Üniversite Hastanesi Yaza!

Bu haber 24 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 923 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün geçen hafta sonunda Öğretmen Evi’nde gerçekleştirdiği kahvaltılı basın toplantısının ardından bazı gazetelerimizde “Üniversite Hastanesi Yaza Hizmete Girecek” başlıkları atıldı.

Keşke o yaza hizmete girecek hastane “Üniversite Hastanesi” olsaydı…

Yaygın olarak “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi” denilmekle birlikte hastanemizin “resmi” adı “T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi” şeklindedir.

Beklenti elbette Tıp Fakültesi ve Hastanesi idi. Tıp Fakültesi’nin yanında Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir Araştırma Hastanesi’ne fit olduk.

Arada olan bizim emektar Devlet Hastanesi’ne oldu…

xx           xx           xx

Tabi yılan hikayemiz devam ediyor…

Milletvekili Nihat Öztürk kendisiyle son görüşmemizde eksiklerin giderilmesi için ek bina yapılacağını, ama ana binadaki 14 ameliyathaneden birinin “kardiyoloji ameliyathanesi” olarak hazırlanacağını ve hastane açılışının ek bina beklenmeden Şubat 2017’de açılacağını söylemişti.

Ancak hastanenin geçici kabulü yapılmış, açılışı ve dolayısıyla şehir merkezinde faaliyette olan hastanenin taşınması önümüzdeki yaz gerçekleşecekmiş…

Bu kaçıncı açılış tarihi değişikliği?

Kahvaltıdan sonra yapılan haberlerde Milletvekili Öztürk, aslında açılış için “yaza doğru” demiş, ama biz onu “yaz” sayalım.

Ve tabi “İnşallah” diyelim…

Tabi ben Sayın Öztürk ile görüşürken yanlış anlamış olabilirim!

xx           xx           xx

Milletvekili Nihat Öztürk o görüşmemizde Tıp Fakültesi ile Araştırma Hastanesi’nin karayoluna bağlantısının Akyaka’nın karayolu bağlantısını gerçekleştiren şirket tarafından yapılacağını söylemiş ve ben de müjde olarak bu köşeden paylaşmıştım.

Çıkan haberlerde bu konuda bir çelişki yok.

Haberlerde Milletvekili Öztürk’ün bu konuda “Hastaneye rahat giriş sağlamak için güzel bir kavşak yapılacak. Kavşağın ihalesini Akyaka kavşağını yapan firma aldı. Ocak ayı içerisinde kavşak yapımına başlanacak.” dediğini gördüm.

Sevindim…

Olaya buradan bakarsak kabahat bende tabi…

Ocak ayında kavşak düzenlemesine başlanırda Şubat ayında hastane açılışı yapılabilir mi? Burada Akyaka’daki kavşağın bir benzeri yapılacağına göre, öyle bir ayda bitirmek kolay mı?

Hastanenin Şubat ayında açılacağı konusunda benim yanıldığım kesin…

xx           xx           xx

O kahvaltılı basın toplantısında Milletvekili Nihat Öztürk’ün yeni hastane ve sağlık yatırımları konusunda yaptığı açıklama basına şöyle yansımış:

Hastanenin yanına ekstra 25 milyonluk ek yatırım daha yapılacak. Sadece ek binanın maliyeti bir hastane fiyatı kadar. Ancak hastanenin bir an önce açılması için diğer blok beklenmeyecek. Üniversite hastanesinde 14 ameliyathane var. Bunlardan birisi kalp ameliyatı için hazırlanacak. Hastaneye rahat giriş sağlamak için güzel bir kavşak yapılacak. Kavşağın ihalesini Akyaka Kavşağını yapan firma aldı. Ocak ayı içerisinde kavşak yapımına başlanacak. Yeni hastanenin açılışını yaza doğru yapacağız

Milletvekili Öztürk’ün açıklamasında yer alan “Ancak hastanenin bir an önce açılması için diğer blok beklenmeyecek.” şeklindeki ifadeye bakılırsa hastane pek öyle yaz aylarında da açılmayabilir!

Neden açılmayabilir?

Bakarsınız Sağlık Bakanlığı “Ek binada bitsin öyle açalım.” der.

xx           xx           xx

Merak etmezsem olmaz.

Bölgenin en büyük hastanesini yapıyoruz, bu hastanenin Muğla’da “sağlık turizminin” lokomotifi olacağını söylüyoruz, ama “helikopter pistini” unutuyoruz…

Evet, yazıp çok üstüne gitmek istemedik, bu hastane inşaatında veya projesinde “helikopter pisti” unutulmuştu.

Acaba ek binadan önce o pist yapıldı mı?

Bilmiyoruz…

Pisti unutmuşlar” diye yazmadık.

İnşallah “Pisti olmayan hastaneyi açtılar” başlıklı haberler okumak durumunda kalmayız…

xx           xx           xx

Bu 25 milyonluk ek yatırım “ekstra” bir yatırım mı, yoksa projede unutulan ünite ve servislere sahip olunabilmesi için bir yatırım mı?

Böyle bir soruya ne gerek olduğu sorulabilir.

Ama gerek olmalı.

Daha ek bina inşaatına başlanmış olmamakla birlikte açılış durumuna gelememiş, halen eklentileri devam eden inşaatın “geçici kabulüne” ne gerek var?

Vatandaşlar soruyor:

İnşaatta gecikme var mı?

Varsa yükleniciye yaptırım uygulandı mı?

O kadar çok soru var ki?

xx           xx           xx

Akyaka’daki kavşak düzenlemesini yapan firmayı tanımıyorum.

Tanımamın da bir anlamı da yok.

Akyaka kavşağı inşaatının koca bir Yaz sürdüğünü ve Sonbahar’da da devam ettiğine dikkat çekenler ise “İl merkezinde aynı çalışma ne kadar sürer, hesap edildi mi acaba?” diye soranlar oluyor.

Basit bir köy yolu köprüsü değil bu… Elbette hesap edilmiştir.

Akyaka’da geçen zaman kadar bir zaman geçer mi bilemem, ama açıklandığı gibi bu kavşak çalışması Ocak’ta başlarsa en yakın yaz aylarında biter diye umalım.

Şubat ayında açılabileceği belirtilen hastanenin açılışının yaz aylarına kalması bu yüzden midir onu da bilmiyoruz.

İnşallah bundan sonra bir aksilik çıkmaz demekten başka kimsenin de elinden gelen yok gibi…

xx           xx           xx

Akyaka’da yapılan kavşağın benzeri il merkezinde, içinde şimdilik Tıp Fakültesi ile Araştırma Hastanesi’nin bulunduğu “Sağlık Yerleşkesi” ile “Üniversite Yerleşkesi” arasından geçen karayoluna yakışır mı?

En çok sorulan soru bu…

Tabi birebir aynı kavşak mı yapılacak bilmiyoruz. Yüklenici aynı olunca akıllara kavşağında aynı olacağı geliyor!

Böyle bir hastaneye kendi modern, sağlıklı binasında sahip olmak için Muğla’nın beklediği, bekletildiği kadar bekleyen, bekletilmiş olan bir il daha olmamıştır sanırım…

İşte bu nokta da “Bu kadar bekledik, biraz daha bekleyebiliriz. Orada bir kavşak yapılacaksa bir anlamda ‘Üniversite yerleşkesi’ ile ‘Sağlık Yerleşkesi’ni birbirine bağlayan, birleştiren bir kavşak yapılsın” diyenler de az değil…

xx           xx           xx

Nedense Denizlili hemşerilerimizin hak ettiğini Muğlalı hemşerilerimiz hak etmiyor.

Muğla’nın yerel yöneticilerini tartışmaya gerek yok!

Muğla Milletvekillerimiz acaba Denizli Milletvekilleri kadar hassasiyet göstermiyorlar mı?

Tabi MuğlalılarOsun vasın” dedikleri için böyle olduğunu söyleyenlerde olacaktır.

Böyle olduğunu sanmıyorum.

Bence Muğlalı “Söylemeyip söylenmeye” devam ediyor!

Gelin bu Muğlalıyı istismar etmeyin. Adam gibi kavşak yapın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.