Üniversite de Yeni Dönem

Bu haber 28 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.863 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Prof. Dr. Mansur Harmandar önceki gün yeniden Rektörlük görevine başladı.

Şaşırmadım…

Mansur hoca bilindiği gibi Başbakan Erdoğan tarafından tevdi edilen bir görevi ifa etti. O görev başarı ile sonuçlansaydı Mansur hoca şu anda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı idi. Bu işler biraz da nasip meselesi!

Olmadı… Sorumluları AK Parti’nin içinde… Mansur hoca görevini başarıyla ifa etti.

Doğrusu Mansur hoca bazı bürokratlar gibi “takıntı” içinde belediye başkanı adayı olmuş olsaydı, yeniden rektörlük talebinde bulunmasını kınardım…

xx        xx        xx

Mansur hoca 4 yıl süreyle yapmak durumunda olduğu rektörlüğün süresinin dolmasına daha bir yıl varken bırakmak zorunda kaldı. O nedenle yeniden o göreve gelmesi bir bakıma “müktesep hak”tı da… Tabi dönüşü için yapılması gereken seçim yapıldı. Üstelik sonucu belli olduğu halde iddialı bir seçim yaşandı.

Seçim sonunda Mansur hoca 586 öğretim üyesinden 555’inin kullandığı oylar sonucu 284 oy aldı. Oyların yarısı… “Ciddi” rektör adaylarından en iddialısı Prof. Dr. Bedrettin Mercimek 109 oyla üçüncü sırada yer alırken, Prof. Dr. Oktay Nazlı 126 oy alarak ikinci oldu. Prof. Dr. Gürsoy Doğan 13 oyda kaldı.

Hal böyle olunca Rektör Prof. Dr. Harmandar’ın geri dönüşü için insan usulen seçim yapıldı da diyemiyor. Mansur hoca bir bakıma “güven tazeledi”…

xx        xx        xx

Seçimden sonra YÖK’e 4’ü gerçek, ötekileri usulü yerine getirmek için aday gösterilmiş olmak üzere 8 isim gönderildi. YÖK ilk üç ismi (Harmandar, Nazlı, Mercimek) Cumhurbaşkanlığına gönderdi. Cumhurbaşkanı Gül de en çok oyu almış olan Prof. Dr. Harmandar’ı hafta sonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü olarak atadı.

Cumhurbaşkanı Gül bir bakıma verilmiş olan sözü yerine getirmekten çok en çok ol alanı hakkıyla atamış oldu!

Prof. Dr. Harmandar’a yeniden rektörlüğünde başarılar diliyoruz…

xx        xx        xx

Prof. Dr. Harmandar göreve başlaması ile ilgili olarak önceki gün saat 10.30’da Rektörlükte Muğla Basını ile bir araya geldi. Basın saat 10.30’da yapılacak toplantıya üniversitenin Basın ve Protokol Müdürlüğü’nce saat 09.55’de çağrıldı.

Bu gün üniversiteden çağrılır mıyım gibi bir beklenti içinde olmadığım için maalesef cep telefonuna atılan mesajla yapılan çağrıya icabet edemedim!

Gidebilecek durumda olsaydım, ama cep telefonunu da evde bırakmış veya açmayı unutmuş olsaydım veya şarzım bitmiş olsaydı… Ya da sesini duymamış olsaydım… (!)

Üniversite kurulalı neredeyse 20 yıldan fazla oldu, ama hala basın biriminden şikayet ediyoruz.

Üniversite’nin Basın ve Protokol Müdürü kimimizin arkadaşı, kimimizin dostu, ama üzgünüm eleştirmek durumundayım. Belki bu birim “Protokol Müdürlüğü” olarak işlevini sürdürmeli. Belki de ağırlıklı olarak bu işlevi yerine getiriyor. Basın bürosu ayrıca kurulabilir!

xx        xx        xx

Bu yazıyı kaleme alırken komşu üniversitelere baktım. Aydın Adnan Menderes ve Denizli Pamukkale ÜniversitelerindeBasın Hakla İlişkiler Müdürlüğü” var. İzmir’in Dokuz Eylül ve Ege Üniversitelerinde de aynı ad altında müdürlük faaliyette… Ayrıca DEÜ Tıp Fakültesi’nin ayrı Basın Halkla İlişkiler birimi bulunmakta.

Bizimkinde “Basın ve Protokol Müdürlüğü” var… Başka bir örnek bulamadım!

Birkaç yazımda, basın bürosu sorununa ilaç olur umudu içinde “Basın Yayın Yüksekokulu” kurulmasını önermiştim. Meğer böyle bir bölüm varmış, önceki gün öğrendiğimde şoke oldum. Üstelik okulun öğrencilerinden biri de bizim Hamle’de çalışmaktaymış. Ben o gencimizin üniversitenin Radyo-TV Bölümünden sanıyordum!

Eee o zaman?

Bizim Can’ın söylediğine göre, okul iki yıllıkmış. Demek ki 2 yıllık hastaya ilaç olmuyor. O zaman 4 yıllık olsa, nasıl olur?

xx        xx        xx

Rektör Prof. Dr. Harmandar benim katılamadığım basın toplantısında Anadolu Kız Meslek Lisesi’nin faaliyette olduğu tarihi yapıyı Mimarlık Fakültesi için iki kere istediğini, alamadıklarını belirtirken, “Girişimlerimiz devam edecek.” demiş.

Muğla’ya siyasetin ne sağından ne de solundan fayda var!..

Şu anda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı olarak kullanılan tarihi Adliye Sarayı’nı üniversite “Güzel Sanatlar Fakültesi” açmak için istemiş, dönemin Belediye Başkanı Osman Gürün vermemişti. O’ndan önceki Belediye Başkanı Orhan Çakır da bu gün Kültür Merkezi olan Konakaltı Hanı’nı vermemişti!

AK Parti Hükümeti’nin Milli Eğitim Bakanlığı da Mimarlık Fakültesi için tarihi Koca Mektep’i vermiyor! AK Parti’nin Muğla Milletvekilleri işin üzerine gitseler olur, ama gittiklerini gören yok…

xx        xx        xx

Her ne kadar rektör aynı rektör olsa da üniversite için yeni bir dönem. Rektör aynı rektör olsa da kısa bir zaman diliminde de olsa siyaset yapmış bir rektör…

Ki benim adaylığını açıkladığı kahvaltıda gördüğüm Prof. Dr. Harmandarinsan” olarak aynı olsa da o bildiğimiz Harmandar değildi… Politika deneyimi, politika yaparken halka dokunmuş olması O’nu “olumlu” etkilemişti.

Ben Sayın Harmandar’ın Prof. Dr. Gürsoy Doğan’ın Başhekimliği, Prof. Dr. Bedrettin Mercimek’in Fen Fakültesi Dekanlığı ile uğraşacağını sanmıyorum. Bakarsınız üniversitenin en genç profesörü Bayram Akça da Edebiyat Fakültesi Dekanı olur…

xx        xx        xx

Bence Prof. Dr. Harmandar’ın güven tazelediği rektörlük seçiminin en önemli mesajı oy kullanan öğretim üyelerinden birisinin “Ordinaryüs Prof. …..” ya verdiği oy oldu… O oyu vereni buldum. Adını açıklamayı doğru bulmuyorum. ‘Ordinaryüs’ sıfatı ile kendisine oy verilen “okutmanı” da tanıyorum, ama O’nun adını açıklamak da hoş olmaz.

Umarım Rektör Prof. Dr. Harmandar mesajı almıştır.

Tabi bunlar bizi ilgilendirmiyor.

Bizi ilgilendiren Tıp Fakültesi ve fakültenin hastane inşaatının bir an önce bitirilmesi; üniversitemizin kalitesinin daha da artarak hemen her ilde açılmış üniversiteler içinde farklılığı ve özgünlüğü ile öne çıkıp, çekim merkezi haline gelmesi…

Sanıyorum bir “bilim insanı” olarak Prof. Dr. Harmandar, öteki adayların seçim sürecinde ortaya koyduğu projelerin akla ve bilime yatanlarını da uygulamaya koyacaktır. Öyle umuyoruz.

xx        xx        xx

Toplantıda bir meslektaşım da “gazetecilik” örneği sergileyip, “Hocam milletvekilliği, belediye başkanlığı gibi yine görev tevdi edilirse ne yaparsınız?” diye sormuş. Mansur hoca da “Biz görev adamıyız.” diye karşılık vermiş.

Bir de bakmışsınız Prof. Dr. Harmandar 2015’de AK Parti’den Muğla Milletvekili… Böyle bir şey olursa o zaman Rektör olan yaşadı…

Prof. Dr. Harmandar’a yeniden rektörlüğünde bir kere daha başarılar diliyoruz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 28 Mayıs 2014 / 11:40

Gocaman;mutlaka bir mkonuyu vesile ederek,vermek istediğiniz mesajı gerek doğrudan ve gerekse hicvederek vermek her İnsana ve sonra da her gazeteciye nasip olmaz diye düşünüyorum.Mansur Hocamıza Allah yar ve yardımcısı olmasını temenni ediyor,Rektörlük görevini başarı ile sürdüreceğinden emin olmak üzere daha bir biçimde Üniversitemize ivme kazandıracağından asla şüphem yoktur.Hayırlı olsun.Hocamızı tebrik ederim.Ula’ya çok ciddi katkıları oldu yine de olacak.sevgi ve saygı.

Selim ileri 11 Haziran 2014 / 21:45

Bu kadar Zaman oldu ama sayın rektor yardımcılarını atayamadi..partiden onay almadan sanırım adım atamayacak Mansur hoca …yeni yardımcılar yine Fethiye hatta seydikemer kökenli olacaktır ..özellikle yeni gelen mehmet marangozun adı geçiyor ..yeni donemde eski yoneticiler muhalefette …marangoz gibi isimler geldikleri yerde sorunlu iliskileri olan insanlar ..yeni donem oldukça hareketli ve sorunlu geçeceğe benziyor …hayırlı olsun

Cem aksit 12 Haziran 2014 / 18:17

Ben de yakından takip eden birisi olarak rektor yardımcıları konusunda bir kriz var gözüküyor . Eski yardımcılar pek kamuoyu ile iliski kuramadılar . Tepede fethiyeli ekibin olması bence faydalı olacaktır. Marangoz-bayram akca ikilisi hem muhafazakar kişiler hem de sevilen şahsiyetler !. en azından Fethiye ve köylerinde işsiz insan kalmayacaktır . Ileride de üniversiteyi Fethiye ye taşımak da daha kolay olacaktır . Tabi universite partinin bir şubesi haline gelmez ise tabi…