesinin yüksekliğini göstermesi açısından da önemliydi. Bir buçuk saat salon kapısının açılmasını ayakta bekleyen gençlerin hiç biri düzeni bozacak zerrece olumsuz bir tavır göstermediler. Boşuna diğer üniversitelere örnek olmadı bu gençlerin başarısı.

Tarih Topluluğu’nun gerçekleştirdiği Sarıkamış Anma Programı’nda, Sarıkamış’ta yaşanan trajedinin videolarını Moskova’da bulan Prof. Dr. Bingür Sönmez’in de konuşması büyük ilgi gördü. İnternette de seyredebildiğimiz o trajik videoların bulunma hikayesini anlayan Bingür bey, daha önce de üniversitemize gelmiş ve konuşma yapmıştı.

Üniversitenin en göz alıcı faaliyeti ise 26 Aralık akşamı gerçekleştirilen Barış Manço-Kurtalan Ekspres konseri idi. Öğr. Gör. Erhan İşseveroğlu’nun büyük bir özveri ile gerçekleştirdiği konserde salon taştı.

1991 yılında kaybettiğimiz rahmetli Barış Manço’yu anmak düzenlenen etkinliğe Kurtalan Ekspres katıldı; MSKÜ Türk Sanat Müziği heyeti eşlik etti. Şarkıları, MSKÜ korosu okudu. Arada solo şarkılar da okundu.

Dinleyicilerin büyük kısmı gençlerden oluşuyordu ama 1970’lerde Barış Manço’yu dinleyenler de vardı salonda. Gençler için ayrı bir zevkti Barış Manço şarkılarını dinlemek, bizler için biraz zevk ve daha çok hüzündü. Çünkü rahmetlinin şarkılarını ilk dinlediğimizde bizler de bu gençlerin yaşlarında idik. O yıllarda yaşanan ve bize pek bir şey ifade etmeyen “cilalı aranjman çağın”nda nefes alabildiğimiz iki müzik insanı vardı: Barış Manço, Neşet Ertaş. Sonraları “Anadolu pop” ile bu kervana başkaları da katıldı ama özgünlük Barış Manço’da idi. İlk plağı 1960’ların başında Kızılcıklar oldu mu türküsü olan Manço, 1970’lerde coştu. Dağlar dağlar ile başlayan coşku Estergon ve Genç Osman ile devam etti… Arkasından Gam-zedeyim, deva bulmam, Tûtî-i mucize-gûyem, Ben gamlı hazan, Yine bir Gülnihal, Halhal, Urfa’nın etrafı, Alla beni pulla beni, Gülpembe, Unutamadım, Geçti dost kervanı gibi şarkılarla devam etti…

Televizyon programları ayrı bir konu…

O akşamın en güzel sürprizi ise Lâle Manço’nun akşamın onur konuğu olmasıydı. Konserden öce ve sonra sayın rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Lâle hanımla uzun uzun sohbet ettiler. İlk defa 2001 yılında ben rektör yardımcısı iken davet ettiğimiz Lâle hanımı inşallah bundan sonra üniversitemizde daha sık göreceğiz.

İşte üniversite aynı zamanda bunlar demek. Bu tür faaliyetler, akademik birikimin üzerine şahsiyet ve entelektüel zenginlik katar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.