Üniversite de infial, yine neler oluyor?

Bu haber 23 Eylül 2019 - 0:03 'de eklendi ve 4.688 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önce küçük bir düzeltme; Milletvekili Mehmet Yavuzdemir‘in “Kendi Basınımızı Kuracağız” gafı veya sürçü lisanı ile ilgili yazımda, meselenim kaynağı “Haber Milas”ı Nazmi Doğru‘nun “Gazete Milas”ı ile karıştırmışım. “Haber Milas” sevgili Doğru‘nun olmadığı gibi, bir internet gazetesidir. Düzeltir, özür dileriz. (Ö.Ö.)

Başlıktaki soruya gelince benim değil… Bu köşenin okurları arayıp soruyor. Muğlalıların okurumuz olmayanları da birbirlerine soruyorlar. Oysa Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nde rektör yardımcısı değişikliği ilk kez yapılmıyor. Prof. Dr. Hüseyin Çiçek dördüncü rektörümüz. Rektör değişikliği demek, rektör yardımcısı ve dekanların, yüksek okul müdürlerinin değişmesi demek. Rektörle gelenler rektörle gidiyorlar.

Bugüne kadar nereden baksanız en az 15 rektör yardımcısı değişmiştir. Hadi sayın bakalım eski rektör yardımcılarını desem, sayabiliyor musunuz? Benim aklıma Ali Osman Gündoğan, Bayram Akça, Nevres Hürriyet Aydoğan, Ziya Erdil ve Namık Açıkgöz geliyor.

Dekanların çoğunu ve yüksek okul müdürlerinin neredeyse tamamını tanımıyoruz. Her iki taraf için de bir eksikliğin sonucu bu… Asıl söylemeye çalıştığım, bırakın kamuoyunu, biz gazetecilerin bile gelen gidenden haberimizin olmadığıdır… 27 yıllık Muğla Üniversitesi tarihinde ilk kez Prof. Dr. Adnan Çevik’in görevden alınmasından haberimiz oldu. İlk görevden alınan olduğu için mi koptu bunca gürültü bilmiyorum.

Muğla’da şu anda atanmasından haberi olmayanlar bile Çevik’in görevden alınmasından haberliler…

xx      xx      xx

Başka yerleri bilemem, Muğla AK Parti‘de kongrelerin kapıya dayanmış ve Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu‘nun parti kuruyor olmasından dolayı “kavga ve karalama” rüzgarları esmeye başlamıştı…

Bu esintinin yanında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘ün “Düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye kalkışmasın” sözleri ve Fettah Tamince ile ilgili kapanmış dosyaların “kanun lehinde bozma” kararı ile açılması kimilerini tedirgin ederken, kimilerini de coşturmuş olmalı.

Ama kavga ve karalama AK Parti çevrelerinde değil, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü’nün tam da orta yerinde patladı. Sanki bir yerlerden düğmeye basıldı…

Sosyal medyada, önce bir önceki Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ve FETÖ‘nün firari Muğla İmamı Salih Demirayak ile AK Parti Muğla İl Yönetimi‘nden bir kaç “kurmay” ve Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl‘ün yeraldığı fotoğraf paylaşıldı.

Bu fotoğrafta doğrudan “FETÖ’cü” algısı veya iması var… Hedef ise AK Parti İl Yönetimi gibi…

xx      xx      xx

Öteki iki fotoğraftan birinde Selçuk Özdağ‘ın 4 fotoğraflı “Sevgili kardeşim Doç. Dr. Adnan Çevik Muğla’dan hayırlı olsun ziyaretine gelmiş. Hoş gelmiş sefalar getirmiş.” diyen tivıtır paylaşımına yer verildi. Adeta Manisa-Muğla hattında Davutoğlu ile beraber hareket eden Prof. Dr. Selçuk Özdağ ve Prof. Dr. Adnan Çevik arasında Davutoğlu Köprüsü” kurulmaya çalışılmış.

AK Parti‘nin Muğla‘da önde gelen isimlerinden Bilal Selçuk da paylaşımın altına “.. .. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olduğu zamanki hayırlı olsun ziyaretini şimdi paylaşmakla ne yapmaya çalışıyorsun. Bu mu gazetecilik? Ak Parti den ilk milletvekili seçildiği zaman yapılan veda yemeğini paylaşıyorsun. Bunlarla nereye varacaksın?” diye yazmış.

O paylaşımı yapan, mücadelesine saygı duyduğum arkadaş ise, Bilal Selçuk ile tartışmasını özetle “Bilal Selçuk bende Selçuk Özdağ’ın basında sansasyon yaratan FETÖ’yü metheden açıklamasına tepki göstermeyerek onunla samimi pozları olanlara bir sitem gönderiyorum..! Aynı tepkiyi Yelda Gökcan’ın eski bir resmini paylaşarak ta yaptım..” diye noktalıyor.

Kalan üçüncü fotoğrafta ben de varım… Bana “sitemedilmediğini paylaşımı yapan arkadaştan öğrendim.

Masada benim gibi “gazeteci” olarak bulunan Milletvekili Yelda Erol Gökcan ile aramızda Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan hocam, oturuyoruz. Benim arkamda Prof. Dr. Selçuk Özdağ konuşma yaparken ev sahibi Menteşe Gurubu adına Prof. Dr. Namık Açıkgöz yanında duruyor…

xx      xx     xx

O fotoğraf Hamle Gazetesi‘nin 7 Mayıs 2015 tarihli sayısında “Özdağ ile yemek gelenekselleşiyor” başlığı ile yayınlanmıştı. Selçuk Özdağ‘ın o gece yaptığı konuşmada “Manisa ile birlikte Muğla’nın da temsilcisiyim. Kapım her zaman Muğlalılara açık.” demişti. Muğla‘nın 6 milletvekili varken, O yedinci milletvekili gibi hareket etmişti…

Menteşe Gurubu tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi BESYO eski öğretim üyelerinden Selçuk Özdağ‘ın 26. Dönem (ikinci) milletvekili adayı olması onuruna Muğla Otel’de düzenlenen akşam yemeğine Gazetemiz sahibi Hayati Nizamoğlu ve Şah Gazetesi sahibi Yelda Erol Gökcan ile eski Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Muğla eski Müftüsü İlhan Armutçuoğlu, Yücelen Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Gürsoy, Yücelen Başhekimi Dr. Sumur Gazezoğlu, Türk Eğitim Sen Başkanı Mürsel Özata, üniversiteden öğretim üyeleri ve çoğu yine akademisyen Menteşe Gurubu üyeleri ve AK Parti‘nin o günkü önde gelen isimleri hazır bulunmuştu.

Paylaşılan fotoğrafla Milletvekili Gökcan hedef alınmış… Başta Milletvekili Gökcan ve Adnan Çevik olmak üzere bunların hepsinin Özdağ ile birlikte Davutoğlu‘nun partisine geçecekleri söylenebilir mi?

xx      xx      xx

O fotoğraf 16 Eylül‘de paylaşanın “Ahmet Davutoğlu’nun yanında hareket eden Milletvekili Selçuk Özdağ’ın Muğla’dan transferi olur mu?” başlığı ve özetle “Muğla’da üst düzey ilişki ağına sahiptir. ‘AK Parti içinde 10’dan fazla milletvekili ile temas halindeyiz’ dedi. .. Bu bağlantıda oldukları adı geçen On Milletvekilinden birileri de, Bir ya da daha fazla Muğla Milletvekili olabilir mi.,?” yorumu ile paylaşıldı.

Bu yorumu yapan arkadaşımız, ne Mehmet Yavuz Demir‘in ne de Yelda Erol Gökcan‘ın AK Parti‘den ayrılmayacağını bilir. Başta FETÖ’cü değil, milliyetçi, muhafazakarolduğu bilinen Prof. Dr. Adnan Çevik olmak üzere üniversiteden kimsenin Davutoğlu‘nun partisine gitmeyeceğini de bilir…

O zaman bu paylaşımlar düşündürüyor; biraz izan, biraz vicdan dedirtiyor…

Doğrusu ben Milletvekili Gökcan ile Prof. Dr. Çevik‘in hedef alındığını düşünüyorum… Nitekim bu tartışmalar yapılırken, daha bir kaç gün önce AK Parti Muğla İl Yöneticilerinin kendisini ziyaret edip hesaplarından ziyaretin fotoğrafını paylaştıkları Prof. Dr. Adnan Çevikkader birliği yaptıklarını :)))” düşündüğümüz Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek tarafından görevden alındı… Rektör Çiçek nasıl bir oyuna geldi anlamıyorum…

xx      xx      xx

Rektör Çiçek o gece Muğla Gazetesi Yazarı Kemal Önekli‘ye yaptığı açıklama ile şaşırttı. Önekli, o gece geç vakitte “Rektör Çiçek’ten Son Dakika Açıklaması” başlığı ile şu paylaşımı yaptı:

Muğla ancak üniversitesi ile bütünleştiğinde marka bir şehir olabilir. Bu şehri bir yıldız gibi gökyüzüne konduracak füze ise MSKÜ dür. Üniversitemizin dedikodudan, statik, politik, derinliksiz sığ algılardan uzak olması ve hedefe kilitlenmesi ile ancak bu sonuca varılabilir. Üniversite yönetiminden tüm çalışanlarına kadar herkesin vatan sevgisini taşıması şarttır. Üniversite-şehir entegrasyonu olmazsa olmazımızdır. Son bir yılda tüm geri çekmelere rağmen çok işler başardık. Artık yenileniyor ve yeni hedeflere doğru ilerliyoruz. Bizi geri çeken her türlü etkenden kurtulmaya kararlıyız. Pranga olanlara tahammülümüz yok. Çalışan ama çok çalışanlar ise yol arkadaşımız olacaktır.

Bu açıklama açık ve net olmadığı gibi tatmin edici de değil. Spekülasyona açık. Kemal Önekli sadece irfanlı değil, dikkatlidir de, sorardı.. Belki de sormuştur, Rektör Çiçek yanıtlamamıştır. Şimdi ben soruyorum;

Prof. Dr. Adnan Çevik “dedikodudan, statik, politik, derinliksiz sığ algılardan uzak” değil mi? Vatan sevgisi taşımıyor mu? Üniversite-şehir entegrasyonuna nasıl engel oluyor? Nasıl pranga oluyor? Sizi nasıl geri çekiyor?

Anlamaya çalışıyorum…

xx      xx      xx

Siyasi çevrelerde ve üniversite çevresinde Prof. Dr. Çevik‘in YÖK talimatı ile görevinden alındığını öne sürenler olduğu gibi, Rektör Çiçek‘in “bazı sıkıntılar” nedeniyle Çevik‘in istifasını istediği, ama istifa etmeyince görevden aldığını söyleyenler de var. O “bazı sıkıntılar” için “Selçuk Özdağ ile Adnan Çevik’in yakınlığı” gösteriliyor. Selçuk Özdağ‘a Namık Açıkgöz de yakın.. Sırada O mu var?!

Bu görevden almanın en çarpıcı yönü Prof. Dr. Adnan Çevik’in Selçuk Özdağ bağlantısı üzerinden Davutoğlu’yla beraber hareket etmekte olduğu iddiası… Rektör Prof. Dr. Çiçek‘in kendisini rahatlatmak için bu yola başvurduğu da konuşulanlar arasında… Rektör Çiçek, Yardımcısı Çevik’i görevden almakla “Davutoğluculardan ve onlarla beraber hareket edenlerin etkisinden kurtuluyoruz” mesajı mı veriyor? Bu garip “görevden alma” ile AK Parti‘deki çekişmelerde bir yerlere mesaj mı vermeye çalışıyor?

Hepsi şaşırtıcı… Anlamakta zorlanıyorum.. Ortada bir algı operasyonu, kumpas var, ama yapanı veya yapanları göremiyorum!

Bütün bunlar bir anda, geçen hafta Salı ve Çarşamba günlerine sığdırıldı… Bütün spekülasyonların orta yerine Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın adı niye kondu?

AK Parti’de adaylıklar gündeme geldiğinde “FETÖ’cü” suçlaması, her türlü karalama yükselir… Şimdi buna “Davutoğlu ile beraber hareket ediyor” iddiası da eklendi. İyi de Milletvekili Gökcan il başkanı adayı olmadığı gibi, Adnan Çevik hiçbir yere aday değil… Anlayamıyorum.

Umarım Rektör Çiçek, üniversiteyi, demecinde sözünü ettiği “sığ siyaset”e kurban ederek AK Parti’deki kavgalara taraf olmuyordur… Umarım alanında ulusal ve uluslararası vizyona sahip bir akademisyen olan Adnan Çevik arada yerel siyasete malzeme edilmemiştir.

——————————                                                                        ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İki nokta arasındaki en kısa yol, eğer politika alanında iseniz, bir doğrudan geçmez. -İsmet Özel

ÇİVİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyelerinden felsefeci Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan HaberTürk kanalında “Büyük Sorular” programına konuktu. Arkadaşım, “İyi ki rektör yardımcısı değil” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

19 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erdal 23 Eylül 2019 / 00:07

Yeni Şafak’da Ahmet Ünlü bugün, günümüzün yüksek makamları için güzel bir yazı yazarak yüksek makamların artık hasta yaptığını belirtmişti. Yazının sonu: “Doktorun önerdiği çare tek kelimeliktir. Kaldıramayacağın yükün altına girme “hem psikolojinden hem de şahsiyetinden” olursun.” Rektör hocaya aslında ne güzel bir uyarı değil mi?

HARUN AKIN 23 Eylül 2019 / 00:22

MAALESEF REKTÖR BEY KENDİ İNSİYATİFİ İLE DEĞİL ALDIĞI EMİR VE TALIMATIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMİŞ..
SAYIN ÇEVİK’İ YEREL SİYASETTEKİ ÇEKİŞMEYE MALZEME YAPMIŞ VE AKP İÇERİSİNDEKİ KISIR DÖNGÜYE KENDİSİDE BULAŞMAK VE ALET OLMAK SURETİYLE BÜYÜK BİR GAFLETE İMZA ATMIŞTIR..!

Ekrem Yenice 23 Eylül 2019 / 00:47

Çok karışık. Siyasetten anlamam. Ancak en karışık konular gerçekte çok yalındır. Kendinden daha deneyimli, daha popüler, daha kültürlü kişilerle çalışmaktan korkan yöneticiler, kurumlar için en önemli sorun kanımca.
Çok örneği var, üniversiteye yakışmamış.
Yöntem ise korkuttu beni.. Korku ve kıskançlık anlaşılabilir.
Ortada yasal ve etik bir sorun var açıkça…

Erol Gürgen 23 Eylül 2019 / 01:03

Konuyu bir kaç günden beri medyada ve sosyal medyada izliyordum ve aklım çok karışmıştı. BU yazı zihnimi berraklaştırdı. Yazınızın sonunda demişsiniz zaten: Üniversite siyasete alet edilmiş. Parti içinde bir gurubun diğer guruba saldırısına rektör de üniversiteyi bulaştırmış… Yazık!…

Kamil Kavruk 23 Eylül 2019 / 01:07

Rektör ve yanında bir kaç kişi geçen haftalarda AKP eski milletvekili Metin Külünk’e gitmişler diye duymuştuk. Söylenenler doğru çıkıyor galiba… Acaba böyle bir operasyon için mi gitmişler. Rektör üniversiteye yazık etmiş. YÖK, bu rektörü derhal görevden almalı.

Bekir Oylum 23 Eylül 2019 / 01:45

KAsımda Ak Parti il kongresi var. Yazınızdan aNladğım kadarıyla bir grup karşıt görüşlüler, mevcut yönetime karşı harekete geçmiş. İşe üniversiteyi bulaştırmakla başlamışlar. Rektörde buna alet olmuş. Üniversite niye siyasete bulaştırılmışki? Rektör yanlış yapmış.

Murat Demirci 23 Eylül 2019 / 08:20

15 Temmuz fetö terör girişiminde ve onsan sonra hiç bir yerde görülmeyen, fetö ile mücadelede hiç bir izi olmayan, sadece rektör olduktan sonra resmi olarak katıldığı törenlerde görülen rektör vatansever ama 15 temmuz gecesi meydanlara ilk çıkan bir kaç kişiden biri olan Adnan Çevik, vatansever değil, üniversite Adnan beyden kurtulması gerekir…. Güldürmeyin insanı!…

Zeynep Koyunoğlu 23 Eylül 2019 / 08:41

Rektör üniversiteyi statik derinliksiz politik algılardan kurtarmak için Akpartideki hiziplerden birine yaslanmış görünüyor. Üniversiteyi bu tür işlere bulaşturmak çaresizliğin göstergesidir. Aman üniversiteyi bu işlerden uzak tutalım.

Muhittin Akyüz 23 Eylül 2019 / 11:11

Değerli Özcan bey, yazınızda her şeyi gayet açık yazmışsınız. Sizin yazınızı okuduktan sonra internette araştırma yaptım. Rektörün demeç verdiği gazeteci zaten Ak Parti il başkanlığına aday olmuş. Koskoca bir rektör aday olmuş birine nasıl demeç verir bilmem.

Reşat Öztepe 23 Eylül 2019 / 11:24

Gocuman; Yazınızı okudum. ve bekliyordum böyle bir içerikli yazınızı.Prof Dr. Adnan Bey’in görevden alınması,Pelin ÇİFT’in proğramından sonra olmasını da manidar bulmuştum.sevgi ve saygı

Sami Doğuş 23 Eylül 2019 / 11:30

DOÇENTİSTAN
Rektör, üniversitesinde profesörlere güvenemiyormuş ve hep doçentlerle çalışıyormuş diye duyduk. Rektör yardımcılarıyla değil, danışman doçentlerle iş yürütüyormuş. En son bir sürü prof. dururken sosyal bilimler enstitüsüne geçen hafta bir doçenti atamış. Sanırım yasl engel yok ama rektörün proflardan kaçması etik mi?

Kemal Demir 23 Eylül 2019 / 14:52

Özgür Bey, elinize sağlık size Prof. Dr. Adnan Çevik’in vatanseverliğini sorgulattırmadığınız için çok teşekkür ederim. Sayın Çevik masa basında oturarak vatan üzerinden ahkâm kesenlerden değildir. Kendisi hem kalemiyle hem de faaliyetleri ile her türlü ulusal veya uluslararası platformlarda, küçük veya büyük hesap içinde olanlara karşı bu vatanı savunmuştur. Öyle gözüküyor ki bazı şer odakları, tekrar kendi menfaatleri doğrultusunda, bir vatan evladını harcamaktalar. Inanıyorum ki bu konuda duyarsız kalınmayacak hocamız her zaman olduğu gibi güçlenerek bu durumdan çıkacaktır.

Faik Sarı 23 Eylül 2019 / 16:39

Sayın Özgür, konuyu çok güzel ele almışsınız. Tebrik ederim. Rektörün teknopark konusunda şehrin umudunu nasıl tükettiğini bilen biriyim. teknopark bu rektörle çok sıkıntı yaşar. Bizde Muğlalı olarak çok daha nal toplarız.

Işıl Karaca 23 Eylül 2019 / 17:24

Mavi Çatı Öğrenci Toplulukları Merkezinin açılışına katılmıştımı. Rektör, konuşan öğrencileri azarlamış, ben kime susun diyorum, başçavuşun eşeği mi var gibi itici cümleler kurmuştu. Çok yadırgamıştım. Üniversitede çalışan arkadaşlarım, yasakçı ve baskıcı bir yapısı olduğundan bahsetmişlerdi. Memurlara çay servisini mi ne yasaklamış.
Genelde bu yapıdaki insanlar, zayıf, silik ve ancak talimatla iş yapan kişilerle çalışabiliyor. Adnan Beyi tanımıyorum. Tepkilerden çıkardığım sonuç, şaşırmadığım.
Üniversitede çalışanların işi çok zor.

Hayri Doğan 24 Eylül 2019 / 09:56

Ak parti içindeki çekişmeye taraf olan rektör, rektör değil hizip adamıdır ve Ak partiye zarar vermektedir. Reise ve partiye zararı dokunan bu tür insanların derhal görevden uzaklaştırılması lazımdır.

Şükrü Kocaman 24 Eylül 2019 / 16:18

Rektör bu hocayı almak için bahane arıyormuş anladığım kadarıyla. Atalarımız, arpa ekmeği bahaneli bi laf söyler: “………. arpa/çavdar ekmeği bahane” diye… Sizin üniversitede de böyle olmuş. (Deyimin tamamı internette var.)

Mustafa Öztürk 25 Eylül 2019 / 01:22

Acaba rektör şimdi kimi görevden almak için plan kuruyor ve acaba kimler bu görevden almayı sosyal medyada desteklemek için kılıf hazırlıyor? Bakalım ırmağın üst tarafında, suyu bulandırdığı iddia edilecek kuzu kim?

Gültekin Aktaş 26 Eylül 2019 / 11:04

Adnan Çevik’i yakından tanımam; basından takip ettim. Tarih konusunda baya uzman. Rektörün adını rektör atanınca duyduk. Adnan Çevik’le ilk defa 15 temmuz 2016 gecesi meydanda karşılaştık. Meydana ilk çıkanlardandı. Böyle biri hiç pranga olur mu? Böyle birinin vatanseverliği sorgulanır mı? Rektör reisin standartlarına uymuyor galiba.

Biray 26 Eylül 2019 / 16:37

Rektör Hüseyin Çiçek göreve geldiğinden beri üniversite ile çeşitli gerekçeler uydurularak ilişiği kesilen onlarca ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ mevcut. Tabi araştırma görevlileri akademik camianın en alt ünvanında yer alan kişiler olduğu için hiç gündem olmadılar. Ancak birçoğu mahkeme kararı ile görevine geri dönmektedir. Ancak bu süreçte dağılan aileler mi, geçim sıkıntısı yaşayan aileler mi, psikolojik travma yaşayan mı, akademik kariyerini başta bırakmak zorunda kalanlar mı vs. ararsın hepsi mevcut. Bunların dışında üst üste dava açtırmak zorunda bırakılıp; görevine döndürmemek için uğraşmayı mı ararsın hepsi var üniversitede. Bu arada oluşan dava giderleri için ve avukatlık vekalet ücretleri için yapılan ödemelerden kaynaklanan kamu zararını hiç hatırlatmiyim!!!