Üniversite ile kent ilişkileri

Bu haber 26 Ağustos 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.204 kez görüntülendi.
Hafize Nizamoğlu Acarhafize@muglahamle.com.tr

Üniversite ile kent bütünleşmesinin uzun yıllar sağlanamaması, Muğla’da büyük bir sorundu. ‘Sorundu’ demem sizi yanıltmasın. Son birkaç yıldır hayli yol kat edilse de sağlıklı bir çözüm yakalayamadık. Bu hem üniversitenin hem Muğla’nın sorunudur. Karşılıklı yapılacak, aşılacak şeyler vardı. Var da.
Naçizane çözüm önerilerimiz olmuştu. İşte birkaç örnek:
Güzel Sanatlar Fakültesi kent merkezinde olmalıydı.
Bir şekilde kabul görmedi.
Kötekli ve Muğla’da evler öğrencilere açılmalıydı.
Öğrenciler konuksever, iletişim kurmaya çalışan Muğlalıları değil de, kafa başı alınan kiralarla geçimini sağlayan ev sahipleriyle karşılaştıklarını dile getiriyorlardı. Sizin iletişimden anladığınız ‘al gülüm ver gülüm mü?’ şeklinde sorulara maruz kaldık.
Bir diğeri;
Muğlalı olarak doktorları severiz. Sık sık ziyaret ederiz. Aydın’a, İzmir’e, Ankara’ya gitmeyelim. Bizim de Tıp Fakültemiz olsun istedik.
Yerimiz dardı…
Geçenlerde, vali Recai Güreli salonunda, I. Arkeoloji Sempozyumu yapıldı. Bu çalışma için valiliği kutlamak lazım. Bir güne sığdırılabilen sempozyum, niçin Atatürk Kültür Merkezinde yapılmamıştı? Bu olay üniversite-kent bütünlüğünün sağlanamamasına bir yakın zaman örneği miydi?
***
Muğla’da girişimci sıkıntısı da vardır. Yaşamını sadece kira geliriyle devam ettiren kişiler bu düşünceyi destekler.
Gün ışıyınca kör olan yarasalar gibi, Muğla’nın ‘risk almama’ prensibi ancak bilim ışığında kör edilebilir. 
Merkezde ve ilçelerde de, Sosyoloji Bölümü buna ön ayak olursa, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile devamlılık sağlanabilir ve sektör dağılıma göre diğer fakültelerin de desteği ve yönlendirmeleri, dolayısıyla işbirliği ile, Muğla halkı ile üniversitenin iletişim temelleri sağlamlaştırılabilir. Sanıyorum Bodrum’da böyle bir işbirliği için çalışmalara başlanmıştı.
***
Muğla’da, lisans mezunu bankacı, işletmeci, mimar, mühendis birçok başarılı isim var. Bu kişilerden yüksek lisans yapıp, kendini geliştirerek, CV’sine katkı sağlamak isteyecekler çıkacaktır. Fen-Edebiyat ve Eğitim Fakültesinde bulunan tezsiz yüksek lisans programının diğer fakültelerde de uygulanması, meslek ve statü sahibi öğrencilerin, üniversite ile olan diyaloglarının sağlamlaşmasına olanak verecektir.
Bu diyalog, mezun olacak başarılı Muğla Üniversitesi lisans öğrencilerinin, öğrenim gördükleri ilde staj, belki de iş imkânını da kolaylaştıracaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.