Üniversite Rant Alanı Yaratır Mı?

Bu haber 25 Kasım 2017 - 3:10 'de eklendi ve 1.286 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür
 Muğla Devlet Hastanesi’nin (eski hastane) etrafındaki ekonomi ne olacak?

Şu ana kadar bu sorunun yanıtını ne Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), ne Esnaf Odaları Birliği ve ne de Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi vermiş değil…

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Karadağ’daki yeni yerine taşınma işlemini tamamladığı 29 Ekim’den beri eski hastane çevresindeki esnaf kaderiyle baş başa kalmış durumda…

Dünkü yazımda Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yeni binası ile ilgili eleştiride bulunmadım. 6 ay süreyle de eleştirmeyeceğimi vurguladım.

Bu yazımda da eleştirmeyeceğim.

Ancak yeni hastanenin otoparkı konusunda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni eleştireceğim…

 

xx        xx        xx

Dünkü yazımda Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Himoğlu tarafından düzenlenen kahvaltıda konuşulanları, sorduğum soruların öne çıkanlarını paylaştım. Mustafa İnci arkadaşımızın soruları da olmuştu. Önce dünden kalan o soruları paylaşalım.

Mustafa İnci arkadaşımız hastane alanındaki o fotoğrafı sosyal medyada çok paylaşılan merdiven basamakları ve rampalarla ilgili eleştiride bulununca Genel Sekreter HimoğluBu yeri ben seçmedim” diye savunmaya geçti. Mustafa İnci dünkü gazeteci değil tabi… Himoğlu’nun sözünü hemen soruya çevirdi:

Yer seçimi yanlış mı?

Sorunun yanıtını Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan, “Eğitim Araştırma Hastaneleri her yerde üniversite yerleşkesi içindedir.” diye geçiştirmeye çalıştı.

Dekan Aydoğan bir bakıma topu taca atmış oldu. Yoksa Himoğlu’nun “Bu yeri ben seçmedim” sözü yeniden anlamsız, gereksiz bir yer seçimi tartışması başlatabilirdi!

 

xx        xx        xx

Mustafa İnci’nin bir diğer sorusu Tıp Fakültesi Hastanesi’nin etrafında bir “ticari alan” oluşturulması ile ilgiliydi…

Soruya net bir yanıt verilemedi. Verilememesi de normaldi.

Çünkü bu anlamda bir planlama yapması gereken yerel yönetim… Planlamanın yapılacağı alan ise yerel yönetime veya üniversiteye ait değil, Orman’a ait bir alan…

Hal böyle olunca Sağlık İl Müdürlüğü’nün ve Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın soruya yanıtları ve o konuda yapabilecekleri olmaz.

Olmamalı da!

Olursa bunun “spekülasyonu” da kaçınılmaz olur…

Olursa zorlama olur… Birilerine rant kapısı açılmış olur… Derler de derler…

 

xx        xx        xx

Basına verilen kahvaltıdan birkaç gün önce MUTSO tarafından Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz’e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirilmişti.

O zaman basına yansıyan haberlere göre MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ziyaret sırasında şu ifadelerde bulunmuştu:

Sorunlar varsa bunları konuşarak, çözümleri için beraber çalışmalar yapmak için buraya geldik. Yeni bir bina. Eksikleri zamanla oturacaktır. Ama önemli olan sorunları biran önce el birliği ile çözüme kavuşturmak. Tespitlere göre özellikle ticari alan ve otopark sıkıntısı ön planda. Bununla ilgili ne gerekiyorsa gerek MUTSO gerekse diğer STK’lar sizin yanınızdayız. Çözmek için elimizden geleni yapacağız

Şimdi kalkıp, MUTSO ve öteki STK’lar eski hastanenin etrafında bir başlarına kalan esnaf, ticaret erbabı ve meslek insanları için ellerinden gelen neyi yaptılar diye de sormayacağım…

Sorum şu:

Ticari alan ve otopark sıkıntısını çözmek için ne yapacaksınız. Aynı zamanda AK Parti MKYK Üyesi olan Bülent Karakuş sayesinde yeni hastane bitişiğinde Orman’dan arazi tahsisi alıp, altı yer altı otoparkı, üstü ticari alan olmak üzere bir ‘site’ mi kuracaksınız? Eğer böyle olacaksa, bu sitenin ortakları kimler olacak?

 

xx        xx        xx

O ziyaret sırasında Başhekim Prof. Dr. Ümit Başar Semiz de MUTSO Başkanı Karakuş’a şu ifadelerde bulunmuş:

Ticari olarak en önemli durumlardan bir tanesi çevredeki eczaneler. Bu konuda belediyenin ve sizin ortak bir çalışma yürüteceğini düşünüyoruz. Eczacılar Odası ile birlikte yatan hastalarımızla ilgili biz bir düzenleme yaptık. Acil olarak burada bir temsilcileri bulunuyor. Ulaşımla ilgili bir sıkıntımız var. Bir taksi durağının oluşturulması gerekiyor. Bankalarla konuşuyoruz ATM çözümü için. Öncelikle maaş aldığımız Ziraat Bankasıyla görüştük. Girişime başladılar

Orada “ticari alan” oluşturmaya gerek yok.

Hastalar taburcu olduklarında il merkezinde oturuyorlarsa şehir merkezinde, mahallelerindeki eczanelerden; Kavaklıdere, Yatağan, Ula ve öteki ilçelerden gelenlerde ilçelerinde ilaçlarını alabilirler.

Kavaklıdere, Yatağan, Ula’daki eczacılar taş mı yiyecek?

Umarız Devlet’in kurumları gaza gelip, haksız rekabete neden olmazlar. Ticari alan diye rant alanına yol açmazlar…

 

xx        xx        xx

Ancak Tıp Fakültesi Hastanesi’nde otopark çok önemli bir sorun.

Kahvaltı sanıyorum 13 Kasım Pazartesi günü yapıldı. O gün bir maraza çıkmasın, tatsızlık olmasın diye 11 Kasım Cumartesi günü saat 18.00 gibi hastaneye keşfe gittim. Hastane yerleşkesi dışındaki yol otomobillerle doluydu. Şaştım kaldım…

Sonra engelli otoparkını aradım. Sevindim. Çünkü polikliniklerin hemen dibindeydi. Ancak 40 araçlık engelli otoparkına ulaştığımda şaşırdım. Cumartesi günü ve saat 18.00 de doluydu. Kendi kendime “Ne kadar çok engelli var. Cumartesi günü ne işleri var acaba?” diye sordum.

O gün polikliniklerin girişini denemeden oradan ayrıldım.

Pazartesi kahvaltıda sorularımdan biri de bu konuda oldu. “Engelli otoparkında neden görevli yok? Hastaneye personel otoparkının hastalar için ayrılan otoparklardan daha yakın olduğunu gördüm. Personel uzak yerlere park edemezler mi?” diye sordum.

Net yanıt alamadım, ama bence de yeni hastanenin en önemli sorunlarından biri otopark…

 

xx        xx        xx

Hastane personelinin taşeron çalışanları dahil bin 500 kişi olduğu söyleniyor.

Bunların 750’sinin otomobil ile geldiğini düşünün…

Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 600 araç kapasiteli bir kapalı, 225 araç kapasiteli 2 açık olmak üzere 825 araçlık üç otopark bulunduğu söyleniyor.

Bu demektir ki, sabah saat 07.00-08.00 arasında otoparklar doldu!

Geriye kaldı Tıp Fakültesi yolu… O yolda saat 09.00 demeden doluyor. Sonra gelenler karayoluna kadar iniyor…

Deniliyor ki; “Günün ilk sefer sayıları ile saat 16.00-17.00 sefer sayıları arttırılır ise personelin büyük bölümü otomobilini hastaneye getirmeyecektir

Bu fikirden yola çıkan iki sağlık sendikası 10 servis aracı kiralamış. Hastane personelinden 10 araçlık müşteri yaratmışlar. Ancak Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Başkanlığı’na başvurulara henüz yanıt vermemiş.

Muhtemelen olumlu yanıt verilecektir…

 

xx        xx        xx

Bazı gün 105, bazı gün 110 polikliniğin hizmet verdiği Tıp Fakültesi Hastanesi’nde günde 3 bin ile 4 bin kişi muayene oluyormuş. Bu sayının 4 bin 500’e çıktığı günler oluyormuş.

Bu kaç otomobil demek, düşünün bir kere…

Belediyenin 37 seferi var. Bu bin 500 kişi eder.

Kalan bin 500 – 2 bin kişiyi kim taşıyor?

Kalanı kendi kendini taşıyor!..

Bu da en az 2 bin otomobil demek. Hastanenin 800 araçlık otoparkı var. Kaldı mı bin 200 otomobil hastane dışı yollarda…

Hastane planlanırken hesaplamamışlar işte, ne yapalım… Yok hayır, eleştirmeyeceğim…

Umarız sayın Ulaştırma Daire Başkanı Hamdi Alper Kolukısa bir çare olur da günün ilk sefer sayılarını arttırır…

Umudumuz Milletvekili Nihat Öztürk’te… Menteşe Devlet Hastanesi ile herkes rahat eder…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Muğla 26 Kasım 2017 / 16:29

Hastahane olayı önemli ama biraz baydı, süreci beklemek daha mantıklı. Geçen gün yorumlarda yazmıştım Belediye’nin %85’i sağ görüşlü, bu konuda neden yazmıyorsunuz hiç?