Üniversite Şehri Muğla mı?!!

Bu haber 29 Eylül 2010 - 0:00 'de eklendi ve 968 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 
Muğla Kültür Şenliği her geçen yıl zenginleşip, ülke genelinde etkinleşeceğine Muğla’da yaşayanları bile çekemiyor… Eskiden Muğlalıların sadece konserlere rağbet etmesini eleştirirdik, şimdi konserler sadece gençlere hitap ediyor!
Trap atışları ile “kültürün” ne alakası var bilmiyorum, ama şenlik dışında yapılabilecek bu etkinlik “avcıların yılda bir buluşmalarını” sağlıyor, o kadar… “Yayla etkinlikleri” adı altında “Kavun Yarışması”nın hala sürüyor olmasına seviniyorum. “İşte kültür…” dedirten bir etkinlik… Yayla etkinlikleri daha da zenginleştirilebilir.
Rahvan At Yarışlarını da önemsiyorum. Yeşilyurt Belediyesi’nin Mehmet Güner Belediye Başkanlığında yıllarca başarı ile sürdürdüğü, yaşattığı bu geleneğin, belediye yönetiminin değişmesinin ardından terk edilmesi sonucu ortaya çıkan boşluğun Muğla Belediyesi tarafından doldurulmuş olması çok iyi oldu.
 
xx      xx      xx
Şenlikler uluslararası veya ulusal hale getirilememiş, yerel de kalmış olsa da yöreye bir hareketlilik getirirler… Hafta sonunda Muğla’da, itfaiyecilerin yaygarasını saymazsak gözle görülür bir hareketlilik, “heyecan” yoktu.
Etkinliklerde Muğlalılar yoktu… Kendimizi de eleştireyim; basın da yoktu!
En önemlisi Üniversite gençliği de yoktu… Oysa benim belediyede görevli olduğum yıllarda bu şenlik farklı bir tarihte yapılırdı ve üniversitenin açılışı göz önüne alınarak tarihi değiştirilmişti, ama…
Şenlikten üniversite gençliğinin haberinin olduğunu bile sanmıyorum!
 
xx      xx      xx
Hafta sonunda nedense, adeta “ciddiyetten uzak” bir etkinlik yaşadık. İstekliler, “Şu etkinliğe gideyim” dedikleri etkinliğe yetişemediler. Saat 17.00’de yapılacağı duyurulan şenlik yürüyüşü 15.00’te yapılmış, ilgili gazeteciler açılış konuşmalarına zor yetişmişti… Şenliğin önemli etkinliği “Muğla SİT Alanının Ortaya Çıkışı; Günümüzdeki Yeri ve Geleceği” saat sarkması yüzünden gümrükten mal kaçırır gibi yapılabilmişti.
Sanki “adet yerini bulsun” gibi bir durum vardı.
Bu, 19’ncusuna ulaştırılabilmiş etkinlikleri gözden geçirmekte yarar var. Ortaya konulan ne “Kültür Kenti Muğla”ya ne de “Üniversite Şehri Muğla”ya yakışmıyor…
Geçen yıl, bu yıldan daha iyiydi.
 
xx      xx      xx
Şenlikte yine de isteyen kendine göre bir etkinlik bulmuştur. Beni Kavun Yarışması ve Rahvan At Yarışları (izleyememiş olsam da) dışında çeken iki etkinlik oldu. Birisi “Muğla SİT Alanının Ortaya Çıkışı; Günümüzdeki Yeri ve Geleceği” konulu söyleşi, öteki MUSANDER’in “Şiir dinletisi”…
Etkinlikte dünde belirttiğim gibi Muğlalı şairler; Maksut Doğan, Arif Karakoç, İsmet Ünal Türker, Erdoğan Çokduru anıldı.
O güzel insanları Ünal Türkeş, İlker Altınsoy, Yükselecek Demirel ve İbrahim Ergin andı. İlker daha genç, ama hepsine Allah uzun emir versin… Yoksa kendilerini bile anacak kalmayacak!.. Ertuğrul Aladağ olmasa Muğla Mimarisini kim konuşacak?..
Ertuğrul, “Beni arkamdan Oktay Ekinci itti. Konuşmaya öyle başladım.” der. Ertuğrul’un da Belediye KUDEB görevlilerinden, mimar değil ama olsun Sanat Tarihçi Esin Gençtürk’ün arkasından ittiğini gördüm. İyi olmuş…
Muğla’nın sözlü tarihinde Belediye elinden geleni yapıyor ama, Üniversite’ye çok büyük görev düşüyor…
 
xx      xx      xx
Şiir dinletisinde, “radyocu” Hüsnü Özbilgi’nin sazını, sözünü dinleme olanağı da bulduk. Etkinliğe katılanların kulaklarının pasının silinmiş olması lazım. Sanki Özbilgi son anda akla gelmiş! Yoksa şenlik programında adı geçerdi ve O’nun adı da etkinliğe bir başka türlü ‘müşteri’ çekerdi…
Hüsnü Özbilgi Muğla’nın yetiştirdiği ender ve özgün isimlerden biri. Ki kendisi Muğla Üniversitesi’nin “okutman” olarak yararlanabileceği bir isim… Şenlik düzenleyicileri, o Muğlalı ozanı neden iki konserlerinden birine çağırmazlar, Muğlalılarla yılda biri olsun buluşturmazlar anlamıyorum…
 
xx      xx      xx
Şenlikle ilgili şu soru sorulmalı; Ya MUSANDER olmasaydı?
MUSANDER’in (Gerçi o derneğin üyelerinin hepsi de orada değillerdi ama) Şiir Dinletisi ile biraz da Mimarlar Odası Başkanı Ertuğrul Aladağ sayesinde organize edildiği izlenimi veren “Muğla SİT Alanının Ortaya Çıkışı; Günümüzdeki Yeri ve Geleceği” konulu söyleşiyi alırsanız, geriye ne kalıyor?
Kavun Yarışması ile Rahvan At Yarışlarını da çıkardınız mı Toplu Sünnet Şöleni!
 
xx      xx      xx
 
NOT; Rektörlük seçimi ile ile ilgili yazılarımda, , “Temayül” sözcüğü “Teamül” olarak yayınlanmış. Teamül, malum alışkanlık… Üniversite de seçim diye yapılan ise, eğilim yani temayül belirleme… Düzeltir. Özür dilerim.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.