Üniversite Camiinde İlk Namaz

Bu haber 13 Temmuz 2015 - 18:40 'de eklendi ve 1.029 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Üniversite camiinde 10 Temmuz 2015 günü ilk namaz kılındı. Günlerden Cuma olduğu için, Cuma namazı kılındı tabii ki. Cuma namazı olması hasebiyle ve geniş bir duyuru ağıyla bütün Muğla’ya duyurulması sebebiyle, cami nerdeyse tamamen doldu.

Gereksiz 4 sütuna rağmen geniş ve ferah bir iç mekan… Ortadaki mermer havuz ile Osmanlı medeniyetinin iki temel unsuru bir arada: mermer ve su.

Tanpınar, Bursa’da Zaman şiirine nasıl başlıyordu:

“Bursa’da bir eski cami avlusu/Küçük şadırvanda şakırdayan su”

Bazı camilerde olduğu gibi, Üniversite camiinin iç mekanında su sesinin kullanılması, iyi düşünülmüş.

***

Sevgili Müftümüz Abdurrahman Koçak’ın vaazıyla namaz öncesi, gelenleri irşad eyledi. Namazı da sevgili müftümüz kıldırdı. Müezzinliği de Müslüm Çavlı hocamız yaptı. (Usul ve makam bilenin müezzinliği de başka oluyor canım!…)

Muğla yöresinin en büyük camiinde ilk namaz kılınıyordu.

2011 yılının Ekim ayında başlayan heyecan ilk meyvesini veriyordu. Üniversiteden bir grup akademisyen ve idari personelin önderlik ettiği cami inşaatı, üniversitemizin eski mensubu olan ve hal-i hazırda Diyanet İşleri Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı olan Dr. Necdet Subaşı’nın Başkanlık bütçesinden verdiği destekle başlamış ve bugünlere gelinmişti.

Sevgili Müftümüz, geçen yıl geldiği günden beri cami konusuna ciddi bir mesai harcamıştı. Sanki rüyasında camiin bittiğini ve ibadete açıldığını görüyordu. Her beraber oluşumuzda, hep ümitle konuştu ve bizlere de hep ümit aşıladı. Parasız kaldığı günler çok olsu ama hiç ümitsiz kalmadı. Camiin arkasında bu ümit yatar.

Başlarda burun kıvıranlara rağmen, cami inşaatı büyük ölçüde bitti. Çevre düzenlemesi de yapılırsa, kampüsün içinde inci gibi bir ibadethaneye kavuşacağız inşallah.

Plan ve projedeki bazı hususların düzeltilmesi için daire başkanı Bayram beyin nasıl gayret sarf ettiğini çok yakından biliyorum. Tuvaletleri ve abdest mekanları ile rahat bir ortan psikolojisine bürünüyorsunuz. Hele abdest alma kısmındaki ergonomi!.. Bugüne kadar ne kadar cami gördümse, hiç birinde abdest alınırken oturmak ve ayakları yıkamak kolay olmazdı. Bunda mesafeler iyi ayarlanmış ve bir yerlerinizi ezmeden rahatça abdest alabiliyorsunuz.

***

Büyük hacimli bir ibadethaneye kavuşmanın mutluluğunu yaşadık o gün. Çünkü Kötekli’deki 2 cami, cemaate gerçekten az gelir olmuştu. Özellikle Cuma namazlarında gençlerin ne sıkıntılar çektiğine hepimiz şahit oluyorduk. İnşallah uzun yıllar bu sıkıntı çekilmeyecek.

O gün, büyük bir ibadethaneye kavuşmanın mutluluğunu yaşamanın yanı sıra, tarihin de nabzını tuttuk. Bundan bin yıl sonra da ibadete açık olmasını Allah’tan niyaz eylediğimizi bir camiin, ilk cemaatlerinden olmak gibi bir heyecanı da yaşadık o gün. Sanki Anadolu’da yapılan ilk camilerden birinde o heyecanı yaşayan atalarımız da aramızdaydı ve onların da heyecanları yüzlerinden okunuyordu.

Sosyal medyada eski bir öğrencimin dediği gibi, “Merdiven altlarında namaz kılınan bir üniversiteden, kampüsünde ilin en büyük camii olan bir üniversite”ye geçmiştik.

Başta sevgili Necdet Subaşı ve sevgili Müftümüz Abdurrahman Koçak olmak üzere, emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Eleştirileri hakkımız mahfuz olmak üzere resmi açılışı 2 Ekim’de yapılacak olan cami,

ilimize hayırlı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.