Üniversite öğrencileri Bodrum Belediyesi’ni ziyaret etti

Bu haber 17 Şubat 2017 - 0:35 'de eklendi ve 327 kez görüntülendi.

Öğrenci projesi kapsamında Bodrum Turgutreis planlama çalışması yapan Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, bilgi toplamak üzere Bodrum Belediyesi’ni ziyaret etti.
Bodrum Belediyesi Basın-Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt ile görüşen üniversiteli heyet, Bodrum ve Turgutreis ile ilgili çeşitli bilgiler alarak Bodrum’un tanıtım çalışmaları konusunda yapılan faaliyetleri sordu. Ziyarete Pamukkale Üniversitesi’nden Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Bölge Planlama Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özbek ile Şehir ve Bölge Planlama Bölümü araştırma görevlisi Dr. Nur Sinem Özcan ve 3. sınıftan üniversite öğrencileri katıldı.
Doç. Dr. Oğuz Özbek, Stüdyo 6 dersi kapsamında geliştirdikleri Bodrum Turgutreis planlama öğrenci projesi için 1 hafta boyunca Bodrum’da bulunduklarını ve bölüm öğrencilerinin araştırma yaptıklarını ifade ederek gerekli verileri topladıktan sonra projeyi oluşturmaya başlayacaklarını kaydetti. 1 öğretim üyesi, 1 araştırma görevlisi ve 18 öğrenciyle proje üzerinde çalıştıklarını da ekleyen Özbek, proje kapsamında Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğünü ziyaret ederek projeyi detaylandırmak üzere bilgi aldıklarını, sosyo-ekonomik gelişme, ekoloji, turizmin gelişmesi, Turgutreis’in tarihi ile ilgili bilgileri toplamak için farklı gruplar halinde ayrı kollardan çalıştıklarını belirtti.
Bodrum’u seçmelerinin ilk nedeninin Denizli’ye yakın bir bölge olması ve 3. sınıflarda yaptıkları bölge planlama çalışmalarında, Bodrum Yarımadası’nın bölge planlaması açısından çok uygun bir alan olduğunu da belirten Özbek, “Burada çevresel faktörler var; nüfus, lojistik koridorlar var. Turizmin gelişmesindeki en önemli örnekler de burada yer alıyor. Dolayısıyla öğrencilerimiz, turizm planlaması konusunda da bilgi toplamış oluyorlar. Bodrum, bu çok yönlü planlama yaklaşımını geliştirebileceğiz uygun bir alan. Burada bulunmaktan ve çalışmaktan son derece memnunuz. Başta bizim de alanımızda bulunan Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışmalarımıza büyük katkı sundu. Sizler de Bodrum’un ve Turgutreis’in tarihi, kültürel ve ekonomik yönlerini araştırmamızda bizleri büyük katkı sundunuz. Çok teşekkür ederiz. Buradaki çalışmamızda, Turgutreis özelinde şehir planlama çalışması yürüteceğiz. Turgutreis’in gelecek 20 yıllık süre içerisindeki mekansal gelişme stratejilerine ve mevcut sorunlarına çözüm önerileri, alternatifler sunacağız” dedi.

Bodrum Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü ofisinde gerçekleşen ziyarette müdür Ummahan Yurt, üniversite öğrencilerinin sorularını da yanıtladı.  Soruları cevaplayan Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt, Bodrum’un sadece doğal güzellikleriyle anılmadığını, Bodrum’u Bodrum yapan pek çok özelliği olduğuna vurgu yaparak, “Bodrum tarihle iç içe yaşayan, ilk mavi yolculuk turlarının başladığı yerdir. Burada hem huzuru hem eğlenceyi bir arada bulabilirsiniz. Bodrum denilince -tabi bilmeyenler için- çoğu kişinin aklında farklı bir algı oluşuyor. Oysaki Bodrum, her bütçeye uygun tatil seçenekleriyle özellikle yaz ve bahar aylarını içine alan turizm sezonunda Türkiye’nin en gözde tatil yerlerinin başında olmayı sürdürmektedir. Bodrum, çok büyük bir alan üzerine kurulu ve her bir köşesinde farklı tatlar ve güzellikler saklıdır. Turizm faaliyetlerinin geliştirilmesini Bodrum Belediyesi olarak çok önemsiyoruz. Çünkü en büyük hedefimiz; turizmi Bodrum’da 12 aya yaymak. Bunun için özellikle Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon, Bodrum Tanıtma Vakfı’nın da başkanı olarak pek çok çalışma yapıyor. Gerek yurt içi ve yurt dışındaki turizm fuarlarına katılıyor gerek tur operatörleriyle havayolu firmalarıyla yapmış olduğu işbirliğiyle geleceğe dönük yatırımlarını sürdürüyor. Bizler de Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü olarak bu çalışmaların en iyi şekilde kamuoyuna duyurulması, bilinirliğinin artırılması ve dünyaca ünlü Bodrum markasının değerine değer katmak için çalışmalarımıza devam diyoruz. Kongre turizmi konusunda öteden beridir belli çalışmalar yapılıyor ancak Bodrum’daki kaliteli yatak sayısının artmasıyla birlikte bu çalışmalar çok daha önem kazandı. Umut ediyoruz ki yakın bir gelecekte Bodrum, hem ulusal hem uluslararası düzeyde dünyaca ünlü kongrelerin ev sahipliğini yapabilir konuma gelecektir.” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.